HELP FT 450D

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

HELP FT 450D

Mesajde YO4BKM » Dum Mai 24, 2020 5:52 pm

Buna seara,
Am o statie FD 450 D si am nevoie de un mod simplu de cuplare cu calculatorul pentru modurile digitale, in special FT8. Calculatorul este DELL LATITUDE E6430, pentru ce am nevoie are porturi VGA, USB 3.0 si USB 2.0 plus iesire de microfon si casti.
Pana de curand, cand lucram cu TS 130 S, foloseam o schema foarte simpla, prin care legam mufele de casti si microfon ale calculatorului la mufele de microfon si casti ale statiei radio. Legaturile erau foarte bine separate galvanic, pentru fiecare cale foloseam transformatore 1:1 de 600 Ohm (de la Adelaida Craiova) plus cate doi condensatori de 100 nF inseriati pe intrarea si iesirea fiecarui transformator. Reglajul nivelelor le faceam din calculator pentru iesire prin difuzor si din volum la statie pentru intrarea la microfonul calculatorului. Comutarea pe emirie o faceam prin VOX. Mi-a functionat foarte bine, inclusiv in concursuri, aproape 10 ani.
Am incercat aceeasi schema si la FT-450 D, cu o singura modificare impusa de mufa de microfon care este de tip UTP cu 8 pini, ca in foto atasat. Am legat cablul ecranat care venea de la transformatorul de pe calea iesire difuzor a calculatorului la pinii MIC GND si MIC ai unui conector UTP pe care l-am introdus in mufa de microfon a statiei, ceilalti pini au ramas liberi. Cand am setat statia pe VOX a trecut pe emisie fara sa primesca semnal de la calculator. Partea de receptie si decodare pe calculator a mers excelent.
Sa fi intrat ceva brum in amplificatorul de microfon al statiei deoarece pinul GND era neconectat? Sunt doi pini de masa, unul al microfonului, altul al mufei, probabil pentru butoanele de cautare frecventa. La care masa ar trebui conectat? Ar merge un optocuplor si de care anume? As putea introduce semnalul de la calculator in "Data Buchse" de pe statie, unde se pot introduce semnale de joasa frecventa tip FSK cum este si FT8?
As dori ceva simplu, daca este posibil.
TNX si 73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
FT 450 D.png
FT 450 D.png (252.59 KiB) Vizualizat de 6096 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde YO7CKQ » Dum Mai 24, 2020 7:24 pm

Salut Tavi

Eu folosesc in portabil un KX3 conectat cu un laptop. KX3 are jack-uri separate de 3.5 mm pentru intrarea de microfon si iesirea de casti. KX3 are VOX pe intrarea de microfon. Solutia folosita de mine:

1. La computer am un jack combinat cu patru pini, microfon + casti, solutie adoptata in prezent la majoritatea laptop-urilor pentru a putea utiliza castile (cu microfon) de la telefoanele mobile. Era necesar sa confectionez un jack tata cu patru pini din care sa plece separat doua cabluri pentru microfon si casti. Deoarece am avut probleme mari in a gasi cabluri audio foarte subtiri si cu o foarte bune ecranare am folosit unul din porturile USB in care am introdus o placa de sunet USB

https://www.emag.ro/placa-de-sunet-logi ... gLl8vD_BwE

Este ieftina si rezolva spinoasa problema (pentru mine!) a separarii cailor audio. Atentie, nu asigura separarea galvanica!

2. la transceiver sosesc doua cabluri banale audio cu jack-uri de 3.5 mm, care se introduc in porturile corespunzatoare microfon respectiv casti. Solutia nu iti lasa audio de control in timpul traficului, dar pentru modurile digitate nici nu este necesar. Are avantajul ca nu deranjeaza pe nimeni dimprejur :-)

Pentru a micsora fenomenele de RFI am adoptat urmatoarele masuri:
- cele doua cabluri de audio care ies din placa audio USB externa sunt bobinate impreuna 5 spire printr-o ferita split din material -31 Fair Rite, langa transceiver
- in mufa jack de 3.5 mm care aduce audio pentru microfon am instalat un rezistor serie de 91 Kohmi. Acesta produce o atenuare de 10 ori a semnalului de intrare, deoarece la KX3 impedanta la portul de microfon este de 10 Kohmi.

In acest fel nivelul de difuzor din laptop se pune undeva la 80%, se atenueaza corespunzator la sosirea la transceiver. La fel se intimpla si cu brumul si alte zgomote captat pe traseu. In final se va mentine un raport semnal zgomot foarte bun.....

Acest setup functioneaza foarte bine, este simplu si a fost testat din portabil de numeroase ori.

Ce sugerez eu in cazul prezentat de tine: Este important sa verifici in manual daca functia VOX este activa pentru intrarea DATA.

- daca computerul are pe partea de audio un jack mama cu patru pini, ce este scris la punctul 1.
- daca computerul are jack-uri separate (caz fericit) se pleaca cu doua cabluri separate audio disponibile in magazin
- la transceiver eu cred ca este indicat de folosit intrarea DATA din spate. Desigur trebuie gasita mufa DIN tata cu 6 pini corespunzatoare si legate cele doua cabluri pe pinii DATA IN si DATA OUT (si masa desigur). Ai nivel audio de iesire de nivel constant si se mentine difuzorul in functie.
- In mod sigur transceiverul are modul SSB Data, care preia semnalele audio din spate si, foarte important, decupleaza microfonul. in timpul traficului in modurile digitale.
- de aplicat neaparat masura cu ferita split si rezistorul din mufa. Acesta poate fi instalat daca este de 0.125 W si se lucreaza cu grija.....

73 Sorin

Nu inteleg de ce nu a mers la tine mi se pare corect ce ai facut, sa aduci semnalul la MIC si MIC GND
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo9ll
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:42 pm
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde yo9ll » Dum Mai 24, 2020 8:38 pm

Buna seara!
Eu am folosit schema de interfata din poza, cu ceva modificari, am folosit o placa de sunet usb(ieftina), adaptoare USB-COM si un HUB, asa am avut si posibilitatea de a ma conecta la statie prin portul CAT cu aplicatia de pe siteul yaesu.com. Daca nu vreti sa va complicati, folositi doar partea de sus din schema, o mufa mini DIN6, va conectati la conectorul DATA al statiei si folositi VOX-ul.
73 Marian
Fişiere ataşate
interfata ft450.jpg
interfata ft450.jpg (116.13 KiB) Vizualizat de 6008 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 25, 2020 8:59 am

TNX YO7CKQ, TNX YO9GCC!
YO7CKQ, la fel foloseam si eu cand lucram cu TS 130 S. Inclusiv spirele infasurate pe toruri micute de ferita. Inclusiv ecranarea transformatoarelor intr-o cutie metalica, cutia de la blocul de UUS de la vechile receptoare MAMAIA. Pe laptop, care are mufa comuna pentru casti si microfon (cu 4 segmente), folosesc portul USB si un spliter care are pe el bucse separate pentru casti si microfon. Nu stiu de ce inscriptionarea bucselor a fost facuta pe dos, in cea d ecasti bag jackul de microfon si invers. Si asa a mers foarte bine pe TS 130 S.
Nici eu nu inteleg de ce nu merge si pe FT 450 D, ma gandesc ca ar fi ceva cu cele doua mase, masa microfonului si masa mufei.

YO9GCC, multumesc pentru schema! Te rog sa-mi mai dai niste detalii.
Laptopul meu nu are conector RS232 ci conector VGA cu 15 pini. Pe de alta parte am facut de mai multe ori teste sa aflu daca scoate ceva semnal pe cei 15 pini cand activam transmiterea pe digitale si nu am detectat nimic pe niciun pin, nici ca semnal audio nici ca tensiune continua. De aceea am ales varianta cu folosirea porturilor de microfon si casti de la laptop, in maniera in care am aratat-o mai sus pentru YO7CKQ. Asa ca voi folosi VOX la care voi regla nivelul din functia DIGI VOX din meniul statiei, in mod normal (din fabricatie) acest reglaj este pe OFF.
Cele doua transformatoare sunt ca cele pe care le-am aratat in postarea mea? Adica 1:1 de 600 Ohm?
Nu voi folosi (si nu am folosit nici pana acum) potentiometrul de 2K, pot face reglajul din calculator si merge bine.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde yo9ibc » Lun Mai 25, 2020 11:22 am

Conectorul VGA cu 15 pini este iesire de monitor auxiliar, nu are absolut nicio treaba cu serial port sau transmisii de date.

yo9ll
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:42 pm
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde yo9ll » Lun Mai 25, 2020 11:33 am

Salut!
Pentru mai multe detalii putem vorbii la telefon, nr. meu este 0751205566. Daca mai stati in BZ ne putem intalnii, eu sunt din Maracineni!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 25, 2020 12:53 pm

YO9GCC TNX!
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde yo6rk » Lun Mai 25, 2020 1:43 pm

Salut Tavi,

Nu cunosc FT450, dar vad ca mufa de mic. are si intrarea de PTT.
Cauta un adaptor USB to RS232 (serial) si din el extragi numai segmentul pentru PTT. Configurezi in aplicatia de ft8 ca ptt-ul sa asculte pe un COM si rezolvi problema (si prin acest mod).

Pe de alta parte, cred ca ft-ul are prin spate si vre-o mufa pentru CAT, asa ca o poti folosi pe aceea, atat pentru PTT cat si comanda statiei, ramanand ca numai audio sa-l transporti pe calea ce o folosesti acum.

Succes in rezolvarea problemei.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: HELP FT 450D

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 25, 2020 2:07 pm

Hallo!
Multumesc tuturor care mi-au dat sfaturi.
La ora la care scriu acum, merge. Este a treia zi de cand am FT 450 D si modul digital era ultimul lucru care nu fusese verificat, acum este OK. Functioneaza cu schema descrisa de mine ieri si pe care o foloseam si cu TS 130 S.
Ieri, cand am avut problema, am folosit unul din cele doua porturi USB 3.0 (cine cunoaste DELL Latitude E6430 este vorba de portul aflat la mijloc pe latura dreapta, intre porturile ESATA/USB 2.0 si celalalt USB 3.0), azi folosesc USB 3.0 aflat la capatul sirului de trei porturi USB. Nu stiu de ce ieri a fost asa, folosesc frecvent cele doua porturi cand lucrez cu alte dispozitive conectate si nu am sesizat diferente. Acum sunt la tara, cand ajung la Braila o sa duc laptopul la doctor, HI! Mi-e ciuda ca ieri nu mi-a venit ideea sa schimb porturile, dar aveam incredere in ele, cu cateva ore mai inainte le folosisem pe ambele.
Atasez copia ecran cu primul QSO-ul facut cu A61ET in 14 MHz pe FT 450 D, am lucrat cu 20W, antena Windom AB.
In dreapta ecranului este o aplicatie facuta de mine (in Lazarus) care da informatii din call-book despre partenerul cu care lucrez.
GL & 73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
screen.png
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 10 vizitatori