Amplificator FI

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3FYI
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:44 pm
Contact:

Amplificator FI

Mesajde YO3FYI » Sâm Iul 17, 2010 1:26 pm

"Cine cere nu piere,dar..."spune un vechi proverb.Salut la toti !Am gasit in revista"CONEX CLUB",din aprilie 2000,schema unui amlificator de FI pe 9MHz,Cu cablaj,executie si chiar fotografii,a lui YO3HZ,Paul Dumitrescu.Am cam tot ce-mi trebuie pt. a executa montajul respectiv,dar as vrea sa stiu daca a mai abordat cineva o medie frecventa cu MC1350 cum se comporta si daca trebuie luate anumite precautii.As fi curios sa stiu daca cele doua integrate scot nivel suficient si de ce intre cele doua etaje s-a folosit un tor de ferita si nu o bobina ca cea de la iesire?Orce sfat in ce priveste executia respectivului montaj imi va fi de ajutor.Cu multumiri,sa auzim de bine. 73. Mircea.

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Amplificator FI

Mesajde yo5oft » Mie Iul 21, 2010 12:33 am

Amplificatorul functioneaza perfect, fara nici o problema, la mine a trebuit sa schimb valoarea la C30 de la 68nF la 2,2 microfarazi.
Fara modificarea asta, AGC-ul reactioneaza prea repede, si distorsioneaza semnalul SSB receptionat.
Eu am incercat amplificatorul la 10,7MHz.
Torul de ferita se foloseste la adaptarea intre etaje, daca s-ar folosi o bobina ca cea de iesire s-ar produce autooscilatii si instabilitate.
Bafta la constructie!!!

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Amplificator FI

Mesajde yo8rhm » Mie Iul 21, 2010 1:28 pm

Am abordat si eu constructia acelui amplificator de medie frecventa pe care l-am dus pana la stadiul de plantare, fara a fi pus in functiune, din cauza ca am achizitionat "jucarii" industriale. Si acum imi pare rau ca nu l-am testat sa-i vad capabilitatile.
In ceea ce priveste circuitul MC1350 pot spune ca am realizat un transceiver care "lucra" doar in CW in banda de 14Mhz, aparut tot in RR parca in nr.6/2000. Schema originala era cu alte CI din seria SL greu de gasit, astfel ca am facut substituirea acestora cu un MC1350, bineinteles cu modificarea corespunzatoare a schemei. Schema era doar cu un singur CI in media frecventa care era pe 10Mhz. Intrun moment in care am avut ceva mai mult timp liber, inspirandu-ma din schema amplificatorului de MF, am mai introdus in lant inca un MC1350, deci in total erau 2 astfel de CI pe media frecventa. Pot spune ca s-a simtit din plin cresterea amplificarii care la un moment dat era prea mare, aceasta ducand si la cresterea sensibilitatii la receptie.
Ca transformator de adaptare dintre cele 2 CI am folosit o medie frecventa de 10,7Mhz (asa cum am spus FI era pe 10Mhz, un avantaj) pe care am "convins-o" sa mearga mai jos.
N-am facut masuratori, dar in urma experientei de a lucra cu acest tip de integrat am capatat o totala simpatie si incredere fata de el. De fapt si datele de catalog il recomanda avand pe deasupra si un pret decent.
N-as vrea sa omit o sursa importanta de documentare in privinta acestui CI care este cartea lui YO8CRZ - Florin Cretu - "Radioreceptoare - Principii si scheme comentate" Ed. Moldogrup, Iasi,1998.

73'
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo5in
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 22, 2010 7:55 am
Contact:

Re: Amplificator FI

Mesajde yo5in » Joi Iul 22, 2010 9:19 am

ELECRAFT K3 este unul din transceiverele foarte bune.Performantele receptorului (sensibilitate,raport semnal/zgomot,intermodulatii,etc.) sunt peste cele ale transceiverelor din clasa sa si chiar al unora mult mai scumpe...Puteti lua schemele lui K3 de pe internet.Am fost surprins de simplitatea partii de FI si DET.Cu un filtru in scara,un amplificator de 1$(MC1350) si un detector de produs de 5-10$(NE602, SA612) se obtin performante superioare unor receptoare cu 2-3 schimbari de frecventa si scheme mult mai complicate. Cu respect, DAN YO5IN. 73.

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: Amplificator FI

Mesajde YO6OMD » Joi Iul 22, 2010 11:39 am

O parte din schema transceiverului A413 Sirius realizat de YO6OAP si prezentat la Simpo Alba-Iulia.
Dubla schimbare de frecventa 9mhz-500khz A413 Sirius.jpg
Dubla schimbare de frecventa 9mhz-500khz A413 Sirius.jpg (186.48 KiB) Vizualizat de 8397 ori

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Amplificator FI

Mesajde yo6rk » Joi Sep 09, 2010 2:55 pm

Buna ziua.
De ceva timp am tot incercat si eu ceva etaje de FI cu MC1350P si sunt multumit de amplificator.
Nu mi-a reusit pe deplin un etaj de AGC pentru acest integrat. Am observat in discutie ca amplificatorul prezentat in Connex Club ar avea si un etaj AGC.
Pentru cei ce au aceasta schema... se poate publica aici pe forum? sau eventual un link catre articol (daca exista - marturisesc ca acum cand scriu nu am apelat la "sf. google").
73! si numai bine de yo8rku, Marius.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori