Radioamatori celebri: Parintele Apollo SV2ASP/A

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Radioamatori celebri: Parintele Apollo SV2ASP/A

Mesajde YO4PX » Lun Feb 18, 2013 12:27 am

“Pentru DX-mani Muntele Athos are şi o semnificaţie specială, pentru că este vorba de o entitate separată DXCC, una în care locuieşte un singur radioamator, părintele Apollo SV2ASP/A. Datorită activităţii fortuit limitate a celui care pentru radioamatori personifică de unul singur o entitate nenumăraţi vânători de DX-uri visează la o legătură cu acesta şi îi urmăresc apariţiile pe benzi în CW, SSB şi RTTY, pe clusterele şi în buletinele DX, sperând să-l înscrie în log.”
Articolul (cu video) se găseşte la
http://yo4px.blogspot.ro/2013/02/radioamatori-celebri-parintele-apollo.html
Fery, YO4PX
http://yo4px.blogspot.ro
Fişiere ataşate
Apollo QSL 4.jpg
Apollo QSL 4.jpg (18.27 KiB) Vizualizat de 3327 ori

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Radioamatori celebri: Parintele Apollo SV2ASP/A

Mesajde yo8cln » Mar Feb 19, 2013 9:39 am

O poveste emotionanta ! Mny tnx, DR OM Feri ! Din pacate eu nu am ajuns la manastirea parintelui
Apollo si asta din cauza programului incarcat (am avut numai cite 2 ore pe zi pentru vizitare). In cele 3 zile am reusit sa vad numai 7 manastiri. Poate alta data...73! de yo8cln

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: Radioamatori celebri: Parintele Apollo SV2ASP/A

Mesajde yo2mhj » Mar Feb 19, 2013 11:33 pm

Emotionanta povestire,TNX YO4PX pentru cele relatate.Am avut marele noroc -in urma unei intamplari care m-a facut sa ma trezesc pe 1.01.2013 la 7 dimineata si evident, daca tot m-am trezit ,sa vad ce se aude pe banda.
Asa ca am "scanat" putin benzile si in 7150 KHz mare pile'up mare.Ascultam putin si in doua minute am avut in log SV2ASP/A,entitate mult dorita-o singura data l-am mai receptionat pe parintele Apolo-in vara lui 2011 in 50 de MHz.
Asa ca de saptamana aceasta sunt fericitul posesor al unui frumos QSL de la parintele Apolo.73!


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori