Setare timp WSJT

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Setare timp WSJT

Mesajde yo2ya » Dum Sep 01, 2013 9:43 am

Help me!!!
Am instalat si reinstalat WSJT-ul si nu stiu de ce, ceasul din program arata cu 3 ore mai putin fata de ora calculatorului.Va rog ajutati-ma cu un sfat cum sa fac sa am aceeasi ora si la WSJT si la computer.Pentru sincronizarea ceasului din calculator folosesc Chronos.
Multumesc anticipat de ajutor!
Marius

YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Re: Setare timp WSJT

Mesajde YO6SSW » Dum Sep 01, 2013 9:52 am

Cel mai probabil arata ora UTC. Pentru indicatii de cum sa schimbi asta, citeste punctul 4 din link-ul urmator: http://www.qsl.net/zr6dxb/Digital/wsjtsetup.htm

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Setare timp WSJT

Mesajde yo2ya » Dum Sep 01, 2013 10:17 am

Multumesc de raspuns!
Din pacate nu gasesc nici unde UTC OFFSET...

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Setare timp WSJT

Mesajde yo5ld » Dum Sep 01, 2013 11:37 am

Salut Marius,

In primul trebuie verificat daca zona de timp al calculatorului este setata corect:
In windows 7 Control Panel->Date and Time-> Change Time Zone-> sa fie pe UTC +2, Bucharest.
Ora din coltul dreapta jos trebuie sa fie cea corecta pentru YO. In win xp trebuiei sa fie asemanator.
Probabil ora calculatorului este setata pe UTC.. WSJT-ul arata tot timpul ora UTC.
Pentru sincronizarea timpului eu folosesc Dimension 4, care merge perfect de 3 ani.

Pentru ca WSJT-ul sa arate ora UTC, la fel ca si ceasul din dreapta jos, zona de timp trebuie setata pe UTC, si setat ora ca atare.


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori