Solutii pentru transmisie DRM (encoder vocal?)

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Solutii pentru transmisie DRM (encoder vocal?)

Mesajde yo3fhm » Sâm Feb 03, 2018 12:10 pm

Salutare !
A incercat cineva sa realizeze o transmisie DRM experimentala (in bucla locala, pe sarcina artificiala, etc.)? Exemplu:
DRM MW Transmitter 30mW Test!

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Am incercat sa gasesc aplicatii software pentru un astfel de scop si din ce am scormonit, am observat ca exista doar doua solutii :
- Spark DRM Signal Generator (autor dr.-Ing. Michael Feilen ), care ofera la cerere, o versiune experimentala a software-ului sau ;
- DREAM Transmitter .

Prima aplicatie (Spark) e limitata la timpul de emisie, pentru varianta necomerciala.
A doua aplicatie e de fapt un mod de lucru al softului DREAM si dupa ceva sapaturi, am descoperit ca se poate pune in functiune ruland executabilul cu optiunea -t in linie de comanda. Din pacate, documentatia pentru DREAM Transmitter mai are de asteptat pana sa fie postata (dupa cum puteti observa si prin accesarea link-ului) :D :
Imagine

Am facut cateva teste cu DREAM Transmitter si ce e interesant, e ca are si doua moduri de banda ingusta, respectiv 4.5 si 5KHz. Voi face un test vocal, sa vad ce calitate a spectrului vocal voi obtine ruland cu setarile pentru 4.5KHz si voi publica rezultatele.
Pana atunci, iata doua screenshot-uri :

Poza1: DREAM in mod Transmitter, BW = 4.5 kHz
Imagine

Poza2: largimea de banda ocupata de emisiunea DRM :
Imagine

Doresc sa precizez doua lucruri:
- modul de lucru AM este inca permis si ca largimea sa de banda e mai mare decat in cazul SSB-ului ;
- din experimentele de receptie DRM pe care le-am efectuat (vedeti aceasta postare din topicul "Receptii DRM in HF"), am constatat ca desi in mod uzual, emisiunile DRM sunt difuzate pe o banda de 10kHz, am reusit sa decodez corect chiar si in conditia in care am ingustat filtrul pana la 5.6 kHz. Nu comentez mai mult acum, ci dupa ce voi experimenta voce in DRM 8-)

Week-end placut !
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori