"Modarea" unui nod digital Pi-Star SIMPLEX...

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

"Modarea" unui nod digital Pi-Star SIMPLEX...

Mesajde yo3vth » Sâm Feb 04, 2023 4:07 pm

"Modarea" unui nod digital Pi-Star SIMPLEX pentru a putea accesa si TS1 (time Slot) si TS2 in DMR+/IPSC2:

Se stie ca in DMR+/IPSC2 poti folosi doar un Time-Slot si acela este TS2.
Vorbesc si reamintesc din nou - lucram acum DOAR pe un hotspot SIMPLEX (pi-star mmdvm) :!:
In Brandmeister conversia de RX/TX este automat facuta pe ambele sloturi deci vom folosi datele de conectare DMR+/IPSC2 peste (si vom suprascrie) liniile existente de Brandmeister. Si vom folosi conexiunea de Brandmeister cu noile date copiate din DMR+/IPSC2.

Ne logam in Pi-Star, mergem pe "Configuration"/"Expert"/"DmrGW si editam manual fisierul de config.

Ca o mica paranteza e bine sa aveti in router forward la porturile 2222 si 80 catre macul dedicat si IP-ul fix (din router) al hotspotului (sau macul catre porturi). De fapt se zice "porturi deschise"...

Deci editam acum doar partea de DMR, sa nu ne complicam. "[DMR Network 1]" sunt liniile de Brandmeister iar "[DMR Network 2]" cele dedicate DMR+/IPSC2. Copiem si SUPRASCRIEM din "[DMR Network 2]" liniile importante in "[DMR Network 1]" - precum IP-ul si portul, parola, mai adaugam la sfarsit si linia de acces DMR+/IPSC2 (aceea gen "Options="StartRef=4670... etc"). Nu stergeti nimic din setul unu! Totul este doar completare si, pe alocuri - suprascriere!

Sa fim atenti ca dupa suprascrieri "Enabled=1" sa ramana sub "[DMR Network 1]" iar "Enabled=0" sub "[DMR Network 2]". "1" inseamna activat iar "0" dezactivat. In fisierul de config sa va ramana si celelalte sisteme de transmisii dezactivate, verificati sa fie tot cu zero.
gateway.png


Apasati butonul de "Apply changes" (editorului manual de config) puteti da chiar restartare/reboot intregului hotspot dar important sa NU mai mergeti in setarile generale si sa dati "apply" si acolo, daca apasati sistemul - fisierul va reveni la normal ca inainte de modificari!

Acum ar trebui sa va mearga ambele TS1 si TS2, e diferit in functie de tara in care sunteti. In Europa e DMR+, in Anglia ii zice "Marc"... Unii au acces doar la TS1, altii doar la TS2. E bine ca Brandmeister face excelent conversia intre sloturi, de aceea folosim doar conexiunea prin "[DMR Network 1]". Pentru ca, daca am edita "[DMR Network 2]" nu ar merge, am incercat.

Daca nu aveti cunostinte despre ce am scris mai sus, nu va apucati de modificari!
Faceti backup inainte. Copiati intr-un fisier text undeva pe desktop ori dati normal "apply" in setarile generale (cele mari unde va aveti datele personale, configurarile wireless, locatie etc). Dupa ce ati inteles cum sta treaba - puteti da drumul si la celelalte sisteme de transmisie dar va trebui ca la sfarsit sa reeditati (precum mai sus) din nou fisierul de config. Cu aplicare/apply doar in zona editorului.

Aici este vorba doar de accesul in retea prin TS1 sau TS2 dar niciodata n-am vorbit de "aglomerarea" mai multor TG-uri (Talk-Group-uri), sa se vorbeasca precum la telefon, in acelasi timp. Deci nu vorbeam de ceva gen "Duplex" ci strict de TS-uri! Spor la teste!

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: "Modarea" unui nod digital Pi-Star SIMPLEX...

Mesajde yo3vth » Sâm Feb 04, 2023 6:37 pm

hotspot.png

Am pus aici un printscreen dupa log, daca nu deranjeaza ca fiind date prea personale se poate sterge fara avertisment. Multumesc!

(Am folosit portabila DM-X 1702 cu gps/aprs si un hotspot SIMPLEX mmdvm Pi-Star)

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: "Modarea" unui nod digital Pi-Star SIMPLEX...

Mesajde yo3vth » Lun Feb 06, 2023 8:12 pm

Se poate lucra in acest mod doar prin selectarea "DMRGATEWAY" din Pi-Star. Este modul "customizat/customizabil" al placii audio si al softului, editabil. Nodului MMDVM... Deoarece aveti reteaua Brandmeister si IPSC2, DMR+, FreeDMR si altele in meniul principal, cand cautati adresele. Dar nu se pot modifica setarile lor. Doar cand selectati "Gateway". Daca vreti sa reveniti, puteti oricand sa selectati adresele care nu apartin de acest "Gateway". Sau copiati in acel config datele initiale. Nu uitati sa stergeti linia de acces spre DMR+/IPSC2 din text, aceea cu "Options="StartRef=4670;"... :geek: :mrgreen:


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator