YP13S

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

YP13S

Mesajde YO3JW » Vin Iul 26, 2013 9:27 am

Echipa de la YP13S este QRV din Insula Sacalinu Mare de langa Sf. Gheorghe/TL in cw si ssb, 3,5 pana la 28 MHz
Eu-183 si YOFF-021
ceva poze la www.amatoradio.ro
Succes in continuare!

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: YP13S

Mesajde yo4btb » Vin Iul 26, 2013 12:05 pm

Felicitari echipei pentru trafic si log online. Am deja 4 legaturi.
Poate vor lucra si digitale.

yo5fmt
Mesaje: 138
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: YP13S

Mesajde yo5fmt » Joi Aug 01, 2013 9:04 am

Echipa YP13S a terminat expeditia cu un numar total de 5115 QSO-uri si 91 de tari DXCC lucrate.
Mai multe statistici, referitoare si la statiile YO, se gasesc pe siteul http://www.amatoradio.ro la rubrica Statistici Expeditie.
73!

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: YP13S

Mesajde YO9FNP » Joi Aug 01, 2013 10:58 am

Felicitari celor care au organizat expeditia YP13S!
Dupa parerea mea, este cea mai reusita expeditie de pana acum pe Sacalin, EU-183.
Din cate am vazut pe site-ul expeditiei, cei care s-au ocupat de partea tehnica si-au facut bine treaba, indicativul expeditiei auzindu-se cu semnale frumoase in toate benzile.
Si participarea in concursul IOTA a fost una mai mult decat onorabila, YP13S producand pile-up-uri frumoase.
Operatorii din concurs, mai ales cei CW au fost de asemenea la inaltime. Am facut schimbul de controale in concurs la niste viteze ce mi-au adus aminte de concursurile HST din "tinerete"... HI HI! Il banuiesc ca autor pe "vulpoiul" Alex - YO8SS... :)
73,
Dan YO9FNP

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YP13S

Mesajde yo8cln » Joi Aug 01, 2013 12:46 pm

Ce buni sint cei din yo8 citeodata ! 73! de yo8cln

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YP13S

Mesajde YO3JW » Joi Aug 01, 2013 5:06 pm

In urma cu multi ani intr-o revista umoristica, atunci cand se prezenta un banc, era un moto:
"Nu exista bancuri vechi, ci numai oameni care inca nu le-au auzit. Pentru un nou nascut toate sunt noi"
Cam asa si cu prezentarea din ultima perioada a activitatilor din EU-183, Insula Sacalinu Mare din Marea Neagra......!
MaI jos sunt cateva linkuri catre cea ce s-a facut pana ce un grup a preluat initiativa de a merge din nou pe insula.
http://www.qsl.net/y/yo4aul/siteyo/yp1w/yp1w.htm
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=202
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=9
http://www.radioamator.ro/articole/print.php?id=363
Tin sa multumesc si pe aceasta cale lui YO8CLN pentru suportul acordat la vremea respectiva!
YO3JW Pit

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YP13S

Mesajde yo8cln » Vin Aug 02, 2013 9:45 am

Multumesc Pit, pt. remember! Erau timpuri frumoase, cind totul se facea din placere si pt. radioamatorismul din yo! Din pacate, atunci cind lucrurile au degenerat in frr, am luat decizia de a nu mai sprijini activitatea acestei organizatii, desi am mai ajutat in actiunile unor grupuri care, pina la urma se reflecta in activitatea frr. Mesajul tau mi-a reamintit de o postare a unui "baitanas" frustrat care spunea ca ce mare lucru am facut sprijinind niste activitati ale radioamatorilor si ca, cei care au beneficiat sa multumeasca. Vreau sa-i spun mai tinarului amic ca tot ceea ce am facut, a fost in interesul radioamatorismului yo si nu in favoare unor grupari! Dar probabil , pt. unii sint lucruri greu de priceput! 73! de yo8cln

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: YP13S

Mesajde yo8rqp » Vin Aug 02, 2013 10:36 am

Pe TVR1 este o rubrica ,incadrata in jurnal,care se intituleaza "Romania optimista".Nici nu stiti ce mare impact are la publicul de bun simt,care stie sa aprecieze frumosul,public care s-a saturat de atata negativism ,stare omniprezenta in societatea noastra.Intr-adevar,este benefic sa critici uneori anumite derapaje dar trebuie sa te gandesti cum poti contracara aceste lucruri,tu ca individ,ca ele sa nu se repete.
Paralela este valabila si in radioamatorismul YO.Haideti sa privim lucrurile mai pozitiv,sa ne bucuram ca suntem sanatosi si putem fi QRV,ca suntem in stare sa schimbam un control,sa lucram o noua entitate,sa ne facem auziti.Nu suntem multumiti de QTC?Nu-i nimic,putem face QSY si sa lansam apel general.Simtim ca nu se face nimic la nivel de FRR in interesul nostru?Nu-i nimic,radioamatorismul este(si) un hobby individual nu numai de grup.Ai o singura viata si o singura sansa sa-ti magulesti existenta cu un hobby minunat.Nu o irosi in barfe,contradictii,QRM si ranchiuna.Viata iti va demonstra ulterior ca cei care te-au contrazis odata iti vor da dreptate .
Pesimismul si vesnica dusmanie ne va imbatrani prematur.Haideti sa fim "vesnic tineri" si sa mai si zambim (la figurat) in spatiul virtual.
Si,pt a fi on-topic,ii dau drepate lui YO8CLN,pt care am un respect deosebit.Altruismul si binefacerea trebuie rasplatite (macar)printr-un "multumesc!" ,nu cu mistocareli .Haideti sa evidentiem si frumosul din noi nu numai ce este grotesc si lipsit de candoare...
Cu deosebit respect,Dani,YO8RQP.

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YP13S

Mesajde YO3JW » Sâm Aug 03, 2013 8:43 am

Inca odata doresc sa-i felicit pe cei 7 temerari care au fost pe insula Sacalinu Mare din Marea Neagra.
Asa cum s-a mai mentionat aceasta expeditie are un site propriu la www.amatoradio.ro
Azi cautand cautand unele informatii am gasit urmatoarea prezentare. Am sa-l copiez si aici si sper ca "echipa" nu se va supara daca veti afla amanunte suplimentare!
"Expediţia YP13S a luat sfârşit.
Echipa a înscris în logul expediţiei 5115 QSO-uri în 3 zile şi 17 ore.
Mulţumim staţiilor YO care ne-au lucrat în timpul expediţiei precum şi pentru postările numeroase pe DX-Cluster. Echipa mentionează ca s-a acordat o atenţie deosebită staţiilor YO pe toata perioada expediţiei, indiferent de bandă şi mod de lucru. Ne bucurăm de legăturile din banda de 6 m (YO, UR, I, OZ), premieră pentru EU-183.
Potrivit corespondenţei purtată de echipa YP13S cu managerul IOTA, această expediţie este validă pentru EU-183. Toate informaţiile solicitate înaintea începerii expediţiei cât şi la încheierea ei au fost au fost trimise în timp oportun şi acceptate. Ultimul pas este tipărirea QSL-urilor având sigla IOTA şi expedierea acestora către radioamatorii care solicită cărţi de confirmare.
Referitor la statutul insulei privind expediţiile ulterioare...
Echipa YP13S a trimis către managerul IOTA informaţiile solicitate de către acesta privind acest aspect. Coordonate GPS din diferite puncte de pe insulă, imagini de pe insulă conform solicitărilor etc.
Răspunsul din partea managerului IOTA a fost prompt: Sacalinu Mare va conta şi în continuare pentru EU-183. Cu o singură observaţie: apariţia în viitor a unor depuneri majore de aluviuni care să reducă semnificativ separarea insulei.
Menţionăm că am onorat rugămintea IOTA privind clarificarea acestui aspect. Restul ţine doar de natură. Discuţii deschise şi oneste, informări reciproce având ca referinţă site-ul oficial IOTA, doar de atât este nevoie înainte ca cineva să organizeze o viitoare expediţie pe Sacalinu Mare.
Echipa YP13S a făcut acest lucru pentru toţi radioamatorii români şi nu a luat niciodată în calcul “negocierea” statutului insulei şi nici nu se erijează în “purtător de cuvânt oficial” privind EU-183.

Cât priveste mediatizarea YP13S înainte de începerea expediţiei s-a ales tactica de a nu comunica nimic până când echipa a considerat oportun acest lucru. Site-urile care promovează expediţii de acest gen au fost informate primele. Motivele care ne-au determinat să facem acest lucru au fost multiple: tentativele repetate de a fi introduşi “sponsori fantomă” - fară contribuţii directe privind bunul mers al expediţiei, “indicaţii” de introducere pe site şi QSL-ul expediţiei a unor sigle apărute din neant, donaţii condiţionate, informaţii gen “nu sunteţi acreditaţi”…
Am preferat să ignorăm toate acestea şi să ne continuăm pregătirile.
Iar rezultatele finale ale acestor pregătiri se pot vedea pe acest site.

EU -183 Sacalinu Mare este a tuturor radioamatorilor români!
73 de YP13S yp13s@yahoo.com
Echipa: YO4AR YO4CSL YO4HAB YO4HAI YO5OHO YO8AXP YO8AZQ YO8SS "

Contorul de accesari arata numarul "00817"

Sa fie intr-un ceas bun!
Pit, YO3JW

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: YP13S

Mesajde yo3gh » Sâm Aug 03, 2013 11:17 am

Adevarat , felicitari . O expeditie reusita !


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori