CNMD 2020

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

CNMD 2020

Mesajde YO7CKQ » Lun Sep 07, 2020 10:05 pm

Câteva capturi de ecran, produse de analizorul de spectru de la FTdx-101D, ale semnalelor generate de un concurent la Campionatul Național de Moduri Digitale, etapa I, mod de lucru PSK63

Span= 5KHz si Preamp= OFF (desigur)

Tărie semnal 59+25 dB (concurentul este mai la nord de paralela 45 pe care trăiesc eu), bandă ocupată > 2.2 KHz cu purtători din sută în sută de Hz. Care îngroapă complet toata banda. Impresie auditiva = zgomot asurzitor in toata banda de trecere.

Capture  (3).jpg
Capture (3).jpg (150.59 KiB) Vizualizat de 5504 ori


Capture  (2).jpg
Capture (2).jpg (146.87 KiB) Vizualizat de 5504 ori


Capture  (1).jpg
Capture (1).jpg (142.89 KiB) Vizualizat de 5504 ori


Probabil buclă de masă, curenți de mod comun, nivele audio complet nepotrivite și, desigur, exces de putere

Ma gândesc cum a fost la el in oraș sau județ :mrgreen:
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde YO4BKM » Mar Sep 08, 2020 9:23 am

Anul acesta nu am putut participa si, ca atare nu am urmarit banda. Din ce am mai observat cu alte ocazii nu cred ca numai o puterea excesiva ar provoca un astfel de spectru, mai degraba o supramodulare, saturatii sau neliniaritati oriunde pe lantul de emisie sau din generatorul de tonuri. Puterea mult marita vine sa accentueze astfel de dereglari. Ma bazez pe faptul ca exista purtatoarele din suta in suta de Hz care apar clar in caz de neliniaritati. Desi, cercetand cu atentie spectrograma, vad ca pe 1 kHz sunt cca 16 astfel de markere, ultimele 6 cu amplitudine descrescatoare.
Am observat si eu benzi foarte largi si neregulate ("zimtate") pe FT4, dar nu pe sute de Hz ci mult mai putin, cand voi mai intalni astfel de cazuri o sa le pun si eu aici.
O intrebare: transmiterea era descifrabila? Se putea afla cine este autorul?
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde yo5ld » Mar Sep 08, 2020 9:52 am

Oare arbitrul concursului a fost activ si a putut masura acest semnal?
Cred ca ar trebui sa fie clara descalificarea statiei respective din concurs.. poate data viitoare isi regleaza mai bine statia..

73
Dani
YO5LD

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde YO8BDW » Mar Sep 08, 2020 2:27 pm

Eu cred ca va fi pe podium, adica locul I- III ! Restul, oras, judet, nu conteaza. De fapt ,concursul nici nu se face pentru ceilalti ci doar pentru primii 3 si al patrulea de umplutura ca sa se decerneze titlul. In caz ca nu exista il aducem rapid de acasa la telegrafie sala sau bagi un log de complezenta la un Campionat national.
In orice caz initiativa de a prezenta astfel de situatii din partea unui membru marcant al Comisiei Tehnice este un inceput bun. Incet , incet poate apar probe si cu semnale 59 +40 intr-un oras si controlul de judet dat pentru un judet la 200 km, 2-3 semnale in CW pe frecvente diferite , acelasi indicativ simultan in CW si SSB ..... si cate mai sunt ele !!!! Poate apare si o reactie a Comisiei de disciplina .

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde yo8cln » Mar Sep 08, 2020 5:43 pm

Apar probleme la digitale ! Am patit in 50 Mhz cind, dupa 10-15 qso-uri cu statii din vest (F, DL, ON...)
am primit un mesaj de la un F cum ca emisia mea esta kaka !?
Am intrebat prin vecini si mi s-a spus ca totul este ok. Am intrat in legatura cu francezul pe mail si mi-a trimis poza ... Arata groaznic... Am pus a dua statie si am vazut aceeasi treaba... Nu era putrea , erau nivelele rau puse (avusesem o interventie pe K 3 ). Cit despre cazul in speta , toti aratati cu degetul dar nu i-i spuneti "numele" . 73 !

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde YO7CKQ » Sâm Sep 12, 2020 7:54 am

Buna dimineata
Saptamana asta am calatorit mult !
@4BKM si 8CLN

Da, indicativul in cauza era perfect decodabil. Nu mi se pare important sa-l spun aici, este mai degraba o chestiune de atitudine.

Puterea excesiva actioneaza agresiv AGC-ul de la transceiver "scufundand" statiile care aveau dotari decente; decodarea era mult ingreunata si de componentele spectrale care cadeau peste tot. Eu m-am folosit mult de roofing filter-ul de 600 Hz. Cautam pe banda larga statiile, le aduceam din VFO in centrul spectrului audio ( 1500 Hz ), cuplam filtrul care face o treaba excelenta si facem QSO-ul. Apoi treceam iarasi pe banda larga, cautam o noua statie si repetam operatie. Lucrand "sprint", frecventele se schimba mereu si trebuie sa faci asta foarte rapid, sa nu pierzi potentialii parteneri. Adica, foarte, foarte multa butoneala pentru fiecare QSO.

Multi spun ca modurile digitale este o modalitate ieftina de a face QSO-uri. Eu spun ca este cumva, o meserie diferita de a sta la microfon si 59-59 la noi nu mai ploua.... O meserie a carei directiva principala este calitatea si precizia!

Spuneam ca este o chestiune de atitudine. Trebuie sa intelegem ca YO, pentru banda de 80 metri, este o tara mica si o putere de max. 200 watts RF este suficienta pentru o acoperire super decenta intr-un concurs intern. Cei cu dotari extreme ajung in frunte nu datorita capabilitatii tehnice si de operare ci datorita faptului ca ii incurca cat pot pe altii cu dotari standard, sa faca QSO-uri intre ei.

Trecand peste unele chestii care mai sunt scrise prin regulamentul de radiocom, trebuie sa existe o decenta in utilizarea PA-urilor!

Week-end placut!
Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde YO4BKM » Sâm Sep 12, 2020 2:08 pm

YO7CKQ scrie:Da, indicativul in cauza era perfect decodabil. Nu mi se pare important sa-l spun aici, este mai degraba o chestiune de atitudine.
YO7CKQ scrie:Trecand peste unele chestii care mai sunt scrise prin regulamentul de radiocom, trebuie sa existe o decenta in utilizarea PA-urilor!

Am consultat regulamentul concursului. Unde „decența” este permisa cât arată categoria de pariticipare:
A, operatori peste 18 ani si putere peste 100 W.
Dar in regulament lipseste sanctionarea celor care încalcă atât regulamentul de concurs cât și prevederile ANCOM. Există la finele regulamentului ceva cum că se va respecta o anexă cadru la concursurile tip CN US, dar eu nu am găsit-o. Să nu o fi găsit nici arbitrii?
In Regulamentul de radiocomunicatii pentru serviciul de amator din Romania se prevede la anexa 3 art. 9, completat de art. 10 ca nivelul radiației neesențiale nu va depăși 50 mW. Să fi fost în cazul de față o radiație neesențială atât de minusculă dar care să provoace așa efecte?
Om fi noi radioamatori, dar nu trebuie să fim considerați radiodiletanti. Mai ales în „chestiune de atitudine” cand este vorba de fair play și respectarea regulamentelor ANCOM.
72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde YO4BKM » Dum Sep 13, 2020 2:04 pm

Redau aici un fragment din regulamentul CNMD 2020 în primul rând ca un test cerut de N2YO privind preluarea in comentarii a unor fragmente (copy/paste) din alte documente (se pare ca au fost ceva probleme) dar si ca o nedumerire personala: ce însemnă „aparţinând la 4 structuri diferite afiliate FRR”?
11. Clasamente şi premii:
 Se întocmesc clasamente separate pentru fiecare categorie. Concurenţii clasaţi
pe locul I la fiecare categorie primesc titlul de “Campion Naţional al României”,
medalia, diploma şi tricoul de campion dacă sunt participanţi la categoria
respectivă, aparţinând la 4 structuri diferite afiliate FRR.
 Cei clasaţi pe locurile 2 şi 3 primesc medalie şi diplomă. Primii 6 clasaţi
primesc diplomă. Toţi concurenţii vor primii diplome în format electronic.
Premierea se face în cadru festiv.
Arbitraj şi sancţiuni. Conform anexei cadru valabilă pentru toate CN US.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde YO3JW » Dum Sep 13, 2020 3:51 pm

Tavi
"structuri" = "cluburi"
Pot fi: CSTA Bucuresti, CSTA Suceava, CS Steaua, CSU Pitesti sau altele patru diferite
73
Pit

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: CNMD 2020

Mesajde YO7CKQ » Dum Sep 13, 2020 6:32 pm

Buna seara tuturor

- "decenta" din regulament, adica categoria A, inseamna cel mult 6 dB la semnal ( diferenta de la 100 la 400 wati RF ) fata de marea masa de participanti. Cand aceasta "decenta" devine 12-18 dB, cu multe splatere, este o alta chestie :idea:
- cu masuratul radiatiilor neesentiale se poate deschide un topic separat. In principiu se face la borna TX dar se poate si prin receptie, in anumite conditii, daca esti in zona de semnal direct. Dupa aspectul spectrului receptionat era in mod sigur o problema.
- termenul de "structuri" diferite a fost explicat deja de 3JW. Regulamentul, cu certitudine nu este perfect, daca sunt termeni nepotriviti in text sau neclaritati vom propune modificari la proximul CA al FRR

In principiu eu cred ca mesajul din postarea mea a fost inteles in mod corect. Nu cred ca mai sunt necesare alte postari, cel putin din partea mea. Eu ma pregatesc pentru o noua saptamana de lucru. Va doresc o seara frumoasa si o saptamana mai buna!
Sorin


P.S. Adevaratii castigatori la CNMD 2020 sunt cei care au reusit sa capaciteze alti colegi sa participe la acest eveniment! :mrgreen:
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori