Receptii DRM in HF

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde yo3fhm » Sâm Ian 20, 2018 12:30 pm

Dupa receptia BBC, am aruncat din nou o privire in orarul emisiilor DRM, ca sa vad ce mai pot sa "prind" 8-) Urma ... Radio Romania International, emisiunea in lb. germana, pe 9770 kHz:
(click ptr marire, back ptr revenire)
Imagine

Zis si facut. Pun trx-ul pe 9770 kHz si iata ce-am vazut.

Poza1: semnal RRI 9770 kHz, receptionat pe antena Inverted-L:
Imagine

Poza2: semnal RRI 9770 kHz, receptionat pe antena FD4
Imagine

In aceste conditii, SNR-ul afisat de aplicatia DREAM n-a depasit 3.8dB :cry:
(click ptr marire, back ptr revenire):
Imagine

Dezamagit, am mai incercat sa vad din acelasi orar, daca pot receptiona emisiunile provenite de la Voice of Russia si All India Radio. Iata orarul (click ptr marire, back ptr revenire):
Imagine

Prima posibilitate ar fi fost Voice of Russia pe 15740 kHz. Azimutul indicat era de 261 grade. Am pus pe harta, ca sa vad incotro tinteste, observand clar ca n-aveam nici o sansa:
Imagine

Iata ce se vedea pe transceiver: nimic, evident! 8-)
Imagine

Buuunn... Mai departe, urmatoarea varianta ar fi fost tot vocea mamei Rusia, dar pe 9625 kHz (consultati din nou orarul de mai sus). Azimutul indicat in tabel era de 220 grade. Pus pe harta:
Imagine

Ei, aici ai fi zis ca ar mai fi existat ceva sanse, pentru ca traverseaza Romania. Din pacate, pe transceiver, n-am receptionat nimic, nici urma de semnal, cu nici una dintre antene:
Imagine

Am trecut mai departe... ceea ce ar fi insemnal All India Radio, pe 9950 kHz.
Azimutul indicat era de 342 grade, iata harta:
Imagine

Tristete mare, era clar ca nu se adresa Europei de Est... cum de altfel, nici transceiverul n-a mintit:
Imagine

Si in incheierea probelor de azi, am mai observat ca in capul orarului cu emisiuni DRM, figura "BitExpress" (Germania). Azimutul notat in tabel e zero, ca si la Radio France Internationale. Am incercat o receptie si pe frecventa lui BitExpress, adica 15785 kHz, dar fara nici un succes:
Imagine

Bezna totala. Asa ca am tras obloanele si deocamdata, ma declar epuizat :mrgreen:
Poate alti colegi sa incerce, in alte zone ale tarii.
As vrea sa ii rog sa posteze daca au reusit si receptia altor programe DRM in afara de ceea ce am prezentat eu deja, iar daca da, sa ne comunice conditiile in care au facut-o (ora, antene si echipamente utilizate, alte remarci).

Week-end placut si toate bune,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde yo3hjv » Sâm Ian 20, 2018 3:36 pm

Salut,

Eu am facut receptii acum niste ani buni cu TRX-uri clasice la care conectam placa de sunet. Pe atunci mergea foarte bine DW si am folosit atat DREAM (free) cat si softul Fraunhofer (pay) care sta la baza plugin-ului de WinRadio (folosesc aceeasi cheie de licentiere). La acel moment, softul Fraunhofer decoda mai bine decat cel freeware, probabil acum nu mai este aceeasi situatie.

Relativ recent, am receptionat in conditii bune Radio Nigeria si imi aduc aminte si ceva arabesc, probabil Kuwait.

Cu RRI am intalnit aceeasi problema relevata de Cezar, necesitatea unui SNR mai bun de 12-14 db pentru a face decodarea.

Ca echipament, utilizez antena MiniWhip (homemade) pe marginea balconului, antena verticala Hustler (locatia 2), receptor WinRadio WR31DDC cu soft-ul original, decodarea facandu-se cu ajutorul plugin-ului DRM inclus (licentiat).

Referitor la experimentul tau, Cezar, cu reducerea gain-ului RF, important este SNR nu gain-ul, ba uneori, pe semnal perturbator am reusit atenuand intrarea sa imbunatatesc parametrii si a mers decodarea.

Nu am capturi de ecran din pacate si nici nu am mai facut teste in ultimele 6 luni.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde YO9CHO » Dum Ian 21, 2018 4:52 am

@YO3FHM : Sunt curios daca poti receptiona 11690kHz

Radio New Zealand English

http://www.radionz.co.nz/international/ ... -technical

Imagine

123457 only (SUN=1)
25kW Rangitaiki
Azimuth 35°
61S,62,63W
NZL

Succes!
8-)

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde yo3fhm » Dum Ian 21, 2018 9:16 am

YO9CHO scrie:@YO3FHM : Sunt curios daca poti receptiona 11690kHz
Radio New Zealand English
25kW Rangitaiki
Azimuth 35°
61S,62,63W
Salut Florentin!
Multumesc pentru target :lol:
Din pacate, datele de bearing spun clar ca emisiunile radioului de langa tine se adreseaza vecinilor vostri din N-E Pacificului (azimut 35 grade, zone CIRAF tinta 61, 62 si 63).
Conform tabelului de zone CIRAF, acestea sunt:
61 Hawaii
62 Phoenix Islands, Samoa
63 Cook Islands, Polynesia

... si corespund cu ceea ce se vede la descrierea de pe site-ul radioului:
http://www.radionz.co.nz/international/listen
18:51 - 19:50UTC 11690 kHz (DRM) Target: Cook Islands, Samoa, Tonga Sun-Fri

Pe baza acestor date, am intocmit si o harta care ilustreaza clar teritoriile vizate de emisiunile respective:
Imagine

Doar din curiozitate, plecand din Rangitaiki, am trasat azimuturile spre fiecare dintre zonele target mentionate, obtinand rezultate destul de diferite. Astfel, azimutul oficial de 35 grade corespunde mai mult unei directii axata pe insulele Cook, pe cand Hawaii ar fi pe unul de aprox. 22.5 grade, iar insulele Phoenix (Samoa) pe unul de aprox. 18 grade (pe care nu l-am mai trasat). Pe harta capturata a mai ramas un azimut de 28 grade pe care cred ca il trasasem initial pentru Kiribati, dar mi-a fost lene sa-l mai sterg. Din cele de mai sus, singura mea concluzie e ca fasciculul antenelor nu e chiar atat de ingust si ca astfel, asigura o adresabilitate pe o zona mai mare - altfel nu-mi explic diferentele obtinute.
Daca altcineva are vreo explicatie mai buna, sunt pe receptie - experienta mea in zona de antene si propagare nu e deosebita.

Cu bine,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde YO9CHO » Dum Ian 21, 2018 10:01 am

Da, e clar. Fascicol catre insulele de care au grija. In Cook Isl. am fost in Rarotonga da fara DRM-RX :D Nu cred ca sunt sanse de receptie in YO. Merci!
P.S. Un QSL din Rarotonga. :lol:
Imagine

http://www.pacificresort.com/rarotonga/gallery/

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde yo3fhm » Dum Ian 21, 2018 10:09 am

yo3hjv scrie:Relativ recent, am receptionat in conditii bune Radio Nigeria

Salut Adrian, TKS4info!
Aseara am tras cu urechea pe WebSDR-ul de la Twente, care "vedea" emisiunea DRM de la Voice of Nigeria pe 15120 kHz. Nu am apucat sa fac un screenshot, dar acum e mai putin important.
Ideea e ca am verificat in 2 puncte din Bucuresti daca se receptiona in acelasi timp - fara nici un rezultat pozitiv: Vatra Luminoasa, la tatal meu si in afara de mine, in Drumul Taberei la vecinul meu Adrian YO3GFH. Nimic, nada !

Este interesant ca in intervalul orar mentionat (18-20 UTC, respectiv 20-22 local), propagarea pe Europa functiona, nu ma asteptam! La WebSDR-ul de la Twente se foloseste o antena miniWhip, la fel cum ai folosit si tu. Am si eu una, o voi reactiva azi (trebuie sa-i pun montura de alimentare, hi). Sunt tare curios sa vad daca exista diferente mari de receptie.

Acum, referitor la Voice of Nigeria, sunt contrariat de niste elemente.
Daca vei cauta pe orarul de la drm.org, nu vei gasi nici o referinta (!!) despre ei. In schimb, pe acelasi site, exista o descriere (foarte "patriotica", conform frazei din finalul acesteia) a prezentei VON in eter:
VOICE OF NIGERIA – REACHING THE WORLD LOUDER AND CLEARER
Presently, VON transmits every evening from 1830 – 2000 GMT (Monday–Friday) on 15120KHz to Europe on the DRM mode and will soon go full blast with its rotatable Antenna to all parts of the globe.

Daca te uiti la ce scriu aia acolo, ar avea 3 emitatoare si sunt chititi sa rupa gura targului cu ele, sa stie lumea ca exista (si) Nigeria, domle' !

Bun; daca pe orarul drm.org nu exista Voice of Nigeria, in schimb pe alte site-uri care se ocupa de centralizari asemanatoare, ei bine, se regaseste. Exemple:
http://www.shortwaveschedule.com/index.php?station=1175
si
http://www.short-wave.info/index.php?station=VOICE%20OF%20NIGERIA

Ultimul site (short-wave.info) ofera informatii mai complete, in sensul in care afiseaza zona de umbra/zona activa in functie de pozitia geografica raportata de ascultator si de asemenea, indica azimutul antenelor directive ale postului respectiv. Din lista oferita, se remarca datele pentru frecventa de 15120 kHz:
Freq  Station Start End Days Language Pwr Az Tx Site
15120  VOICE OF NIGERIA (DRM) 18:00 20:00 1234567 English (Digital) 250 7 Abuja Lugbe

Deci, azimut 7 grade. Am trasat azimutul asta si arata cam asa:
Imagine

Ar rezulta ca emisiunile lor au ca tinta Europa Centrala si probabil zona tarilor nordice.
Asta ar putea fi confirmata de faptul ca am receptionat pe WebSDR-ul de la olandezi emisiunea DRM a VON pe 15120 kHz aseara, pe la ora 21 local (19UTC). Pe de alta parte, as vrea sa-mi spui daca ceea ce ai receptionat tu a fost DRM pe acelasi QRG, sau nu... pentru ca asta ar spune multe despre ideea de a folosi miniWhip-ul :lol:

Astept o confirmare de la tine si eventual postari de la alti colegi care poate ar dori sa se implice si sa vina cu rapoarte de receptie. Ar fi extrem de utile!

Duminica placuta,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde yo3fhm » Dum Ian 21, 2018 11:10 am

YO9CHO scrie:In Cook Isl. am fost in Rarotonga da fara DRM-RX :D Nu cred ca sunt sanse de receptie in YO.
P.S. Un QSL din Rarotonga.
Salut Florentin, TKS QSL! Trebuie sa clocesc si eu ceva asemanator 8-) Faina dama! Rarotonga... 3.3k Km vs New Zealand, ai facut ceva drum (banuiesc ca prin aer, desi o croaziera pe vas ar fi fost si aia faina!).

Din ceea ce ma straduiesc, constat trei chestii:
1) probabil ca exista prea putin interes pentru receptii DRM in general si in Romania, in particular ;
Asta, avand in vedere faptul ca pe descrierea DRM-ului de pe Wikipedia, scrie ca :
The inaugural broadcast took place on June 16, 2003, in Geneva, Switzerland
si ca de atunci au trecut cam 15 ani, timp in care nu s-au inmultit prea tare echipamentele individuale pentru receptii DRM (din ceea ce vad ca echipamente puse in vanzare, preturi si preocupari generale rezultate din tot ceea ce am inventariat pe internet despre DRM pana acum).
2) in urma cu ceva timp, chiar eu am postat undeva, propriul meu scepticism referitor la DRM si DAB. Exista o mare inertie, datorata mai multor motive, primul fiind probabil de ordin economic.
3) exista foarte putine posturi care isi indreapta emisiunile DRM catre o axa pe care sa se afle si Romania.

In mod absolut ciudat, constat ca suntem o tara care detine 3 emitatoare DRM de putere medie (50-300 KW!) amplasate in site-uri geografice diferite (Galbeni/BC, Tiganesti si Saftica) si ca emitem programe DRM care sunt adresate celor de peste hotare, dar in nici un caz celor din tara !! Pe de alta parte, daca ne gandim ca receptoarele dedicate receptiilor DRM sunt inca scumpe, cel mai probabil e ca asta e una dintre cauze.

Sapand un pic mai mult pe tema DRM-ului, am avut surpriza sa constat ca la conducerea DRM Consortium se afla ... o româncă (!!): RUXANDRA OBREJA !
Conform datelor de pe Linkedin, absolventa a Universitatii din Bucuresti !
Imagine
(sursa pozei: drm.org)

Si nu oricum! Ia cititi mai jos:
Ruxandra Obreja has been the DRM Chairman since 2008 being last re-elected in April 2016. Previously she was the Controller of Business Development for the BBC World Service focusing on building special relationships with the business communities around the globe. Ruxandra first joined the BBC in 1985 as a radio producer and presenter and was appointed Head of the BBC Romanian Service in 1990. [...] In March 2008 Ruxandra was first elected Chairman of the DRM Consortium [url]with the avowed aim of ensuring that the various stakeholders work towards the same goal: the global and mass scale take up of the DRM standard[/url]. [...]

Asadar, a ajuns sa lucreze in BBC din 1985.
Foarte interesant! Nu era pe atunci, "Iepoca de Aur" ? 8-) Si mai interesant, e urmatorul aspect, rezultat tot de pe site-ul drm.org , la aceasi sectiune "Management":

RADU OBREJA - DRM MARKETING DIRECTOR
Radu P. Obreja is the Marketing Director of the DRM Consortium. He has extensive experience in Business Development, Marketing and PR having worked in several industries for more than 30 years. Radu Obreja is a member of the DRM Steering Board and is actively promoting the roll-out of the DRM standard in Asian countries, as well as in South Africa.

Potrivirea de nume nu e o coincidenta! Eeeee, devine interesanta afacerea asta, DRM... :lol:
Asa se explica probabil si prezenta celor 3 emitatoare DRM in Romania, precum si multitudinea de limbi in care Radio Romania International se straduieste sa asigure emisiuni:
Engleza, Franceza, Chineza, Romana, Ucrainana, Rusa, Sarba, Araba, Spaniola, Italiana, Aromână, Germana si Ebraica . 13 limbi, cocktail Babylon , tare de tot ... !

Dna. Obreja a scos si un interviu prin 2014, referitor la DRM:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Si ca chestie, vad ca la NXP Semiconductors, exista preocupari serioase pentru implementarea DRM pe platforme independente. Asa, doar de prin 2012:
Digital Radio Mondiale reception platform for car entertainment at CES 2012

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Iata mai jos si un material PDF de prezentare a DRM-ului, intocmit de lady Obreja de la BBC/DRM, in care se straduie sa ne prezinte evolutia DRM-ului la nivel global (asta, prin 2015). Tinand cont ca prima emisiune a fost prin 2003, deh, cred si eu ca se preocupa sa arate ca se face ceva (inca):
ITVF2015 DRM Global Update

Si ca incheiere, am mai descoperit un material publicat pe livemint.com, chiar de Martisor 2014:
Digital broadcasting helped revive UK radio: Ruxandra Obreja

Ah, nene Neculai Constantin-Munteanu, ce rau imi pare ca nu-ti mai aud limba-ti ascutita de la Radio Europa Libera ! Ce comentarii ai mai fi facut dumneata pe tema DRM ! :lol:

Si-am incalecat pe-o sea, si v-am expus povestea asa... cum se vede de pe Internet. Adica, "politically correct". Dvs. trageti concluziile care se impun! :roll:
Si ca sa fiu rau: oare cand nu vom mai auzi de DRM ? :twisted: :twisted: :twisted:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde YO9CHO » Dum Ian 21, 2018 12:10 pm

Nu cred ca nu vom auzi in continuare de DRM. Uite ce e pe aici: http://www.digitalradio.co.nz/

De exemplu Sangean DPR-65 este la Conrad 70 Euro:
Imagine
https://www.conrad.com/ce/en/product/351720/?WT.srch=1&WT.mc_id=sea_shopping_IEWT.srch=1&WT.mc_id=google_search_EN&scamp=NZ_Shopping_All&saddg=&gclid=Cj0KCQiAkZHTBRCBARIsAMbXLhE9At9r0mY-vUr4xCJwwCrzWG4fbOUi0XHmlXw5uLhKvO5ZwIBZnzkaAvO2EALw_wcB

Modificari in echipamente de radioamatori pentru DRM:

http://www.drmrx.org/receiver_mods.html

73!

P.S. Ia uite ce se raporteaza din ZL desopre YO:
2013/05/12 03:00 15340 Radio Romania International in English to Asia from Galbeni EM2 transmitter. 20.96k EEP AAC+ mono audio. Only fair reception today.


http://www.owdjim.gen.nz/chris/radio/DRM/

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Receptii DRM in HF

Mesajde YO9CHO » Dum Ian 21, 2018 12:19 pm

Sau: 2013/05/11 03:00 15340 Radio Romania International in English to Asia from Galbeni EM2 transmitter. 20.96k EEP AAC+ mono audio. Very good reception.!

Conrad, numai 38 Euro:
https://www.conrad.com/ce/en/product/14 ... view1&rb=2

Imagine


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori