SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo3hjv » Joi Iul 02, 2020 1:21 pm

Da, asa este, sunt nuluri "rele" pe orizontala. Totusi, sunt absolut neimportante in aplicatie intrucat statia de receptie este in jos iar acolo antena are o frumoasa gogosica.
Nu am cautat ca diagrama sa fie curata ci sa radieze pe directia de interes, in cazul nostru vertical in jos..
Bunaoara, acelasi fenomen se intampla si la un Yagi; are nuluri teribile si ea :-D .
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo8tlc
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 09, 2012 5:45 pm
Contact:

Re: SSDV via LoRa - imagini digitale live din balon

Mesajde yo8tlc » Dum Iul 12, 2020 5:00 pm

Felicitari pentru reusită Alex!

Confirm faptul că antena propusă de Adrian YO3HJV a funcționat bine, de la Suceava recepționând confortabil baloanele Stratospherium 1 și 2, utilizând o antenă turnstile destinată recepției 2m satelit. Nu-mi aduc aminte să fi observat un fenomen de fadding datorat rotației nacelei, respectiv a orientării acelor nuluri către antena mea de recepție. În practică șansele ca aceste nuluri să rămână orientate către singura stație de recepție implicată, și aceea situată la mare distanță, sunt și ele nule.

Pe cale experimentală Adrian a obținut adaptarea de impedanță, dar faza curenților la intrarea dipolilor nu este cea dorită.

Se poate obține atât adaptarea de impedanță cât și fazarea corectă, fără a utiliza o linie de întârziere, dacă cei doi dipoli sunt dimensionați astfel încât să aibă impedanțele complex conjugate.

Pentru a nu incărca pagina de forum cu prea multe detalii, am "asamblat" un material ppt legat de subiectul antenei turnstile și metodele de alimentare ale acesteia. Sper să ajute în dezvoltarea unei antene pentru viitoarele baloane.

73! Cezar
Antena Turnstile.pptx
(421.44 KiB) Descărcat de 202 ori


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 15 vizitatori