Atac virus - encoder

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Atac virus - encoder

Mesajde yo8cgr » Mie Dec 09, 2015 8:57 am

Am fost atacat de virus - encoder. Probabil vor plata contra parola de dezactivare. Nu am asa ceva. Au gresit adresa. Aproape toate fisierele au fost atacate. Ce este pe hard, aproape nu se poate deschide nimic. In rest pot lucra pe PC, dar nu ma mai lasa sa vizualizez ce am pe hard. Daca este cineva care a putut sa scape de aceasta problema, sau probabil trebuie sa sterg tot hardul si sa o iau de la capat. Ce-mi pare rau este ca aveam ceva poze de familie, pe care nu le pot deschide. Rog eventual ajutor, daca se poate.
Cu multumiri
YO8CGR - Eugen

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Atac virus - encoder

Mesajde yo3gfh » Mie Dec 09, 2015 9:09 am

Salut Eugen

Poate te ajuta asta:
https://www.pcrisk.com/removal-guides/9 ... ransomware

Eu nu l-am incercat, asa ca nu stiu ce sanse de succes sunt. Bafta!

73,
Adrian

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Atac virus - encoder

Mesajde yo3luo » Mie Dec 09, 2015 9:54 am

Nu platiti degeaba ca nu primiti nici o parola! Solutia este "format c:" si backup la fisierele importante!

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Atac virus - encoder

Mesajde YO9GJX » Mie Dec 09, 2015 10:17 am

Descarca si ruleaza o distributie Linux Live (care ruleaza de pe CD sau USB fara a fi instalata) si salveaza pe un stick de memorie tot ce ai nevoie.
Alege de aici spre exemplu:

http://distrowatch.com/index.php?language=RO

Sau poti folosi un Antivirus live pentru scanare:

https://livecdlist.com/purpose/windows-antivirus/


Am o rugaminte, daca poti sa-mi trimiti o copie a virusului. Arhiveaza un fisier infestat in format tar.gz sau tar.bz2 si incarca-l undeva pentru share apoi trimite-mi link-ul. Vreau sa-l desfac si sa vad ce e in el.
Multumesc anticipat.
73

yo9ll
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:42 pm
Contact:

Re: Atac virus - encoder

Mesajde yo9ll » Mie Dec 09, 2015 11:06 am

Vezi poate ca fisierele si directorii sa fie ascunsi iar ce vezi sunt facute niste duplicate cu alte extensii care nu pot fi deschise. Asa am patit eu cu un virus nu mai tin minte denumirea lui. Din propietati am dat sa vada si fisierele ascunse si cu un antivirus am sters toate fisierele infectate si asa am recuperat toate informatiile de pe hdd.
Marian

YO2MIL
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 23, 2011 9:40 pm
Contact:

Re: Atac virus - encoder

Mesajde YO2MIL » Mie Dec 09, 2015 12:05 pm

Fisierele sunt compromise. Daca platesti o sa ramai si fara bani. Solutia e reinstalarea sistemului de operare.Un antivirus cu licenta, nu versiuni FREE care sunt zero barat, ar fi indicat.

73's

Avatar utilizator
yo4gkp
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 02, 2015 5:24 pm
Contact:

Re: Atac virus - encoder

Mesajde yo4gkp » Mie Dec 09, 2015 12:29 pm

Dr OM Eugen (y08cgr), din ce inteleg de la tine presupun ca e vorba de virusul "Cryptowall". Sincer nu cred sa mai recuperezi ceva. De platit, nici eu nu te sfatuiesc sa platesti ceva. De recuperat, nu cred ca mai poti recupera ceva. Daca sunt criptate cu o cheie de 2048 biti nu stiu ce "super calculator" ai la dispozitie sa poata recupera ceva.
Ceva sfaturi gasesti in link-ul de mai jos:
https://www.quora.com/How-do-I-remove-the-RSA-2048-Encryption-and-CryptoWall-3-0-ransomware-virus-and-restore-the-files

73 de yo4gkp

yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Re: Atac virus - encoder

Mesajde yo8cgr » Joi Dec 10, 2015 4:30 pm

OK. Multumesc de idei.Pana in prezent nu s-a reparat nimic. Chiar dupa atacul virusului, am antivirusat cu Kasperschi. Acest antivirus nu a reparat nimic, in schimb a stopat desfasurarea virusului. Nu mi-a aparut adresa si contul de trimitere a banilor. De fapt nici nu aveam de unde sa trimit suma ceruta la altii (intre 500 si 1000 de euro). Ce mi-au spus amicii din Ucraina este sa am rabdare, sa nu sterg nimic, deoarece cat de curand va aparea antivirusul acestei infestari. De lucrat, pot lucra normal. Ce am de salvat, pot salva fara probleme. Am facut proba si nu se mai infesteaza nici un fisier. De pierdut, nu am avut ce pierde.
Va multumesc la toti pentru idei.
73 si numai bine.
Cu stima
YO8CGR - Eugen



Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori