Centralizator QSL-uri electronice

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Sâm Mai 15, 2021 9:46 am

Buna,
De cativa ani am pus la punct un centralizator al confirmarilor digitale de pe platformele eQSL si LoTW. Aceste platforme au posibilitatea descarcarii fisierelor cu confirmarile in format ADIF, fie toate confirmarile, fie selectand pe moduri, benzi, tari, perioade. Dar nu toti partenerii pun confirmarile pe ambele platforme, personal am primit QSL-uri valoroase numai pe cate una din platforme. Din acest motiv am facut o aplicatie care cerceteaza fisierele descarcate de pe ambele platforme si face un centralizator dupa mai multe optiuni alese de utilizator, astfel:
-Dupa interval calendaristic, de la ... pana la ...
-Dupa banda
-Dupa mod
-Dupa indicativ (intreg, prefix, sufix, grup de litere de oriunde in indicativ)
-Toate inregistrarile.
Deoarece am mai constatat ca exista diferente de timp la QSL-urile de pe cele doua platforme (uneori exista chiar si diferente de locator al partenerului), pentru evitarea dublelor exista optiunea de a alege marja de timp care sa le separe.
In urma analizei pe care o face aplicatia, aceasta elaboreaza urmatoarele:
-Lista tuturor QSL-urilor cu indicarea benzii, modului, datei, timpului, locatorului, platformei, distantei. Se arata si care este distanta maxima realizata.
-Optional tabelul se completeaza cu date pentru statiile YO (QTH, judet) si pentru statiile DX (tara, zonele CQ si ITU, continent) dupa care apare o lista a continentelor
-Optional tabelul se poate ordona cronologic si se poate salva.
-Se editeaza tabele cu tarile lucrate, indicativele lucrate (inclusiv de cate ori a fost lucrat fiecare) si a indicativelor la care nu s-au identificat tara ori judetul, toate acestea se pot salva intr-un fisier txt.

Avantaje:
- Dupa ce s-au descarcat datele de pe platforme nu mai este necesara legatura la internet.
- Se poate edita repede, direct din calculator, orice situatie se doreste si se salveaza.

Aplicatia, pe care o pun la dispozitia oricui doreste, se descarca si se exploateaza intr-un folder in care se afla fisierele cu tarile precum si fisierele txt de la ANCOM sau din alte surse. Fisierele descarcate nu trebuie sa se repete pentru aceeasi platforma, ori contin toata inregistrarea de pe platforma, ori vor primi nume diferite de genul eqslXXX.adi si lotwreportXXX.adi daca vor contine inregistrari pe intervale de timp.

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Centralizator.jpg
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo6fpw
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Mai 28, 2011 5:42 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde yo6fpw » Dum Mai 16, 2021 5:27 pm

Salutare Tavi,

Felicitari pentru realizarea programului. Este foarte interesant si util.
Eu incarc logurile in mai multe platforme electronice. Adevarat, sunt radioamatori care confirma doar in anumite platforme, deci o astfel de aplicatie este foarte utila.
Cum pot intra in posesia kit-ului de instalare? Se poate descarca de undeva? sau...
As fi foarte incantat sa il utilizez.

Inca o data, te felicit pentru realizare si iti doresc mult succes in continuare!

Iti multumesc anticipat!
73 de YO6FPW
Lucilius
mail yo6fpw@gmail.com

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Dum Mai 16, 2021 6:42 pm

Buna, Lucilius,

Multumesc pentru comentariu si, daca aplicatia este interesanta si utila, asta va rezulta in urma testarii sau folosirii ei. O vei primi pe adresa aratata in comentariu, voi folosi WeTransfer deoarece pe gmail nu se pot vehicula aplicatii executabile (nici arhivate, nici cu extensia schimbata), este o masura de protectie deoarece virusii sunt tot niste fisiere executabile. Se mai poate trimita direct, in stare arhivata, pe adrese yahoo. Este posibil ca, functie de protectia antivirus pe care o ai pe calculator, sa primesti avertizari ca fisierul ar putea fi periculos, te asigur ca nu are nimic rau in el si-l poti descarca si instala fara probleme.
Ca o intamplare mai mult anecdotica arat aici ca am avut cateva zeci de trimiteri de fisiere executabile unui bun amic care avea instalat antivirusul "Kaspersky" care actiona aleatoriu, unele trimiteri ale mele le stergea, altele le pastra, desi erau versiuni ale aceleiasi aplicatii, cu acelasi mediu de programare (Lazarus), pe acelasi calculator, la care faceam adaugirile cerute de el. Am incercat si eu sa vad ce este cu acest "Kaspersky" dupa ce mi-am luat toate masurile de siguranta chiar daca am sistemul de operare cu licenta pe viata, inclusiv protectie antivirus, se actualizeaza ambele periodic. De prima data "Kaspersky" mi-a semnalat ca trebuie sa anulez sistemul licentiat. Mi s-a parut dubios prin ce alte mesaje imi dadea si l-am anulat.

Am mai pus aplicatii facute de mine pe Filehost.ro, pe care oricine poate gazdui orice fisier doreste (daca are sub 400 MB) care sa fie preluat de oricine, dar procedura de descarcare necesita niste manevre mai deosebite.
Personal nu imi permit sa am un server ori un domeniu pe care sa urc si de pe care sa se descarce direct aplicatiile deoarece "productia" mea este destul de redusa, ca de amator.

Pentru cine mai este interesat de aceasta aplicatie imi poate trimite un mesaj fie pe oproescu.gheorghe@ugal.ro fie pe oproescu.gheorghe@yahoo.com.

Am rugamintea ca, daca apar probleme, sa fiu contactat. Acelasi lucru si daca apar cereri pentru adaugare de functii suplimentare, sigur vor fi mai multe idei aici.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde yo6rk » Dum Mai 16, 2021 9:05 pm

Salut Tavi,

Din descriere, aplicatia este interesanta, felicitari!
As dori si eu sa testez aplicatia, te-as ruga sa-mi trimiti kit-ul (arhivat de preferinta) pe adresa de mail prin care am mai corespondat.

Ma gandesc ca ar merge cumva "portata" si in web, iar daca ai vrea sa-mi dai si cod sursa sa0mi arunc un ochi, ar fi superb!

Spor la idei si rezultate in domeniul acesta!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 17, 2021 5:40 pm

Buna Marius,

Ti-am expediat aplicatia cu WeTransfer, este un kit modest, dar nu stiu daca il poti primi direct, stiu ca, de exemplu, pe gmail nu se poate nici arhivat, nici cu extensia schimbata.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde yo6rk » Lun Mai 17, 2021 10:39 pm

Multumesc Tavi!

L-am descarcat, maine la job daca prind ceva timp liber, ma joc putin cu testarea lui.

Toate bune!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO3ITI » Mar Mai 18, 2021 9:46 am

YO4BKM scrie:Buna,
De cativa ani am pus la punct un centralizator al confirmarilor digitale de pe platformele eQSL si LoTW....


Super aplicație. Felicitări.
73
M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Mar Mai 18, 2021 10:58 am

Buna,

Pentru ca am trimis aplicatia de centralizare la mai multi amici, de la care am primit si propuneri interesante, voi face aici comentariile necesare pentru toti care au cerut-o si care o vor mai solicita.
1. Aplicatia foloseste doua fisiere text din care extrage si completeaza datele legate de partener. Acestea sunt QTH si judet pentru statiile YO si tara, zonele, continentul pentru statiile DX. Cele doua fisiere le-am creat cu ani in urma, dupa lista ANCOM si dupa lista ARRL. La satiile YO care nu se gasesc in lista ANCOM la momentul cand le-am creat (sau se gasesc, dar nu au completat QTH ori judet) nu apar aceste date. La fel la statiile DX ale caror entitati nu sunt recunoscute, de ex. D1A.
Voi reactualiza fisierele cu care lucreaza aplicatia si le voi expedia celor care au primit aplicatia de la mine care le pot trimite celor carora le-au dat aplicatia.
2. Pe masura ce primesc propuneri de completare a aplicatiei - fie prin eMail, fie aici - voi actualiza aplicatia si o voi trimite la cei care au primit de la mine vesriunile anterioare, acestia le pot trimite mai departe. Deoarece am primit o propunere ca aplicatia sa centralizeze si dupa QTH voi face completarea necesara si voi distribui noua versiune. Cine este interesat de centralizare dupa statii fixe ori /P, /M, /MM, /S etc poate face acest lucru daca in caseta Call: va scrie doar acest sufix si va bifa in butonul numit "4. Caractere din sufix".
Personal, scriind in caseta Call: fragmente din indicativul meu (BKM, BK ori KM) si bifand butonul "3. Grup de caractere oriunde "am aflat ce alte statii folosesc indicativ ca al meu sau grup de litere din indicativul meu.

Deoarece aplicatia a fost gandita pentru folosul meu, dupa ce consideram ca am nevoie, din moment ce am facut-o public astept orice propunere sau colaborare care sa o faca mult mai versatila.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO3YKT
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 02, 2020 10:41 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO3YKT » Mie Mai 19, 2021 1:32 pm

Salutare!

Felicitari pentru initiativa.
As fi si eu interesat de aplicatie.

Te-ai gandit cumva sa o publici intr-un proiect nou pe Github pentru a putea primi sugestiile gata facute drept merge request de la posibilii contributori si sa oferi o modalitate mai usoara de descarcare?

Catalin
73

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Centralizator QSL-uri electronice

Mesajde YO4BKM » Sâm Mai 22, 2021 5:08 pm

Buna ziua,
La aplicatia care centralizeaza QSO-urile confirmate pe platformele eQSL si LoTW am adaugat si o harta pentru marcarea pozitiilor partenerilor care au trimis locatorul. Inclusiv cand sunt gresite, asa cat sa strice placerea.
Nu am atata timp sa verific cate sunt corecte sau nu, dar unele "sar in ochi" de departe. Adica tocmai din Antarctica pentru ca R2FBW a scris KA06, cred ca s-ar fi potrivit KO06, figura 1. Alaturi de altele in plin ocean, o sa le iau la verificat cand nu voi mai avea ce face.
Am verificat si QSO-urile cu statii YO, surprize sunt si aici: un amic din Braila (nu-i dau indicativul) s-a plasat pe undeva prin Mediterana de Est, figura 2.
O voi trimite celor care au primit versiunile initiale precum si tuturor celor care o vor solicita.

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Harta 1.jpg
Figura 1
Harta 2.jpg
Figura 2
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori