Comemorare

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Comemorare

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 02, 2022 9:52 am

Buna dimineata,
De ieri 1 iunie Kevin Hewitt, ZB2GI, a activat indicativul ZQ2GI din Gibraltar, care va fi activ in benzile de US pana pe 30 iunie comemorand jubileul de platina al reginei Angliei Elizabeth II. L-am intalnit in modul FT8 pe 18,100 MHz la 10:27 UTC.
Gibraltarul are ca prefix de tara ZB iar ca prefixe se folosesc grupurile ZB si ZG, ZQ nu se regaseste in listele DXCC neactualizate sau in unele aplicatii JTDX.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Comemorare

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 02, 2022 10:19 am

Azi am intalnit multe indicative precum cel din Gibraltar. Toate sunt active pentru comemorarea jubileului de platina al reginei Angliei si se pot gasi la https://dxnews.com/forum/forum/special- ... ions/page4
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Comemorare

Mesajde YO8RAA » Joi Iun 02, 2022 12:29 pm

YO4BKM scrie:Buna dimineata,
De ieri 1 iunie Kevin Hewitt, ZB2GI, a activat indicativul ZQ2GI din Gibraltar, care va fi activ in benzile de US pana pe 30 iunie comemorand jubileul de platina al reginei Angliei Elizabeth II. L-am intalnit in modul FT8 pe 18,100 MHz la 10:27 UTC.
Gibraltarul are ca prefix de tara ZB iar ca prefixe se folosesc grupurile ZB si ZG, ZQ nu se regaseste in listele DXCC neactualizate sau in unele aplicatii JTDX.
73 de Tavi YO4BKM!

Problema ce va framanta are dezlegare in activitatea radioamatorilor din Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord si decizia OFCOM luata inca de anul trecut .
Vad ca faceti confuzie intre prefix de tara si prefix de entitate radio. Sunt lucruri total diferite.
Gibraltarul este unul din cele 14 teritorii britanice de peste mari (singurul din Europa) si nu tara,
Ca entitate radio are alocat ZB iar in concordanta cu decizia OFCOM in 2022 in luna iunie are si ZQ ca prefix special.
Asa ca anul acesta toata luna iunie o sa aveti parte de cateva sute de indicative de acest gen de la radioamatori care au licente de la OFCOM,
Se vor da si diplome pentru cat mai multe indicative lucrate.

" Helping the amateur radio community to celebrate the Platinum Jubilee
We’ve recently played a part in helping the UK’s passionate amateur radio community to celebrate Her Majesty The Queen’s forthcoming Platinum Jubilee – and it all comes down to one letter of the alphabet.
Every amateur radio user in the UK needs a licence from Ofcom, and under their licences we assign each user a unique identity, known as a call sign. We also have to keep an eye on how these call signs are formatted, to make sure they meet global rules on how radio is used.
On occasion, when we’re asked to, we can vary these licences temporarily, to allow radio amateurs to use specially amended call signs – these are often requested around moments of particular national interest.
So, last year, when radio amateurs asked us if they could do something special, to mark this year’s Platinum Jubilee, we immediately agreed. We’ve therefore given special permission for radio amateurs to apply for a special 'notice of variation' allowing them to insert a 'Q' (to represent the Queen) into their call signs throughout June. This is to mark the Platinum Jubilee. "

https://www.ofcom.org.uk/news-centre/20 ... um-jubilee
...si nu numai... doar sa vreti sa aflati.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Comemorare

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 02, 2022 3:48 pm

Nu este o problema care ma framanta, pur si simplu am facut cunoscut un eveniment pe care l-am intalnit recent, asa cum probabil il intalnesc multi care, fie au surpriza sa vada in fereastra JTDX cuvantul “where” in loc de denumirea entitatii, fie nu o gasesc in listele DXCC, de exemplu 2Q0YOX.
Ca o fi tara sau entitate, trebuie avertizati si altii, de exemplu https://pastebin.com/SGrvcySv unde se prezinta “DXCC country list“ in care apare si teritoriul Gibraltar pe randul 1611. De multe ori o obisnuinta din practica devine reflex. Dar altceva este sa lucrezi statii avand prefixul HB5, chiar si HB3 care apartin corect entitatii HB, nu HB9 cum cred altii, poate din alta obisnuinta.
In ce ma priveste (sau dupa cum imi este obiceiul) mi-am facut propria lista de entitati pe care o actualizez de cate ori se iveste ceva nou, ca acum, care poate fi accesata cu o aplicatie proprie. Aplicatia poate rula si impreuna cu modurile digitale cum ar fi FT, PSK, RTTY etc.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Comemorare

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 02, 2022 4:02 pm

Atasez si un exemplu.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
2Q0YOX.jpg
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Comemorare

Mesajde YO4BKM » Vin Iun 03, 2022 8:33 am

Nu stiu ce se intampla cu potarile aici, dar de cateva saptamani nu mai pot posta ceva complet si corect desi am incercat pe trei browsere si pe doua calculatoare. Este ca si cum ar expira timpul de postare, dispare autentificarea, ma autentific iar s.a.m.d. Asa cum s-a semnalat si la intrebarea saptamanii. Chiar si cand pregatesc fisierele din vreme, apoi nu fac decat sa le copiez in fereastra de text sau sa incarc imaginile si operatia dureaza cateva zeci de secunde. De aceea postarea anterioara nu este finalizata. Nu am putut nici sa-i dau o solutie lui YO5PTH la problema sa si i-am trimis ceva pe eMail, nu stiu daca adresa era valida sau nu.
Acum incerc sa postez si, daca voi reusi se va vedea textul, daca nu voi relua mai tarziu, dar fara imagini.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori