SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo8rxp » Mie Iun 17, 2020 10:40 pm

Incredibil. Izolatia termica a fost clasic cu polistiren sau un fel de aerogel? Ai ceva logs cu variatia de temperatura? Intreb pentru ca sunt curios, asemenea performante trebuie logate si publicate zilnic. In limba dulce romana se zice 'ma inclin sau jos palaria' Adicatelea 35 km inaltime sunt 35 km! Eu mai mult catre rpi si sper teensy, cu lora inca nu dar nu se stie. Sunt om de linux, apreciez digitalul dar in radio imi place clasic cw. Insa ma uit la tine si cred ca curand voi experimenta si altceva decat cw. Cu respect si ma inclin, Gabriel 8rxp

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo8rxp » Mie Iun 17, 2020 11:07 pm

Nush unde am vazut 35 km, sunt 14. La loguri sunt tare curios de evolutia int ext pe acelasi timestamp. Mufa aia miniusb la rpi a facut numai figuri, poate conectica ar trebui lipita direct fara mufe. Acceleromeru daca ai avut iar fi bine de vazut daca ai avut salturi G bruste. Nu cred ca la 14km pe romania acele vestite goluri in campul magnetic de care se feresc astonautii a avut ceva de-a face cu camera video. Astept news despre evolutie si statistici prezente.

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3ict » Joi Iun 18, 2020 8:11 am

Sigur.

Nacela a urcat pana la 35009m dupa logurile GPS, aceasta fiind programata sa se decupleze fizic de balon cand depaseste 34999m.

Izolatia termica nu a fost spectaculoasa iar problema a fost identificata si se lucreaza la remedierea ei pentru urmatorul zbor de test.

Cablul tip panglica al camerei a fost destul de fortat in interiorul nacelei, creand o parghie pe directia opusa contactelor electrice ale conectorului CSI de pe Raspberry Pi Zero. Panglica nu a iesit fizic din conector, a fost o chestiune de contact electric marginal in interiorul conectorului. Din grafic se vede ca a cedat la punctul de temperatura minima (disparitia spike-urilor pe tensiunea de alimentare).

Esti om de linux, sigur stii ce este raspistill. Ei bine, raspistill nu crapa atunci cand nu gaseste camera in momentul apelului acestuia dar crapa atunci cand camera devine neconectata in timpul comunicatiei cu aceasta, ceea ce s-a si intamplat in jurul altitudinii de 14km.

Nu am date despre fortele G, dar in primele momente de coborare nacela a atins Mach 0.5 (168m/s sau 604km/h), pierzand 10km altitudine in aproximativ 2 minute.
Fişiere ataşate
WhatsApp Image 2020-06-16 at 08.28.25.jpeg
Profil nacela
WhatsApp Image 2020-06-15 at 12.44.37.jpeg
Log
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo8rxp » Joi Iun 18, 2020 11:00 am

Super graficul. Temperatura masurata a fost pe dalas i2c sau vcgencmd measure_temp ?
Banuiesc ca daca -15 era ARM temp atunci in interior era si mai frig , poate ca presiunea pe pamblica CSI a fost influentata oarecum si de contractia termica.Eu niciodata nu am testat Raspberry in congelator dar super ca a rezistat cu brio.Ma gandesc ca cu un buckboost up down 5 V out cat mondeda de 10 bani de la pololou ai scapa de problema cu voltage spikes fara sa ingreunezi nacela prea mult.
Felicitari si la mai mare.Pur radioamatorism Out of the Box !
Gabriel

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3hjv » Joi Iun 18, 2020 11:11 pm

Imi place antena de UHF, imi pare cunoscuta :-)
Cum ti se pare ca merge?

Felicitari!

Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3ict » Vin Iun 19, 2020 8:05 am

Temperatura in interiorul nacelei provine de la un DS18B20 pe one wire. Pentru ca masuratoarea sa fie relevanta strict pentru calculatorul de bord, senzorul a fost plasat intre cele doua placi electronice. Temperatura in zona bateriilor/camerei a fost mult mai mica. Dar graficele de temperatura si tensiunea bateriei sunt corelate, cu o mica inertie.

Se mai observa si faptul ca dupa depasirea 14km, temperatura incepe sa urce, fapt explicat prin scaderea accentuata a densitatii atmosferei, fenomen ce arata lipsa convectiei.

Adi, antena a fost un cross dipole cu linie de defazare careia nu i-am nimerit factorul de scurtare. Una e la foaia de catalog, alta este in realitate. Chiar si asa, am obtinut un VSWR ~ 1.5:1 ceea ce am considerat ca este relativ decent.

Simularile in MMANA-GAL aratau ca la elevatie mare (sub balon, in masina de urmarire cu antena cu talpa magnetica) polarizarea este preponderent verticala iar la elevatii mai mici (din YO3, din YO5) polarizarea este preponderent orizontala.

Emitatorul a transmis cu 50mW dar receptia in masina de urmarire a fost departe de a fi perfecta. Fiind un simplu cross dipole, jumatate din energie se pierdea sus, in spatiu.
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3hjv » Vin Iun 19, 2020 7:23 pm

La Stratospherium am folosit o antena "derivata" din Turnstile, fara reteaua de defazare urmarind nu atat castigul cat obtinerea unei diagrame cat mai uniform distribuite. Fiind LOS nu castigul e problema (am postulat atunci) ci lobii (nulurile). Asadar, am modelat variante de antene care urmareau acest criteriu, al unui semnal uniform distribuit.
Si am obtinut ceva ce seamana cu ce ai tu pe nacela, de aceea am intrebat:
https://yo3hjv.blogspot.com/search?q=aprs+antenna

Un alt avantaj a fost ca stabiliza nacela si ca a servit pe post de "tren de aerizare" :-)
Antena a fost folosita pe 3 baloane (2 Stratospherium si unul in Australia) si a functionat foarte bine.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3ict » Sâm Iun 20, 2020 9:27 am

Adi,

Am atasat pozele cu antena.

Sunt perfect de acord ca nu castigul este important in situatia LOS.

Nu stiam de articolul tau. Poti pune aici fisierul de simulare? Vlad mai spunea ceva si de un condensator, nu il regasesc in schemele tale.
Fişiere ataşate
1588173502077.JPEG
1588173502061.JPEG
1588173502045.JPEG
1588173502021.JPEG
1588173501976.JPEG
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3hjv » Dum Iun 21, 2020 1:47 am

In sapte ani am schimbat 4 calculatoare... Naiba stie pe unde e, daca mai e, modelul :-) E postata imaginea rezultata din MMANA. Antenele astea turnstile merg exceptional cu un element reflector sub ele pentru a creste castigul in emisfera superioara dar in conditiile date era mai dificil, mai ales in banda de 2m.
A fost mai mult in gluma facuta simularea dar mi-a placut cum arata diagrama asa desi e total contraintuitiv (am eliminat reteaua de fazare).
Tin minte ca Florin (YO4SJI) vroia sa emita cu 8W si i-am modificat puterea la doar 2W pentru ca era prea sus emitatorul.
Am ezitat mult inainte de asta, teoria imi spunea ca nu va merge, simularea arata insa bine, am zis ca imi asum un eventual esec.
Stiu ca a fost monitorizata deplasarea nacelei tocmai din Turcia, deci antena a fost OK :-)
A mai fost un condensator de cativa pF stabilit experimental pentru o adaptare mai buna; nefiind elemente reactive, simularea este extrem de simplu de facut in MMANA sau MINI-NEC de catre oricine.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3ict » Mar Iun 30, 2020 8:42 am

Adrian,

Am reusit sa simulez varianta ta de cross dipole, fara linia de defazare, putand spune ca nu este varianta castigatoare. Diagrama 3D arata identic cu cea din articolul tau, avand niste nuluri groaznice pe orizontala.

Vezi png-urile de mai jos. Linia de defazare este esentiala pentru o diagrama de radiatie curata.

Presupunand ca defazarea nu se face corect (ceea ce s-a si intamplat deoarece linia mea nu a fost calculata bine din cauza faptului ca velocitatea data de producator este una iar cea reala este alta), diagrama de ratiatie se strica radical, aparand nuluri, tinzand ca si forma catre varianta ta de pe Stratospherium.
Fişiere ataşate
ict.png
hjv.png
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori