ACTIVARE NOUA P29VIM

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO5BIM
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 20, 2018 5:31 pm
Contact:

ACTIVARE NOUA P29VIM

Mesajde YO5BIM » Joi Iul 07, 2022 5:20 pm

Cu incepere din 20 Iulie pana in 18 August voi fi activ din nou din Papua Noua Guinea cu acelasi indicativ ca in anii trecuti : P29VIM.

Toate benzile de unde scurte, inclusiv 60m , toate modurile de lucru.

Noutatea pentru statiile YO: pot fi apelat direct in DMR pe canalul national TG226 pe indicativul P29VIM

Sa ne auzim cu bine,
Puiu, YO5BIM, P29VIM

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: ACTIVARE NOUA P29VIM

Mesajde yo3fff » Vin Iul 08, 2022 11:54 am

Salut Puiu,

Cu ce echipament o sa operezi (TRX, PWR, ANT)?

Mult succes.

73 de YO3FFF
Cristi

YO5BIM
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 20, 2018 5:31 pm
Contact:

Re: ACTIVARE NOUA P29VIM

Mesajde YO5BIM » Vin Iul 08, 2022 6:49 pm

Salut Cristi,
Fac aceleasi precizari facute in cele 9 ocazii anterioare cand am operat din Papua: nu sunt un DX si nici colectionar de $$. Lucrez doar cand am timp liber intre deplasarile locale cu un mic avion in diversele locatii unde fac instalari si mentenanta. Confirm toate QSO-urile pe LOTW si trimit QSL-uri tiparite celor care le solicita direct .Toti radioamatorii din YO lucrati in ultimii 9 ani au primit QSL P29VIM la sosirea mea in tara.
Las permanent in Papua un Kenwood TS 50. Stiu ca esti interesat de 160m. Am in Vanimo un liniar Broadcast Electronics de 2kW cu tuning unit exterior pentru 2-4 MHz si o verticala de 20m cu grinzi zabrelite izolat electric la baza. Nu am QSO-uri cu YO in 160m.....in apropiere, am lucrat in banda aceasta cu HA7TM si HA8BE. In 80m am multe qso-uri cu Europa.
In 60m am un dipol simplu cu care am lucrat Oceania, America si Africa in CW si doar 2 QSO-uri cu Europa, in FT8.
In Port Moresby am un Lazy H cat un teren de handbal in 7 MHz, montat la 12m inaltime.
In benzile superioare e mai usor , mai ales in FT8, unde doar cine nu are rabdare nu face P2.

Inca odata, NU SUNT UN DX, doar ma distrez cand am timp.

Cu colegialitate,
Puiu Cristea, YO5BIM, P29VIM

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: ACTIVARE NOUA P29VIM

Mesajde yo3fff » Lun Iul 11, 2022 3:34 pm

Multumesc pentru mesaj. Evident ca toti "ne distram" :)
Mult succes in noua deplasare si poate ne vom auzi si pe radio.

73 de YO3FFF
Cristi


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori