Centralizator QSL-uri electronice

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde yo3gfh » Lun Mai 24, 2021 9:21 am

@YO8RAA

Ma simt nevoit sa revin, contrar promisiunii, pentru ca faceti o confuzie intre diplomele oferite de eQSL si cele oferite de CQ sau DARC pe baza de confirmari eQSL. Eu despre alea vorbeam. Daca veti merge pana la sfarsitul paginii de "Awards" veti gasi si link-urile respective.

Referitor la upload manual in LoTW, incercati sa faceti upload si dupa ce va expira certificatul digital, sa vedem cum e cu "marea prostie". Accesati https://lotw.arrl.org/lotw-help/frequen ... s/#whycert si cititi raspunsul la intrebarea "How does LoTW prevent false data from being submitted?"

Despre conturile eQSL false, de ce nu ni le indicati si noua? Sper ca le-ati raportat celor de la eQSL, nu? Atentie, nu ma refer la conturi non-AG, care sunt egale cu zero, confirmarile lor nu conteaza in nici un program de diplome (nu includ EPC aici). Eu tin minte ca am trimis copie dupa autorizatie in momentul in care am dorit AG, dar na, "ce stiu io" :) Si da, eu, spre deosebire de dvs., sunt supus greselii si nu ma dau la o parte sa recunosc cand o fac, am omis sa spun ca AG e gratuit, dar nu am vrut sa sperii pe nimeni...

In rest... mi-ati descris cum functioneaza LoTW si eQSL, multumesc, le folosesc de ani buni pe ambele, stiu cum functioneaza (nu la perfectie, dar ma descurc). Nu despre asta era vorba, cine a vrut a inteles :)

P.S.

Umorul, oricat de fin ar fi, nu mai e umor cand rade unul singur, in cazul asta se cheama altfel :)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 24, 2021 5:59 pm

TNX YO3GFH, ati presupus corect! Aplicatiile le programez in mediul Lazarus, un produs Borland in care se poate programa sub WINDOWS 10 sau 7. Pentru ceasul digital folosesc Tdatetime pentru a apela ceasul intern, formatul digital standard (hh:mm:ss) il convertesc in sir pe care il pozitionez unde este ncesar pe ecran. Acest lucru se petrece in cuprinsul buclelor iterative de cautare, ordonare alfabetica, ordonare cronologica, completare date cu alte date preluate din fisiere apelate de aplicatie. As fi putut folosi un cursor grafic dar acesta necesita calcule (cel putin pentru scalare si pozitionare) care ar fi lungit executia. As putea sa raresc apelarea ceasului digital la cateva sute de cicluri, care sigur nu consuma mai mult de o secunda, astfel ca ceasul va "marca" aparent continuu, o sa incerc si asta.
Nu stiu daca fenomenul se petrece si pe alte calculatoare, nu am primit inca nicio informatie. La mine apare numai la prelucrarea fisierelor mari (de la cativa MB in sus) si numai cand rulez fisierul executabil, cand rulez direct sursa nu apare.
Nu afecteaza rezultatul dar ... nu este cum am vrut eu si tare as vrea sa inteleg de ce. Pentru asta am cerut ajutor, nu asa cum cred expertii nostri ca as fi cerut ajutor pentru locatoarele diferite sau timpii diferiti de pe cele doua platforme, pentru acest lucru pot scrie si eu precum, citez:
yo3gfh scrie:In rest... mi-ati descris cum functioneaza LoTW si eQSL, multumesc, le folosesc de ani buni pe ambele, stiu cum functioneaza (nu la perfectie, dar ma descurc). Nu despre asta era vorba, cine a vrut a intele
Asa este, nici nu era prea greu de intales pentru cine vrea sa inteleaga, daca a fost prea greu mai vin cu ceva lamuriri. Aplicatia mea ordoneaza cronologic QSO-urile confirmate si le numeroteaza. Dar sosesc cateodata si cate 4 confirmari pentru acelasi QSO ca mai jos, chiar trei confirmari pe eQSL si alta pe LoTW, stiu de ce, nu am nevoie de ajutor, o spun ca sa arat ce se poate intampla:
<CALL:6>SV2BFN<QSO_DATE:8:D>20190512<TIME_ON:4>0808<BAND:3>20M<MODE:4>RTTY<RST_SENT:3>599<RST_RCVD:0><QSL_SENT:1>Y<QSL_SENT_VIA:1>E<CONTEST_ID:10>VOLTA-RTTY<GRIDSQUARE:6>KN10LN<EOR>
<CALL:6>SV2BFN<QSO_DATE:8:D>20190512<TIME_ON:4>0808<BAND:3>20M<MODE:4>RTTY<RST_SENT:3>599<RST_RCVD:0><QSL_SENT:1>Y<QSL_SENT_VIA:1>E<CONTEST_ID:10>VOLTA-RTTY<GRIDSQUARE:6>KN10LN<EOR>
<CALL:6>SV2BFN<QSO_DATE:8:D>20190512<TIME_ON:4>0809<BAND:3>20M<MODE:4>RTTY<RST_SENT:3>599<RST_RCVD:0><QSL_SENT:1>Y<QSL_SENT_VIA:1>E<GRIDSQUARE:6>KN10LN<EOR>
la timpi care difera cu un minut. Daca se preiau si datele de pe LoTW (nu le pun aici, "carnatul" ar fi prea lung, dar pentru "necredinciosi" l-as putea pune daca este nevoie), datele preluate si ordonate de aplicatie arata asa:
903. SV2BFN 20M RTTY 2019-05-12 0808 KN10LN-- eQSL 614 km
SV2BFN 20M RTTY 2019-05-12 0808 KN10LN-- eQSL 614 km
SV2BFN 20M RTTY 2019-05-12 0809 KN10LN-- eQSL 614 km
SV2BFN 20M RTTY 2019-05-12 080900 KN10LN-- LoTW 614 km

cu timpi diferiti, uneori diferenta poate ajunge pana la 1'45". Dar urmeaza, in ordine cronologica

904. PD2PKM 20M RTTY 2019-05-12 0811 JO21FR-- eQSL 1776 km
PD2PKM 20M RTTY 2019-05-12 081200 JO21FR-- LoTW 1776 km
905. UZ1WW 20M RTTY 2019-05-12 0822 KN19XV-- eQSL 545 km
UZ1WW 20M RTTY 2019-05-12 082300 KN19XV-- LoTW 545 km

Ce s-ar fi intamplat daca timpul care separa numerotarea QSO-urilor confirmate ar fi fost setat, dupa "regula internationala", la 5 minute? S-ar fi intamplat una din doua:
- ori cu pozitia 903 s-ar fi numerotat alte doua QSO-uri diferite, de la pozitiile 904 si 905;
- ori in algoritm as fi inclus, pe langa verificarea momentului si verificarea indicativului, care ar fi dublat durata executiei, lucru suparator cand sunt zeci de mii de inregitrari care se analizeaza.
Observatie: in momentul redactarii dublele, triplele etc ale aceleiasi pozitii erau scrise astfel incat sa fie indicativ sub indicativ, dupa ce l-am trimis apar toate la cap de rand, nici tasta Tab nu are efect (la mine).
Dar expertul nostru nu a inteles ca acest timp este ales de utilizator la ce valoare doreste, nu l-am impus eu la o valoare fixa si, oricum ar fi, il asigur ca nu folosesc valori mai mari de 5 minute. Cat priveste "regula universala" arat aici ca, cu cativa ani in urma, cand am facut softul de arbitrare la concursul internatinal FIRAC (radioamatorii feroviari) diferenta de timp era mult mai mare ... si a mers corect. Probabil ca organizatorii nu stiau inca de expertii nostri in ale tipicariei. Si, daca este cazul, pot arata aici si felicitarile pe care le-am primit oficial de la Wolfgang-DL5MM, presedintele FIRAC, pentru aplicatia de arbitrare cu un regulament mult mai greu de programat decat la alte concursuri.

Am rulat aplicatia cu cca 20000 de QSO-uri descarcate de pe cele doua platforme, am legat intre ele fisierul meu cu al altui amic si am filtrat statiile rusesti, sa aflu cate mai au RDA in loc de locator. Din cca 3500 de indicative rusesti, singurul a fost cel semnalat mai inainte, R2FBW. De ce nu si ceilalti cca 3499? Probabil ca nu i-a invatat nimeni ca trebuie sa treaca RDA si la locator.

Mai arat aici doua confirmari cu locatoare diferite, ele sunt cu mult mai multe:
207. HK0NA 17M CW 2012-02-04 173900 EJ94EA-- LoTW 11102 km
HK0NA 17M CW 2012-02-04 1739 EJ93---- eQSL 11083 km

1329. 7Z1AL 20M FT8 2019-11-08 0628 LL56BK-- eQSL 2958 km
7Z1AL 20M FT8 2019-11-08 062830 LL56BJ-- LoTW 2962 km

Stiu si de ce, am aratat ca cunosc structura LoTW si eQSL din moment ce am cont pe cele doua. Uneori diferenta apare la statiile din alt amplasament si operatorul nu a actualizat locatia pe cele doua platforme

239. OH3OJ/P 17M SSB 2012-08-05 1017 KP10TM-- eQSL 1699 km
OH3OJ/P 17M SSB 2012-08-05 101800 KP00PO-- LoTW 1733 km

Dar aplicatia mea nu este facuta in stil detectivist, sa caute "nod in papura" si sa despice firul in patru ca sa vada ce locatoare dau rusii, ce locatoare dau statiile portabile etc. Nu, aplicatia analizeaza pur si simplu ce trimit partenerii de QSO-uri si, cine vrea sa complice lucrurile, sa o faca pe cont propriu. Si, daca stie sa faca o aplicatie care respecta astfel de pretentii, o astept cu nerabdare. Pentru ca este o vorba: cine stie sa faca ceva, se apuca sa faca, cine nu stie invata pe altii. Hai sa vedem daca este asa!
Apropo, personal am avut mai multe locatoare, unele din ele mai sunt valabile si acum, este treaba mea ce fac cu ele cat imi sunt permise si nu au ce cauta aici detectivi neangajati de cineva anume. Sau or fi angajati?

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 24, 2021 8:05 pm

Revin cu o completare, trebuie sa fii foarte prudent cu detectivii. Unde am scris
YO4BKM scrie:- ori cu pozitia 903 s-ar fi numerotat alte doua QSO-uri diferite, de la pozitiile 904 si 905;

trebuia de fapt
- ori cu pozitia 903 s-ar fi numerotat alt QSO-uri diferit, de la pozitia 904;

Tocmai sosisem la tara dupa cateva sute de km cu masina, vazusem comentariul de dimineata, inainte de plecarea din Braila si voiam sa dau explicatiile pe care le consideram necesare chiar daca eram obosit si a trebuit sa mai si fac extrasele pe care le-am scris, cautand prin fisiere sau executand aplicatia cu diferite filtre.
Primul meu locator a fost, cu vreo cinci decenii in urma, ME15h. Si nu am fost un ratacit pe acolo, cum nu am fost pe nicaieri. Dupa care au mai aparut si altele. Din pura curiozitate, am facut si un converter de la locatoarele vechi la cele noi.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde yo3hjv » Lun Mai 24, 2021 9:56 pm

eQSL, LOTW.
De ce nu si HRDLOG.net?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Mar Mai 25, 2021 8:21 am

Et tu, Brute?
Da asa este, mea maxima culpa pentru ca nu folosesc decat eQSL si LoTW. Dar gandindu-ma ca sunt destui care nici atata nu folosesc, ma impac cu gandul pervers ca ma aflu, totusi, pe medie, adica mediocru, "nici prea prea, nici foarte foarte".
Poate as incerca si HRDLOG.net dar nu as vrea sa rapesc altora placerea de a completa lipsurile la ce am facut eu si sa treaca la treaba, programarea calculatoarelor este nu numai pasionanta, dar si foarte placuta. Astept rezultate incununate de succes!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde yo3hjv » Mar Mai 25, 2021 12:17 pm

YO4BKM scrie:Et tu, Brute?
Da asa este, mea maxima culpa pentru ca nu folosesc decat eQSL si LoTW. Dar gandindu-ma ca sunt destui care nici atata nu folosesc, ma impac cu gandul pervers ca ma aflu, totusi, pe medie, adica mediocru, "nici prea prea, nici foarte foarte".
Poate as incerca si HRDLOG.net dar nu as vrea sa rapesc altora placerea de a completa lipsurile la ce am facut eu si sa treaca la treaba, programarea calculatoarelor este nu numai pasionanta, dar si foarte placuta. Astept rezultate incununate de succes!


OK, doar intrebam, credeam ca a fost exclus din motive tehnice.
73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori