Aplicatie de proba

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Aplicatie de proba

Mesajde YO4BKM » Mar Oct 09, 2018 8:50 am

Buna ziua,

De la adresa http://www.filehost.ro/3172898650/Conte ... activ_rar/ puteti descarca o arhiva care contine o aplicatie pentru realizarea logului CABRILLO cu facilitati pentru cele mai multe concursuri, inclusiv CN US CW sau CN US SSB. O asezati in folderul dedicat logurilor apoi extrageti in acelasi folder fisierele aplicatiei. Daca nu aveti cont pe acest site il puteti crea usor. Daca la descarcarea sau deschiderea aplicatiei primiti avertizari legate de protectia calculatorului apasati More Info apoi Run anuway din meniul avertizarii, acestea apar deoarece fisierul este o aplicatie necunoscuta pentru calculator.
Aplicatia se poate folosi on-line sau off-line si detecteaza erorile de genul legatura dubla, format incorect al datelor, timp in afara etapelor si alte necorelari. Avertizarile pentru erori apar in scris pe ecran sau se poate seta editorul sa le transmita si verbal. La tastarea indicativului partenerului apar date despre el precum tara sau, daca este din YO, datele din call book.
Este prevazuta cu buton care deschide sau inchide o pagina cu informatii privind utilizarea.
Sunt foarte binevenite observatiile la acest editor care, sigur, poate fi imbunatatit.
73!
Fişiere ataşate
Editorul pe ecran.jpg
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Aplicatie de proba

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 25, 2018 6:18 pm

Revin cu completari.
La URL http://www.filehost.ro/3172910558/Edito ... a_3_0_rar/
se poate descarca versiunea noua a editorului de log in format CABRILLO, la care am adus imbunatatiri ca urmare a cerintelor unor utilizatori.
La URL http://www.filehost.ro/3172910561/Edito ... t_EDI_rar/ se poate descarca editorul de log in format EDI.
Cele doua editoare se pot folosi la orice competitie interna sau straina, inclusiv in CN HF cu al sau control foarte complicat.
Personal le-am folosit in 5 competitii din acest an, printre care WWW RTTY sau MAKROTHEN-RTTY si logurile au fost acceptate fara probleme de robotul la care au fost trimise.
Aplicatile sunt intercative, in limba romana, au buton pentru informatii si sunt usor de folosit.
Daca la instalare sau executie antivirusul de pe calculator va da mesaje de avertizare (aplicatiile sunt fisiere de tip exe iar virusii sunt tot fisiere exe) ignorati aceste avertizari cu toata increderea, aplicatiile sunt "curate".
GL & 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Aplicatie de proba

Mesajde yo4btb » Joi Oct 25, 2018 8:07 pm

Buna seara Tavi
Am descarcat/dezarhivat aplicatia cabrillo3.0 fara probleme.
Aplicatia format edi dupa descarcare si incercare de dezarhivare apare mesajul:
THE ARCHIVE IS EITHER IN UNKNOWN FORMAT OR DAMAGED.
Am incercat de mai multe ori dar fara rezultat.
Daca ai timp solicit sugestii.
Salutari,Virgil

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Aplicatie de proba

Mesajde YO5VAE » Joi Oct 25, 2018 8:18 pm

Felicitari Tavi!
Chiar daca nu au existat reply-uri la acest topic, sunt convins ca exista multi interesati de acest soft.
Dupa cum zicea si Virgil mai sus, arhiva pentru formatul .edi e corupta si nu poate fi desschisa.
Multumim pentru efortul depus!
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Aplicatie de proba

Mesajde YO4BKM » Vin Oct 26, 2018 8:55 am

Buna!
Nu-mi pot explica de ce apare mesajul UNKNOWN FORMAT OR DAMAGED la aplicatia EDI, ambele aplicatii le-am arhivat la cateva minute una dupa alta si pe acelasi calculator apoi am simulat o descarcare de pe URL-ul indicat, extragerea din arhiva si lansarea aplicatiei, la mine au mers bine. Dar voi arhiva din nou pe un alt calculator cu alt arhivator mai vechi si-l voi posta la alt URL. Pe cei care au reusit sa faca descarcarea ii rog sa rearhiveze, eventual cu alt arhivator si sa trimita arhiva si celorlalti care sunt interesati.
GL & 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Aplicatie de proba

Mesajde yo6rk » Vin Oct 26, 2018 11:07 am

Am descarcat si eu aplicatiile, cand am vrut sa le deschid cu winrar-ul, am primit acelasi mesaj ca mai sus.
Am dezarhivat arhivele folosint 7-z si totul este ok.

Nu sunt impatimit in ale concursurilor, nu ma pot pronunta mai departe.

Felicitari Tavi pentru ceea ce ai facut si ce vei face in continuare!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Aplicatie de proba

Mesajde yo4btb » Vin Oct 26, 2018 12:40 pm

Buna ziua Tavi
Am dezarhivat cu 7zip si nu au mai aparut probleme la rulare.
Multumesc si spor la trafic.
Salutari,Virgil

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Aplicatie de proba

Mesajde YO4BKM » Sâm Oct 27, 2018 8:55 am

Multumesc pentru informatii si mesaje!
Daca tot s-a rezolvat, nu ma mai grabesc sa depun pe File Host alte arhive. Cine mai are probleme sau nelamuriri sa-mi comunice acest lucru pe adresa de e-mail.
GL & 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori