Campionatul National de US RTTY

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Campionatul National de US RTTY

Mesajde YO3JW » Mar Sep 03, 2013 11:31 am

Azi am intrat la wWw.radioamator.ro. Am dat sa caut ceva la rubrica cu vanzari-cumparari si ochii mi-au cazut pe rubrica cu "concursuri" Un titlu m-a facut sa tresar. Campionatul National... stiam ca sunt cateva: de telegrafie 80m, de telefonie 80m, Ultrascurte, International scurte si ultrascurte, (mai sunt si altele...!)dar aici scria de .....US RTTY!
Asta de unde a mai aparut??? Cica prima etapa a fost pe 2 septembrie si urmatoarea pe 9 septembrie..2 etape mari cu cate 4 subetape fiecare, am vazut ca se dau si titluri de "Campion national" daca sunt minim 6 participanti. Sunt trei categorii juniori, seniori si cluburi. Deci daca sunt 18 participanti se poate castiga ! si se si omologheaza campionatul.....Probabil se dau si tricouri si medalii(se plangeau ca nu au bani!!!)
Intrebare: cand va fi Campionatul National de PSK, Campionatul National de JT65, Campionatul National de lucru pe repetoare, samd ?
Am mai zis si ma repet: Cel mai usor de a zice ca ai activitate este sa iei o foaie de hartie, compilezi un regulament de concurs si apoi te lauzi cu "asa zisa" activitate....Daca asta este si activitatea Comisiei de moduri digitale....m-am lamurit!
Spre noi ....Campionate!
Pit

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Campionatul National de US RTTY

Mesajde yo8cln » Mar Sep 03, 2013 12:13 pm

Salut Pit,
Nu inteleg de ce esti pesimist ! (pe vremuri, cind, pesimistul zicea ca: "mai rau de atit nu se poate", venea optimistul si spunea:" ba se poate").Nu stiu ce asteptari mai putem avea, cind FRR nu mai are indicativ autorizat de ANCOM, cind nu exista rezultate omologate la CN-uri, nu exista revista, site-ul este semi mort (inchizi hamradio.ro si deschizi new.... in aceeasi inactivitate...?!).Qtc-ul trasmis este o improvizatie in care prezentatorul nu este in masura sa dea vreun raspuns la probleme...Oameni care s-au cocotat in fruntea FRR nu au bunul simt sa comunice cu cei care mai au un pic de activitate si carora le pasa de ce se intimpla in miscarea hamradio....
73! de yo8cln


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori