Problema soft Mumble 1.3.3

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Problema soft Mumble 1.3.3

Mesajde yo9dl » Dum Noi 01, 2020 7:03 pm

Are cineva experienta cu programul voip Mumble? Am instalat ver. 1.3.3 dar nu reusesc sa fac conexiunea intre client si server.
https://www.mumble.info/
Programul este folosit de RigPi MFJ-1234 pentru comanda la distanta a statiei radio. Am un RPi 3 B+ si intentionez sa cumpar softul pentru teste, iar o colaborare cu cineva interesat ar fi extrem de utila.

Avatar utilizator
YO4RST
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 05, 2010 9:10 am
Contact:

Re: Problema soft Mumble 1.3.3

Mesajde YO4RST » Mie Noi 04, 2020 4:27 pm

Din ce am citit eu, softul ptr. RigPi e compilat numai pentru intrare/iesire semnal analogic, nu va detecta audio pe USB daca ai asa ceva, insemnand ca trebuie sa cumperi placa lor audio. Se poate insa sa ma insel.... 73

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Problema soft Mumble 1.3.3

Mesajde yo9dl » Mie Noi 04, 2020 5:04 pm

Sunt pe cale sa rezolv problema. Am luat softul, folosesc un RPi 3B+, o placa de sunet externa pe USB si o interfata audio + CAT pentru IC746PRO. Cam asta contine si produsul de la MFJ doar ca mi se pare excesiv de scump in conditiile in care aveam totul in sertar.
Am reusit conectarea pe WEB de pe desktop si telefon, dar am o problema cu CAT, refuza sa se mai conecteze asa ca inca nu am ajuns la partea de sunet. Nu stiu inca daca e din transceiver sau de la interfata CAT, urmeaza sa verific. M-am conectat si la serverul Mumble, restul setarilor sunt intuitive.
Nu-mi dau seama cat de stabil e acest aranjament, dar parerile pe net sunt favorabile.
Experimentul e interesant asa ca voi continua.
In privinta softului, partea originala se refera doar la interfata web si reunirea unor softuri cunoscute si gratuite. Interfata este frumoasa si prietenoasa asa ca incet, incet isi dezvaluie “secretele”.
Multumesc pentru interventie, incepusem sa cred ca subiectul nu intereseaza pe nimeni.
73 Nelu

Avatar utilizator
YO4RST
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 05, 2010 9:10 am
Contact:

Re: Problema soft Mumble 1.3.3

Mesajde YO4RST » Mie Noi 04, 2020 5:16 pm

Succes ! Pentru CAT mai vezi pe net ce scriu unii despre biblioteca care tine comenzile de TRX. Mai poate contine si erori pentru unele statii. Am dat peste chestia asta pe net pe undeva. Este scumpa intradevar. 73


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori