Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo3iiu
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 31, 2014 12:50 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3iiu » Joi Sep 14, 2017 11:10 pm

Salut Dan,

atunci sincer nu stiu de ce mi-au aparut acele canale de Digi in zona 2.3 - 2.4 :)

Intrebare: unde pot vedea ce canale sunt utilizate la noi in YO, un link ceva exista?

Ma intereseaza in special canalul 40 TDD (2300 - 2400) sa stiu daca e folosit de un operator de la noi.

Multumesc,
Bogdan

yo3iiu
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 31, 2014 12:50 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3iiu » Joi Sep 14, 2017 11:32 pm

Salut Adrian,

pai nu merge GSM daca nu ai terminal adecvat.

Intr-adevar, pentru experimente poti folosi un SDR ca terminal si te joci cum vrei tu cu ecart si modulatii si orice altceva dar pentru o implementare reala care sa se conecteze cu un telefon fara modificari, nu merge GSM.

Eu rulez srsLTE dar am experimentat si OAI si merg bine ambele pe un PC cu i7. Nu a nevoie de procesare in hardware. LTE ca protocol e superb fata de GSM chiar daca e mai complicat. Pe langa asta iti permite sa scalezi in sus si in jos latimea de banda in mod automat. Plus agregare din mai multe benzi si alte lucruri cu adevarat utile. Exista pana si un sub-standard LTE numit NB-IOT-LTE care e o varianta de LTE NarrowBand pentru IOT cu latime de 180Khz.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3gh » Joi Sep 14, 2017 11:46 pm

Buna Bogdan . Ancom-ul are toate informatiile , un exemplu de document este :
http://www.ancom.org.ro/uploads/forms_f ... 678580.pdf

Revizuit de fiecare data ...

Trebuie cautat printre documentele lor , care trebuie sa fie publice.

Sau chiar pe site-urile operatorilor : de ex compania Orange este transparenta ;) :

https://www.orange.ro/help/care-sunt-fr ... si-4g-5528


Numai bine

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo8rzz » Vin Sep 15, 2017 11:11 am

Bogdan: e o mica problema cu LTE -trebuie sa distribui acel Ki si sa programezi SIM-uri, adica nu poate sa vina oricine cu un SDR si sa asculte traficul. Prea multa bataie de cap dupa parerea mea, mai ales cu partea de regulament. Altfel, ma bucur sa vad ca baietii dela SRS au terminat implementarea eNodeB. Era in progres ultima data cand m-am uitat eu :)

yo3iiu
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 31, 2014 12:50 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3iiu » Vin Sep 15, 2017 11:32 am

YO8STB scrie:Ma bucur ca nu am citit si nici nu am inteles. Se pare ca este futil sa oferi un raspuns precis unui interlocutor.


Domnilor, orice informatie e buna, veche sau mai noua.

yo3iiu
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 31, 2014 12:50 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3iiu » Vin Sep 15, 2017 12:24 pm

yo8rzz scrie:Bogdan: e o mica problema cu LTE -trebuie sa distribui acel Ki si sa programezi SIM-uri, adica nu poate sa vina oricine cu un SDR si sa asculte traficul. Prea multa bataie de cap dupa parerea mea, mai ales cu partea de regulament. Altfel, ma bucur sa vad ca baietii dela SRS au terminat implementarea eNodeB. Era in progres ultima data cand m-am uitat eu :)


Un SIM card programabil costa 0.1EUR si se vand in batch-uri de 10 sau 100. Nu trebuie neaparat programat, el vine cu niste chei pre-programate si e de ajuns ca cheile sa fie transmise la cel care administreaza reteaua. Ele vor fi puse pe un site ca sa fie publice. Programatorul de SIM-uri nu e nici el scump, cam 20Eur dar chiar nu vad o problema ca cineva sa ajute cu programarea.

Nu inteleg de unde cerinta ca reteaua sa poata fi ascultata cu RTL-SDR? E de ajuns sa existe un numar de conferinta la care sa poti suna de pe telefonul conectat la reteaua Hamradio-LTE si poti sa asculti ca pe un repetor. Pot fi gandite si alte variante. Dar daca organele vor sa asculte (banuiesc ca de acolo vine cerinta ca comunicatiile sa nu fie criptate), pot sa-si scrie si ele un SIM cu una din cheile de pe site-ul public, nu o sa le cada mana.

Eu unul ma gandesc la fezabilitate, la atragerea cator mai multi hami in retea. Solutia cu BTS de GSM, pentru care nu poti folosi telefoanele curente, o sa aduca putini utilizatori. Cine isi cumpara un SDR de 600-1000EUR ca sa poata vorbi pe o retea GSM? Nu mai vorbesc de volumul unui device care include un SDR si procesorul.
La varianta cu LTE in banda 40 (2300-2400Mhz) merge foarte elegant cu un telefon actual. Plus ca daca exista posibilitatea transferului de date de mare viteza, se pot dezvolta servicii peste cum ar fi cele pentru situatii de urgenta.

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde YO8SDE » Vin Sep 15, 2017 6:04 pm

@YO3IIU
Ce terminal client LTE ai folosit pentru teste, dar pentru partea eNodeB ?
Ce ai scris acolo pe prima pagina suna bine, bineinteles dupa rezolvarea problemelor ridicate. Cu SIM-uril la bulk si chei la liber, nu vad care ar trebui sa fie problema de "codare".

Echipament SDR cu capacitate de TX in banda de 70 cm sau terminal mobil tras in banda de 70cm cred ca e un pic mai dificil pentru clienti. De pus/adunat bani pentru un eNodeB s-ar putea sa fie mai usor si de folosit unele terminale comerciale.

Sunt cateva terminale cu LTE in banda 40 (TDD): http://www.gsmarena.com/results.php3?s4Gs=40 , unii poate le au deja si in buzunare. ;)
In LTE care e limita de putere pentru terminalele mobile comerciale?

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo8rzz » Vin Sep 15, 2017 6:19 pm

Bogdan, ai dreptate, e mai usor sa strangi numere mari de oameni daca nu trebuie un terminal special.

Uite cum putem sa facem, eu dau drumul la GSM, tu la LTE, si le conectam prin A-bis. Dupa aia putem sa ne jucam cu conferinte si alte minunatii. Eventual poti sa faci acces si prin telefonia normala, pentru numere whitelisted pe baza autorizatiei.
Asa-i ca viitorul e palpitant? :)

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde YO8STB » Vin Sep 15, 2017 7:46 pm

yo3iiu scrie:Salut Dan,

atunci sincer nu stiu de ce mi-au aparut acele canale de Digi in zona 2.3 - 2.4 :)

Intrebare: unde pot vedea ce canale sunt utilizate la noi in YO, un link ceva exista?

Ma intereseaza in special canalul 40 TDD (2300 - 2400) sa stiu daca e folosit de un operator de la noi.

Multumesc,
Bogdan

http://www.spectrummonitoring.com/frequencies/#Romania

yo3iiu
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 31, 2014 12:50 am
Contact:

Re: Prima retea GSM pentru radioamatori din Romania

Mesajde yo3iiu » Lun Sep 18, 2017 11:26 am

YO8SDE scrie:@YO3IIU
Ce terminal client LTE ai folosit pentru teste, dar pentru partea eNodeB ?
Ce ai scris acolo pe prima pagina suna bine, bineinteles dupa rezolvarea problemelor ridicate. Cu SIM-uril la bulk si chei la liber, nu vad care ar trebui sa fie problema de "codare".

Echipament SDR cu capacitate de TX in banda de 70 cm sau terminal mobil tras in banda de 70cm cred ca e un pic mai dificil pentru clienti. De pus/adunat bani pentru un eNodeB s-ar putea sa fie mai usor si de folosit unele terminale comerciale.

Sunt cateva terminale cu LTE in banda 40 (TDD): http://www.gsmarena.com/results.php3?s4Gs=40 , unii poate le au deja si in buzunare. ;)
In LTE care e limita de putere pentru terminalele mobile comerciale?


Pentru YO8SDE

Am folosit un IPhone 6 si Samsung Galaxy A3. Am dat pe la inceputul verii o cartela unui copil din vecin care avea un telefon cu dual sim (sincer nu mai stiu ce tel avea) si l-am lasat sa vad ce zice ca tot se plimba pe strada cu bicicleta toata vara. A fost incantat ca avea net gratis si am vazut pe log-uri ca a facut o gramada de trafic :) . Conectasem eNodeB-ul la internet la RCS/RDS.

Acum eNodeB-ul e un SDR + un calculator cu Linux. Puterea de emisie e mica, 50mW in FDD, In TDD nu am testat inca. Cam atat am facut, e un proiect la inceput. E cale lunga de la prototip la productie.
Planul final e sa cumpar un amplificator de 20W, sa ridic o antena mai sus si sa vad cum merge cu adevarat in TDD canalul 40. Standardul LTE specifica puterea terminalului la 23dBm +/-2 deci max 25dBm adica 316mW. Cam putin dar telefoanele stiu in general mai mult (1W cel putin) iar in cazul radioamatorilor se pot folosi puteri mai mari. Trebuie vazut.

Sunt multe terminale cu TDD pentru ca TDD-ul e folosit in China si Asia in general. Din cautarile mele si ce mi-ati dat voi pana acum am ajuns la concluzia ca 40 TDD nu e alocat nici unui operator in YO (cel putin oficial).


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori