Radioamatorism cu un telefon vechi

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
YO9AAR
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 08, 2018 8:54 am
Contact:

Radioamatorism cu un telefon vechi

Mesajde YO9AAR » Mie Aug 22, 2018 8:02 am

Va prezint blogul:

https://digamyhobby.weebly.com/

Am observat initial ca CIul de care aveam nevoie era mai scum decat telefonul in care se gasea.

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Radioamatorism cu un telefon vechi

Mesajde yo8rzz » Mie Aug 22, 2018 2:08 pm

Foarte interesant. Cred ca esti primul care face asta cu un terminal GSM. Am incercat si eu, dar mi s-a parut prea dificil datorita necesitatii de a lucra cu componente SMD, asa ca am folosit pe post de terminal tot un SDR, dar avand osmocom-bb in spate. Pe urma Piotr K. si Vadim Y. au adaugat componenta de transmisie la gr-gsm facand mai simpla treaba.
Ca idee, folosind componentele software Osmocom (osmo-trx etc.) un singur SDR (Pluto sau Lime de exemplu) poate servi mai multe canale fizice cu carrier. Pentru a obtine group call (cum e reteaua Rolink de exemplu) se pot configura conferinte sau bridge-uri in Asterisk sau alt pbx. Deocamdata e insa prea scump sa faci deployment pe scara larga la sistem asa ca e mai greu cu adoptia. Pentru cei interesati, costul unui SDR necesar la statia de baza (BTS) a ajuns undeva pe la 90 euro (PlutoSDR) insa suportul software inca nu esuficient de matur.

Salutari,
Adi


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori