Router B681

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Router B681

Mesajde YO4BKM » Vin Aug 04, 2017 8:00 pm

Buna,
Poate cineva mă poate ajuta. Iată, mai întâi, ipoteza:
Am un router B681 pentru internet mobil pe calculator. Mobil vine vorba, are nevoie de alimentare la 220 V, dar asigură semnal wireless pentru internet si mufă pentru telefon fix. In fișa tehnică se arată că este compatibil cu furnizorii Orange, Cosmote și Vodafone. La mine funcționează cu abonament pe Vodafone, cu SIM de la Vodafone dat odată cu contractul de abonament. Îl folosesc deoarece pot beneficia de telefon fix și de internet în baza aceluiași abonament oriunde m-aș afla, la reședința de la Brăila, la reședința de vacanță de la țară, la vreo stațiune sau când mă duc pe la rude și stau mai mult timp. La oraș sau în zonele cu echipamente moderne funcționează excelent. Am ales un router 3G deoarece acesta este standardul disponibil pe rețeaua de la țară și așa va rămâne mult timp, regiunea este foarte accidentată și ar necesita investiții nejustificate pentru ceva mai bun, dar îmi convine și așa.
De anul acesta viteza în amplasamentul de la țară a scăzut catastrofal deoarece Vodafone nu a mai modernizat echipamentele și între timp au apărut foarte mulți utilizatori în cadrul aceleaiași celule. Pe Orange semnalul este slab. De puțin timp există un releu nou și modern al lui Telecom la câțiva pași de amplasamentul de la țară și nu știu cum să mă folosesc de acest lucru. Am fost la Telecom unde mi s-a spus că nu-mi pot echipa routerul cu SIM de-al lor, nu au alte routere de-ale lor, ei nu folosesc pentru calculator decât internet pe fir. Am bănuiala că, deși B681 este compatibil cu Telecom, nu se vrea scăparea din mână a unui mod învechit, care te obligă să ai câte un abonament la fiecare reședință chiar dacă nu stai simultan în toate și nici altcineva nu îl folosește. Mă mir cum de am prins oferta cu B681 la Vodafone de acum cațiva ani, acum nici Vodafone nu o mai oferă clienților. Telecom are ceva pe baza unui router, dar este redus și servește doar pentru distracții, nu ca să transfer fișiere de zeci de MB cum am eu nevoie.
Întrebarea este: în ce condiții pot să folosesc rețeaua Telecom și un router care să-mi asigure internet pe calculator în orice amplasament? Ar fi posibil un prepaid SIM? Sau altceva? Poate mai sunt și alții interesați.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO5PQQ » Vin Aug 04, 2017 8:31 pm

https://www.mikrotik.ro/wireless-soho/2 ... e-lte.html
Sau mai ieftin luati de pe ebay un zte mf90 care merge 4g pe digi.
In astea se baga sim si ele fac wireless lan cu acces la net prin sim.
Din cate-mi amintesc,am decodat in regim diy un modem huawei similar cu cel pe care il aveti deja... Deci ar merge incercat si asa.

yo8rpo
Mesaje: 70
Membru din: Mar Mar 31, 2015 10:34 am
Contact:

Re: Router B681

Mesajde yo8rpo » Vin Aug 04, 2017 11:05 pm

YO4BKM de YO8RPO,
Cred ca merge cu o cartele de internet prepaid Telekom si va trebuie o antena externa pe care o setati din meniul routerului. Daca stiti ca este semnal la Telekom folosind o antena pabolica modificata eu cred ca puteti sa aveti semnal acolo, iar pentru partea mobila folositi doua antele mici de GSM cu fider. Cred ca va va functiona.
YO4BKM de YO8RPO

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 05, 2017 12:09 pm

Mulțumesc pentru răspunsuri! Dar trebuie să mă fac mai bine înțeles.

1. Nu mă plâng de lipsa semnalului, am semnal pe ambele rețele, Vodafone și Telekom, problema este că repetorul Vodafone are echipamente mai vechi și viteza a scăzut mult începând cu lunile de vară, odată cu vacanța elevilor, mulți fiind veniți la țară la bunici sau acasă dacă frecventează școli la oraș. Viteza măsurată în ultimele două luni este mult inferioară celei din primăvară, condițiile tehnice rămânând aceleași, dar a crescut numărul de utilizatori din cauza vacanței.
2. Repetorul Telekom este instalat de un an, are echipamente mai performante, problema este că Telekom nu-mi permite să trec la ei cu abonamentul deoarece nu furnizează internet pentru calculator decât pe fir. Din discuțiile purtate cu ei reiese că nu asigură internet fără fir pentru calculator, ori eu am nevoie de internet pentru calculator și care să nu fie legat prin fir astfel încât să plătesc un singur abonament indiferent la ce reședință m-aș afla.
3. Nu mă interesează alte tipuri de router din moment ce nu fac altceva decât cel pe care îl am deja.

Părerea mea este că din moment ce Telekom nu mi-a dat de înțeles că pot pune un SIM de la Telekom într-un router oarecare, care să distribuie semnal de internet cu transfer de date voluminoase, de ordinul sutelor de MB, nu mă pot hazarda să mai fac încercări. De cca 8 ani singurul furnizor care mi-a asigurat internet fără fir pe calculator a fost Vodafone, cu mulți ani în urmă foloseam un dispozitiv conectat la USB, de 4 ani folosesc router care asigură și date și voce. Prefer versiunea cu abonament și contract deoarece crează niște obligații care trebuie respectate, am nevoie de o prestare de servicii cu anumite garanții.

73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8rpo
Mesaje: 70
Membru din: Mar Mar 31, 2015 10:34 am
Contact:

Re: Router B681

Mesajde yo8rpo » Dum Aug 06, 2017 1:17 am

YO8BKM de YO8RPO,
Va luati un abonament de internet pentru mobil cu mai multi GB inclusi de la Telekom si in meniul routerului adaugati Telekom Live cu setarile respective ca la vodafone. Eu spun ca asa va merge. Nu trebuie sa dati prea multe detalii furnizorilor de telefonie. Incercati cu o cartele prepaid la telekom la care sa aveti optiune cu minute voce si optiune cu trefic de date. Si apoi ramanand aceleasi optiuni Telekom Live puneti cartele de abonament mobil cu date si voce.
YO8BKM de YO8RPO 73

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO8SDE » Lun Aug 07, 2017 12:16 pm

Aproape sigur routerul B861 ce il aveti este blocat in reteaua Vodafone. Doar cu SIM-uri prepay sau la abonament de la Vodafone poate fi folosit. Puteti pune un SIM din alta retea se vedeti daca va indica semnalul. Atentie ca pentru internet va trebuiesc si alte setari pentru APN.
Care este traficul d-voastra lunar?
Cati GBytes de internet aveti inclusi in abonamentul de la Vodafone si cati consumati in medie in fiecare luna? Vedeti ca exista limitari la viteza, dupa depasirea unui trafic.
Folositi si telefonul fix conectat la router B861 sau doar internetul oferit de acesta va intereseaza?

Puteti lua o cartela prepay de la Telekom, activati o optiune cu internet inclusi si sa testati viteza internetului in zona d-voastra de interes, pe un telefon mobil sau chiar pe router, dar dupa ce va azigurati ca este deblocat.
Optiunile prepay cu internet la TeleKom le gasiti la https://www.telekom.ro/oferta-internet-mobil/ . In mod normal operatorul nu il interesaza daca folositi internetul pe telefonul mobil sau pe calculator printr-un router.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO4BKM » Mar Aug 08, 2017 10:29 am

@YO8SDE, nu este niciun blocaj decat cel provocat de aglomeratia din celula.
Routerul a fost achizitionat acum 4 ani, cu abonament si cu sim pentru date si voce in retele Vodafone 3G. Abonamentul include net nelimitat dar, dupa ce trece de 5GB lunar, se mentine posibilitatea conectarii la retea dar scade viteza. Voce este nelimitat in retea si pe telefonie fixa, orice convorbire pe alte retele se taxeaza separat si apare pe factura. Le folosesc pe amandoua, internet si telefon, le pot folosi si simultan, numai ca vocea fiind prioritara reduce putin viteza pe internet.
Am posibilitatea de a vedea oricand cati GB am consumat de la inceputul fiecarei perioade de taxare (6 ale lunii, am facut o aplicatie special pentru asa ceva) si nu am depasit cei 5 GB decat de doua ori, asta fiid la Braila. Atunci le-am trimis un mesaj cu suplimentare de tarif pentru inca un GB suplimentar si viteza a revenit la normal. Am un tester de viteza la UPLOAD si DOWNLOAD cu care tetez oricand performantele conexiunii.
In cei patru ani de folosinta, pana acum cca trei luni routerul a functionat excelent in orice locatie l-am folosit, respectiv la Braila (domiciliul de baza), la tara in Carpatii de Curbura, la Bucuresti, Slatina, Pitesti cand am stat pe acolo mai mult timp la copii. Cercetand cauza deteriorarii performantelor in ultimele trei luni doar aici la tara, unde petrec cca 5-6 luni pe an, am aflat, destul de greu, de la Vodafone, ca echipamentele lor din zona nu au mai fost modernizate de mult timp si ca ce se petrece este din cauza cresterii numarului de conexiuni in celula. Problemele au aparut cu vacanta de anul acesta a elevilor cand vin foarte multi copii in zona, fie la bunici, fie se intorc acasa de la scolile din oras si asta a crescut numarul de utilizatori. Firma Vodafone, ca orice societate monopolista care se respecta si vrea sa pastreze monopolul d.p.d.v. tehnic, a incercat sa-mi explice pe alte cai, „aburindu-ma” ca viteza redusa la tara depinde de relief sau de starea echipamentelor, inclusiv ale mele. Numai ca relieful la tara nu s-a schimbat de cand stau eu aici iar echipamentele mele functioneaza excelent in alte localitati. Mai mult, relieful influenteaza intensitatea semnalului, nu viteza in mod direct, intensitatea este buna, am amplasat routerul in podul casei unde nivelul este maxim, la oras il tin oriunde in locuinta. Tot Vodafone mi-a marturisit ca are in zona echipamente vechi pentru un regim mai redus de conexiuni simultane. Am mai aflat ca poate dirija viteza oricarui abonat folosind softul de retea si cred ca astfel dirijeaza prioritatile functie de cine stie ce interese. Ce mi se pare foarte grav, in astfel de conditii, este ca in abonament se precizeaza explicit ca nu garanteaza viteza minima si nici nu raspunde de pagubele produse. Acelasi lucru il are prevazut oricare alta retea, oricat de onorabila se crede ca este.
Singura retea modernizata din zona, acum un an, este Telekom. Numai ca nu vrea sa ma ajute cu nimic de genul a ce am pe Vodafone, agentii Telekom ma „aburesc” ca imi pot instala internet pe fir (iar eu nu stau permanent aici) si telefon pe mobil, cu abonamente separat, pentru net cate un abonament pentru fiecare locatie. Nici nu vor sa auda de B681 desi in cartea tehnica scrie ca este compatibil cu reteaua Vodafone, Orange si Cosmote. Treaba cinstita, ce mai! Dai un ban, dar stii ca nu-l mai ai! Este adevarat ca pe furnizor nu-l intereseaza cum folosesc abonamentul dar, daca poate sa-mi vare pe gat mai multe abonamente pentru acelasi lucru, o face chiar fortand lucrurile. Sunt convins ca nicio retea nu adopta o relatie sincera cu clientii, interesul clientului trebuind sa se subordoneze intereselor lor.
De acee caut sa aflu, din experienta celorlalti, ce pot face in reteaua Telekom, fara sa bajbai. Am primit cateva informatii foarte utile prin mesaje private, cine le-a trimis a inteles cel mai bine ce ma intereseaza si mi-a facut cele mai utile recomandari, daca citeste acest comentariu ii multumesc si pe acesata cale.
In concluzie, doresc ceva de genul: un singur abonament pe date (neaparat pe calculator) si voce, in reteaua Telekom, utilizabil in mobil, cu posibilitatea de a tranafera fisiere de zeci sau sute de MB fara sa se decupleze sau sa se blocheze pe motiv ca viteza scade sub standardele yahoo, WeTransfer etc.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO8SDE » Mar Aug 08, 2017 12:41 pm

Este normal sa se aglomereze reteaua cand este vacanta/vara in mediul rural . Telefoanele noi sunt capabile de conexiuni mai rapide si din ce in ce mai multi oameni folosesc internetul mobil, iar costurile per Gbyte sunt din ce in ce mai mici(31Gbytes la 3euro in Vodafone). Daca capacitatea celulei Vodafone, de la care aveti semnal, nu s-a imbunatatit, apare si aceasta "gatuire", vocea tot timpul va avea prioritate fata de date. Dupa o anumita perioada si un numar de sesizari, se va moderniza si acel site Vodafone.

Eu incerc sa va indic 2 posibile probleme:
1) Routerul d-voastra poate fi folosit doar cu SIM-uri de la Vodafone, daca a fost achizitionat la abonament de la ei. Si atunci este nevoie de o deblocare(unlock) sa permita folosirea si SIM-urilor din alte retele (Telekom, Orange), chiar daca sunt in aceleasi benzi 900/1800/2100MHz.
Sfatul meu: testati cu un SIM de la alt operator acel router B681 sa vedeti daca se conecteaza la retea.

2) Reteaua Telekom e posibil sa nu fie cu mult mai buna fata de ce aveti acum pe Vodafone. De aceea puteti testa cu o cartela prepay si viteza internetul si daca aveti si voce pe portul RJ11. Sa nu va treziti blocat cu un abonament Telekom pe 1 sau 2 ani. Nici un operator nu va poate garanta o viteza pentru o conexiune mobila.

Multe site-uri GSM chiar si in mediul rural, au fost modernizate in 4G, nu ignorati si un eventual upgrade al modemului. In 800MHz sau 900MHz cu 4G/LTE, puteti avea semnal de la o celula mai indepartata, fata de 2100MHz cu 3G-ul actual.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO4BKM » Mar Aug 08, 2017 2:56 pm

Roger, all ok! Multumesc pentru informatii si pentru confirmarea a ce mai banuiam si eu.
Nu stiu cat de buna este reteaua Telekom dar are pilon cu antena la cativa pasi de resedinta mea, construita recent si asigura 4G, Vodafone nu a trecut la 4G aici in zona, sunt convins ca va moderniza echipamentele, dar la sesizarile mele mi-a comunicat ca nu are in vedere acest lucru in urmatoarele 6 luni.
Cred ca voi putea achizitiona o cartela prepay de la Telekom, ceea ce inseamna sa nu pot porta numarul de pe Vodafone (Telekom face acest lucru numai la abonanament, asa mi-au spus), nu m-ar deranja daca ar fi doar pentru probe, numai ca nu stiu daca merge sa fac unlock pe router. O sa caut pe cineva care are un echipament pentru voce si date pe Telekom si sa-l testez aici, dupa care voi decide daca achizitionez ceva de la Telekom. Tot cu echipamentul unui amic am putut afla acum 4 ani ca doar Vodafone asigura 3G in zona de la tara, necesar pentru routerul pe care il am acum. Numai ca intre timp a crescut numarul de utilizatori Vodafone, Telekom a recurs la modernizari etc.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO8SDE » Mar Aug 08, 2017 4:58 pm

Nu cred ca Telekom are voie sa va refuze portarea pe cartela la ei de pe abonament de la Vodafone, asta daca a trecut perioada minima contractuala. Alti operatori si-au luat amenda pentru un astfel de refuz: http://www.ancom.org.ro/este-permisa-portarea-de-pe-abonament-pe-cartela-preplatita_5554 . Dar e normal sa va incurajeze in semnarea unui abonament.
Daca routerul B681 este blocat in reteaua Vodafone, atunci acesta poate fi deblocat si de ei:
https://www.vodafone.ro/libs/documents/digital_asset/v080064.pdf


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori