Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde yo9fmp » Dum Iun 24, 2012 11:19 pm

O.U.G.111/2011 privind comunicatiile electronice
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 925 din 27/12/2011
http://www.legi-internet.ro/legislatie- ... 12011.html
Art. 16. - (1) Utilizarea frecvenţelor radio se realizează în conformitate cu prevederile TNABF, cu reglementările în vigoare din domeniul comunicaţiilor electronice, cu acordurile internaţionale la care România este parte, inclusiv cu reglementările adoptate de Uniunea Internaţională a Telecomunicaţiilor ori de către Conferinţa Europeană a Administraţiilor de Poştă şi Telecomunicaţii.

Art. 20. - (1) Spectrul de frecvenţe radio poate fi utilizat prin intermediul oricărei tehnologii disponibile pentru fiecare tip de aplicaţie stabilită prin TNABF şi în conformitate cu cerinţele prevăzute de legislaţia Uniunii Europene.

Art. 32. (2) În cadrul serviciului de amator pot opera numai persoane autorizate, denumite radioamatori, în benzi de frecvenţe radio atribuite prin TNABF acestui serviciu de radiocomunicaţii, pentru activităţi fără caracter comercial şi în scop personal, pentru instruire individuală, studii tehnice şi intercomunicare.
(3) ANCOM asigură certificarea şi autorizarea radioamatorilor, precum şi modul de utilizare a frecvenţelor radio de către aceştia în termenii şi condiţiile stabilite prin decizie a preşedintelui ANCOM.

Art.142. – Următoarele fapte constituie contravenţii:
1. furnizarea reţelelor sau a serviciilor de comunicaţii electronice de către o persoană care nu este autorizată în condiţiile art. 7 pentru acel tip de activitate ori pe perioada în care dreptul de furnizare a reţelelor sau a serviciilor de comunicaţii electronice a fost suspendat sau retras;
Art.146. – (1) ANCOM va constata contravenţia şi va dispune aplicarea sancţiunii chiar dacă încălcarea constatată a fost remediată.
Art.149.-(2) În cazul în care nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 141 alin. (1) prezintă un pericol grav şi iminent pentru siguranţa naţională, ordinea publică sau sănătatea publică ori poate crea probleme grave de natură economică sau operaţională altor furnizori de reţele ori de servicii de comunicaţii electronice sau utilizatorilor, ANCOM poate lua măsuri urgente cu caracter provizoriu pentru remedierea situaţiei, care pot fi ulterior confirmate.
..................................................................................................................
principale probleme juridice ce ar putea afecta avizarea retransmiterii benzilor de radioamatori sau a unor frecvente de radioamatori in Internet ar putea viza
-folosirea de catre radioamatori in partaj a frecventelor cu alte Servicii guvernamentale,militare,marina,etc./care ar putea fi afectate de retransmiterea emisiunilor lor in zona publica-accesibila oricarui neautorizat,
-nu stiu daca in TNABF exista prevazut ca mod de lucru pentru radioamatori cel oferit de serviciul streaming/a se vedea codurile claselor de emisiuni,
-procedeul de upload al emisiunilor radio pe servere,stocarea de date si retransmiterea comunicatiilor radio,interconectarea serviciului de radioamatori cu celelalte servicii

Va spuneam aseara-si nu o faceam ironic-despre harta serverelor web sdr de pe Glob http://www.websdr.org/
Datorita legislatiei in multe tari-chiar democratice- deseori din motive militare sau legate de securitatea nationala, acestea nu sunt agreate.
Ultima oară modificat Lun Iun 25, 2012 8:24 am de către yo9fmp, modificat de 5 ori în total.

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde YO8STB » Dum Iun 24, 2012 11:45 pm

16.1 Ce inseamna utilizare ? Faptul ca sunt distribuitori ce vand statii la liber, ce pot monitoriza sa zicem tot spectrul ce precedent creeaza? Cum definim utilizarea ? Faptul ca cumpar un receptor grundig sau sony all band cu care pot asculta banda de hf cum ma defineste ca utilizator?
20.1 Ori am cumparat un sony ori ascult pe websdr - tot acelasi lucru prin definitia aceasta.
32.2 Nu opereaza nimeni pentru ca acolo este un receptor. Daca ar fi precizat mai clar - receptie sau transmisie - atunci ne-am putea incadra aici. Operare inseamna folosirea spectrului. Daca spectrul intra la mine in curte la fel ca si razele soarelui , ca tot spectru este , si am receptorul cumparat la liber - nu cred ca am operat acolo.iar bani nu a luat nimeni pentru aceasta "folosire" a spectrului.
32.3 Nu a folosit nimeni spectrul radio alocat in spiritul acestui articol deoarece din punct de vedere legal folosire inseamna utilizarea lui.

Se pare ca ajungem iarasi in anii 70-80 cand ascultarea VOA si Europa libera reprezentau ofense mari aduse obladuirii comuniste.

Daca YO3GGX ar fi pus pe site un buton de PTT si oricine ar fi avut acces la el, atunci DA, se incadra la folosirea spectrului.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde yo9fmp » Dum Iun 24, 2012 11:58 pm

32.2 operator = o persoană care instalează, operează, controlează sau pune la dispoziţie terţilor o reţea publică de comunicaţii electronice sau facilităţi asociate ori o persoană care este autorizată în acest sens;
32.3 Spectrul radio este efectiv utilizat prin intermediul staţiilor şi terminalelor de radiocomunicaţii. Acestea pot funcţiona în regim individual sau sunt organizate în reţele de radiocomunicaţii.

Utilizarea spectrului radio
Utilizările spectrului radio se clasifică, după particularităţile tehnice şi operaţionale de utilizare a acestuia, în servicii de radiocomunicaţii (concept pur tehnic, care nu se confundă cu serviciile de comunicaţii electronice, a căror furnizare este reglementată din punct de vedere administrativ la nivelul Uniunii Europene, cu implementare şi în legislaţia naţională).
Utilizarea spectrului poate avea drept scop furnizarea de reţele publice şi/sau de servicii de comunicaţii electronice, în cazul operatorilor autorizaţi conform regimului de autorizare generală, sau poate fi destinată uzului propriu al operatorilor sau al deţinătorilor staţiilor de radiocomunicaţii respective.
Documentul care stă la baza gestionării spectrului radio în România este Tabelul naţional de atribuire a benzilor de frecvenţe radio (TNABF), care cuprinde informaţii privind:
-atribuirile benzilor de frecvenţe radio pe servicii de radiocomunicaţii, comparativ la nivel mondial, european şi naţional;
-desemnările benzilor de frecvenţe radio pentru sistemele de radiocomunicaţii paneuropene şi pentru diverse sisteme sau aplicaţii a căror utilizare este armonizată la nivel european, comparativ la nivel european şi naţional;
-alte aplicaţii posibile în diferite benzi de frecvenţe radio;
-reglementările şi normele tehnice aplicabile în România pentru diferite benzi de frecvenţe radio;
-statutul de utilizare exclusiv sau partajat, guvernamental/neguvernamental, pentru fiecare bandă de frecvenţe radio.

Spectrul radio poate fi utilizat prin emisie sau prin recepţie.de aici http://www.ancom.org.ro/spectru-radio_2749

HOTĂRÂRE nr. 236 din 16 februarie 2006 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor în domeniul operării staţiilor de radiocomunicaţii
Art. 2Constituie contravenţii în domeniul operării staţiilor de radiocomunicaţii următoarele fapte:
f)transmiterea de corespondenţă cu alt caracter decât cel prevăzut în Regulamentul personalului operator al staţiilor de radiocomunicaţii din România şi Regulamentul de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România, emise de Inspectoratul General pentru Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiei, sau omiterea sesizării organelor competente în cazul recepţionării acesteia, cu excepţia situaţiilor de primejdie stabilite prin alte acte normative în vigoare;

Adica ce incercam sa va spun aseara/cum ca (re)transmiterea traficului radio apartinand altor servicii-cu care partajam benzile de frecventa radio-prin comunicatii electronice(Internet) este interzisa...

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde YO8STB » Lun Iun 25, 2012 12:38 am

Conform ANCOM - si aici cred ca se incheie discutia cu receptia
"Recepţia în spectrul radio este liberă cu excepţia anumitor cazuri precizate în procedura de licenţiere a drepturilor de utilizare a spectrului radio, cazuri în care este necesară licenţă de utilizare a frecvenţelor radio emisă de ANCOM (în scopul asigurării protecţiei radioelectrice pentru recepţiile respective)."
- NU ESTE CAZUL-Nu stiu de un articol in care sa fie precizata vreo conditie de acest fel in licentierea radioamatorilor.

In privinta retransmiterii spectrului colocat cu alte servicii, legalitatea acestui aspect se poate rezolva f simplu : accesul pe website-ul sdr-ul sa se faca pe baza unei autentificari, care include si transmiterea unei copii a autorizatiei de radioamator catre detinatorul site-ului, prin care se se poata verifica ca utilizatorul este o parte autorizata a lantului de receptie si ca atare modalitatea prin care la utilizatorul final ajunge informatia este irelevanta deoarece poate fi asemuita/comparata cu retranslatarea prin mijloace electronice clasice - repetor etc.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde yo9fmp » Lun Iun 25, 2012 12:52 am

Adevarat!
Art. 32/OUG111/2011alin. (1) Utilizarea frecvenţelor radio în serviciul de amator se realizează fără obţinerea unei licenţe de utilizare a frecvenţelor radio./adica ptr pentru activităţi fără caracter comercial şi în scop personal, pentru instruire individuală, studii tehnice şi intercomunicare
Iar la alin.3 ANCOM asigură certificarea şi autorizarea radioamatorilor, precum şi modul de utilizare a frecvenţelor radio de către aceştia în termenii şi condiţiile stabilite prin decizie a preşedintelui ANCOM.
Adica presedintele ANCOM trebuie sa stabileasca prin Decizie cum utilizam frecventele de radioamator/le translatam si pe Net,ce moduri noi de lucru putem folosi,etc.
Dar cred ca va tine cont de prev. Regulamentul de radiocomunicatii ptr serv. de radioamatori
Art. 18 – Sunt interzise următoarele:
transmiterea mesajelor care provin de la sau sunt adresate unor terţi care nu sunt radioamatori; fac excepţie situaţiile de urgenţă, situaţiile umanitare şi acele cazuri pentru care există acorduri speciale între Administraţii;


Adica in final,conf.O.UG. 111/intrata in vigoare cu ocazia Sarbatorilor de iarna 2011, operatorul yo3ggx sau altul care furnizeaza reţele şi servicii de comunicaţii electronice,respectiv serviciul asta atat de dorit de streaming VHF/UHF sau de web sdr are nevoie de o Autorizatie.
Ce trebuie sa contina?Capitolul II de aici http://www.legi-internet.ro/legislatie- ... 12011.html
Bineinteles ca trebuie luate masuri de securitate pe site,autentificare,etc.ptr a preveni accesul celor ce nu sunt autorizati ptr receptia benzilor de radioamatori pe care mai transmit si altii...
Adica se pot impune luarea unor masuri ce vizeaza
k) interceptarea legală a comunicaţiilor de către autorităţile şi instituţiile abilitate în acest sens, inclusiv suportarea de către furnizorii de reţele sau de servicii de comunicaţii electronice a costurilor aferente, şi asigurarea confidenţialităţii prin sisteme proprii, acreditate în condiţiile actelor normative în vigoare;
p) asigurarea securităţii reţelelor publice de comunicaţii electronice împotriva accesului neautorizat;

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde YO9CHO » Lun Iun 25, 2012 11:44 am

error
Ultima oară modificat Lun Iun 25, 2012 11:56 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde YO9CHO » Lun Iun 25, 2012 11:49 am

error
Ultima oară modificat Lun Iun 25, 2012 11:57 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde YO9CHO » Lun Iun 25, 2012 11:52 am

YO9CHO scrie:
YO9CHO scrie:Nu pot sa nu intervin....phiu!(recunosc sincer ca am zis ca nu ma bag...slab caracter!) :geek: ...Orice frecventa NEPARTAJATA cu alte servicii poate fi retransmisa.
Este o concluzie logica.Ma distreaza, in epoca lui "Echelon", cum unii isi mai fac griji de alte servicii aflate la "capatul lumii".Chiar mai crede cineva, in aceasta epoca a tuturor posibilitatilor, ca "dusmanu'"/"pretenaru", mai este atat de tampit sa isi faca aplicatiile militare in CW???
Se vorbeste de subbenzi partajate cu cele militare , etc.
Cine din serviciile de inalta securitate a unui stat , indiferent care, ar transmite prin metode ....amatoricesti o informatie.V-ati intrebat cam, cati sateliti se invart?Miliardele de dolari alocate unei lansari spatiale, au valoare numai valoare stiintifica?Copilarii domnilor.Riscul de a retransmite o banda partajata este egal cu 0! O tara care nu are solutii de "mascare" este o tara pierduta.
Eu zic ca orice evolutie in domeniul radioamatoricesc (subliniez-AMATORICESC)este bine venita.Este un salt de la ,daca vreti, emitatorul cu scantei de pe Titanic la APRS sau ce cunoastei mai bine la dvs acasa in materie de posibilitati radio....
Daca in urma cu 50 de ani, amatorii au avut o reala contributie la evolutia tehnologica, si va dau in acest sens un link de citit: http://www.ieee-uffc.org/main/publicati ... 710001.pdf
acum...este o pauza totala.
De ce? Simplu, cumparam ce ni se da si "scuipam" ce ni se propune.
A incerca sa fi un pas inainte , nu inseamna a fi "dusmanul poporului" ca "patrivnik slushaiet"...sau, in fine, cum s-o scrie si s-o pronunta.Inseamna numai STAGNARE intelectuala si sociala.Nu ma astept la reactii pozitive dar...nici viitorul nu imi este indiferent, el apartine copiilor nostrii si urmasilor lor.Imi doresc urmasi destepti.
Cu 73!

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde yo3ies » Lun Iun 25, 2012 1:40 pm

Sa ma bag si eu ca musca in lapte. Regulamentul de amator nu prevede decat restrangeri la emisie, iar ce nu e interzis punctual de lege este permis. (vezi cazurile de frauda online de pana in anul 1999 cand a aparut cadrul legal si toate au primit NUP si era vorba de sume enorme). De asemenea tot regulamentul de amator prevede sa nu folosesti un anumit tip de limbaj (indecent) in benzile de radioamator dar dupa ce un reprezentant al aI ICR a ridicat folosirea cuvintelor cu P (stiti voi la ce ma refer) la rang de arta, folosirea lor nu mai este limbaj injurios. Lucru valabil in momentul de fata si la CNA deci folosindu-ma de toate cele expuse mai sus, il sprijin pe yo3ggx si daca e cazul ii dau si domeniul meu pt a face streaming in mai multe locuri. Iar pt cei care nu vor sa progreseze (indiferent ca vorbim de websdr sateliti altele sau chiar comunicatii cu ET) le spun doar atat: Nici nu stiti cat de mici incepeti sa deveniti. Si ca sa explic exact in Franta nu se poate face retranslatare pe internet a emisiunilor de radioamator decat prin site-uri ce permit autentificarea doar a radioamatorilor si este specificat acest lucru in mod expres, cum la noi legea nu prevede restrictii de retranslatare QED. Iar cu privire la benzile partajate, datorita interferentelor in afara de telecomenzi prin 432 mhz in spectrul 1,8 - 440 MHz nu se mai folosesc aceste benzi (mai ales cele de scurte) de catre diverse servicii militare sau nu. Au ramas cativa entuziasti HAmi prin SUA care transmit buletinul meteo pt marina pe undeva prin scurte si e un serviciu voluntar, in rest desi au portiuni de spectru alocate toti s-au retras, mai ales datorita KW rusilor unde qrp= 1KW si cu asta am zis tot yo9fmp de yo3ies 73
Ultima oară modificat Lun Iun 25, 2012 4:14 pm de către yo3ies, modificat de 3 ori în total.

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Serviciu streaming live VHF/UHF - evaluare

Mesajde yo3ies » Lun Iun 25, 2012 2:15 pm

yo9fmp scrie:Adevarat!
Art. 32/OUG111/2011alin. (1) Utilizarea frecvenţelor radio în serviciul de amator se realizează fără obţinerea unei licenţe de utilizare a frecvenţelor radio./adica ptr pentru activităţi fără caracter comercial şi în scop personal, pentru instruire individuală, studii tehnice şi intercomunicare
Iar la alin.3 ANCOM asigură certificarea şi autorizarea radioamatorilor, precum şi modul de utilizare a frecvenţelor radio de către aceştia în termenii şi condiţiile stabilite prin decizie a preşedintelui ANCOM.
Adica presedintele ANCOM trebuie sa stabileasca prin Decizie cum utilizam frecventele de radioamator/le translatam si pe Net,ce moduri noi de lucru putem folosi,etc.
Dar cred ca va tine cont de prev. Regulamentul de radiocomunicatii ptr serv. de radioamatori
Art. 18 – Sunt interzise următoarele:
transmiterea mesajelor care provin de la sau sunt adresate unor terţi care nu sunt radioamatori; fac excepţie situaţiile de urgenţă, situaţiile umanitare şi acele cazuri pentru care există acorduri speciale între Administraţii;


Adica in final,conf.O.UG. 111/intrata in vigoare cu ocazia Sarbatorilor de iarna 2011, operatorul yo3ggx sau altul care furnizeaza reţele şi servicii de comunicaţii electronice,respectiv serviciul asta atat de dorit de streaming VHF/UHF sau de web sdr are nevoie de o Autorizatie.
Ce trebuie sa contina?Capitolul II de aici http://www.legi-internet.ro/legislatie- ... 12011.html
Bineinteles ca trebuie luate masuri de securitate pe site,autentificare,etc.ptr a preveni accesul celor ce nu sunt autorizati ptr receptia benzilor de radioamatori pe care mai transmit si altii...
Adica se pot impune luarea unor masuri ce vizeaza
k) interceptarea legală a comunicaţiilor de către autorităţile şi instituţiile abilitate în acest sens, inclusiv suportarea de către furnizorii de reţele sau de servicii de comunicaţii electronice a costurilor aferente, şi asigurarea confidenţialităţii prin sisteme proprii, acreditate în condiţiile actelor normative în vigoare;
p) asigurarea securităţii reţelelor publice de comunicaţii electronice împotriva accesului neautorizat;


Daca presedintele Ancom nu da decizie de stopare a web sdr si altele, inseamna aplicand regulile democratiei si alte principii legale ca e permis conform Art. 32/OUG111/2011alin. (1) Utilizarea frecvenţelor radio în serviciul de amator se realizează fără obţinerea unei licenţe de utilizare a frecvenţelor radio./adica ptr pentru activităţi fără caracter comercial şi în scop personal, pentru instruire individuală, studii tehnice şi intercomunicare pentru ca primeaza asupra radioamatorilor acest articol yo9fmp de yo3ies 73


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 3 vizitatori