Lamuriri despre eQSL

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Lamuriri despre eQSL

Mesajde YO4BKM » Dum Mai 07, 2023 4:02 pm

Buna ziua,
In OutBox-ul din eQSL apare un tabel in care indicativele urcate aici se prezinta in diferite forme grafice. Din explicatiile aflate in capul de tabel am inteles ce este cu indicativele scrise cu culoare gri (spre deosebire de cele cu culoare albastra) si cu pictogramele care arata statutul eQSL-ului urcat.
Mai apare insa o forma grafica pe care nu o inteleg si rog sa ma lamureasca cineva. Este vorba de semnificatia sublinierii care, cel putin la mine, apare numai la indicativele care sunt scrise cu albastru.
TNX, 73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Lamuriri despre eQSL

Mesajde YO9GJX » Dum Mai 07, 2023 5:57 pm

Cei subliniați sunt cei ce au cont la eQsl, cei nesubliniați sunt cei ce nu au cont.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Lamuriri despre eQSL

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 08, 2023 5:47 pm

TNX YO9GJX, dar eu inteleg cumva diferit, redau mai jos explicatiile din capul de tabel al OutBox:

Callsign Column
Grey entries Users who are not registered at eQSL.cc or whose start/end dates do not coincide with the QSO date.
( Callsign) Silver and above Member page

de unde inteleg ca cei neintegistrati la eQSL sunt in culoare gri.
Am mai inteles ca cei cu indicativul scris cu albastru BOLD au ranguri la niste nivele mai inalte. Cei cu indicativul scris cu albastru si NORMAL nu au ranguri deosebite, dar toti sunt si subliniati, pe cand cei scrisi in gri nu sunt subliniati. Sa fie o informatie redundanta?

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Lamuriri despre eQSL

Mesajde yo3gfh » Lun Mai 08, 2023 6:52 pm

Nu este informație redundantă.

Intrările de culoare gri, nesubliniate, reprezintă indicative care nu au cont la eqsl.
Intrările de culoare albastră reprezintă indicative care au cont normal (Regular member, gratuit) sau nivel Bronze (cea mai ieftină subscripție).
Intrările de culoare albastră în format bold reprezintă indicative care au cont de nivel Silver sau mai mare.

Poți face click pe indicativele de culoare albastră, se va deschide o pagină nouă în care apar detaliile referitoare la tipul de profil.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Lamuriri despre eQSL

Mesajde yo3gfh » Lun Mai 08, 2023 7:06 pm

A expirat termenul de editare în timp ce făceam niște completări...

Indicativele albastre sunt subliniate pentru că sunt hyperlink-uri (poți face click pe ele).

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Lamuriri despre eQSL

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 08, 2023 9:36 pm

TNX YO3GFH!

Am vazut si eu ca formatul bold arata un nivel superior la click pe el, dar nu m-am "prins" la chestia cu hyperlink la sublinieri.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori