T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde yo3cen » Joi Sep 05, 2013 8:56 pm

Din cate stiu eu, transnistria nu a fost pamant moldovenesc ci doar a fost amestecata de URSS pe harta.
Basarabia si o parte din Bucovina sunt pamant romanesc...cel putin asa stiu eu de la bunicul meu care a fugit (s-a refugiat) in Romania cu copiii (tatal meu +) si nevasta, cand rusii au invadat orasul Taul din judetul Soroca.
Este adevarat ca si de la Cernauti, din Bucovina "sovietica", s-au refugiat in Romania niste matusi, neamuri...

Cine are timp sa discute politica sa faca qsy ...
Este pacat ca pe acest forum se discuta, de cele mai multe ori, probleme neradioamatoricesti si unii insista sa-si dea cu parerea despre un ciot rusofil.
Ultima oară modificat Vin Sep 06, 2013 12:25 am de către Anonymous, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde yo3gh » Joi Sep 05, 2013 10:34 pm

Are dreptate yo3cen , Stefan cel Mare nu a facut cetati peste Nistru :)
Se poate citi istoria la : http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Transnistria_în_Al_Doilea_Război_Mondial
, daca se da click pe istoric !
De acort si cu qsy , sa nu amestecam politica cu hobby-ul , insa respectand regulamentele .
Sa fiti iubiti !

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde YO6EX » Mar Sep 10, 2013 8:06 am

{ER1UVL
Ham Member
Location
Chisinau
Posts
75
Default T10VB
Salut prietene.


Știu că a apărut acest separatist pe pământul nostru românesc și a provocat deja mari scindări între radioamatorii moldoveni cu acest indicativ separatist.

Oricum deja reclamație la organele competente a fost depusă.
73 VITALIE
ER1UVL}
.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde yo2msb » Sâm Sep 21, 2013 11:24 pm

Tocmai am obtinut confirmarea ca t10vb nu e altceva decat ceea ce am intuit de la inceput, o mare manipulare cu iz politic. Tehnica de manipulare binecunoscuta sub titlul de "piciorul in prag" incepe sa-si produca efectele: apar interviuri televizate cu acest josnic provocator al serviciilor secrete ruse, a se vedea link-ul:
http://www.youtube.com/watch?v=XikcZvADJno
Interviul este in limba rusa, insa asta probabil nu este o piedica pentru cei care au lucrat deja acest indicativ - HI.
Ce urmeaza in continuare? Probabil o declaratie a asa-zisei autoritati de la Tiraspol care sa spuna cu surprindere: "Ce idee buna, stimati tovarasi! Nu ne-am gandit la asta, haideti sa autorizam statii de radioamatori cu acest prefix, inca un pas pe calea autonomiei politice". Total intamplator, nu? Si uite-asa se mai pune o caramida la temelia separatismului rusofil.
Pentru cei care in continuare nu inteleg mai nimic (sau se fac ca nu inteleg...): sa ne imaginam o ulterioara activare la fel de "nevinovata" de undeva din Carpatii Orientali cu indicativul ts10vb. Continuarea sper ca v-o imaginati singuri. Macar atat.
Si inca ceva. Mi-as fi dorit sa nu fi fost nevoit sa scriu aceste randuri si sa raman in continuare la dragele mele QSO-uri cu statii de pe tot mapamondul. Insa cine tace isi merita soarta si consecintele tacerii.
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo2msp
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 2:51 pm
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde yo2msp » Lun Sep 23, 2013 10:39 pm

Mdea...
Cei ce nu stiu istoria, sunt obligati sa o repete :mrgreen:

http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=636

Suna....cunoscut? :?:

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde YO4BKM » Mar Sep 24, 2013 4:21 pm

Situaţia Transnistriei ca stat se rezolvă numai de autorităţile competente în domeniul dreptului internaţional, subordonate unor organisme precum ONU şi comisiile acestuia. Este adevărat că şi aici acţionează principiul peştelui cel mare care-l înghite pe cel mic, dar este soluţia cea mai puţin dramatică. Din punctul nostru de vedere T10VB nu rămâne decât unul din mulţii piraţi radio contra căruia, din păcate, nu se poate lua nicio măsură. Cum să sancţionezi o autoritate (stat, guvern etc) care nu există oficial? Aşa că singura măsură aplicabilă ca radioamator rămâne Regulamentul de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator şi Codul de conduita al radioamatorului - The Ham Spirit - al lui Paul M. Segal, W9EEA. Pentru asta este necesar un lucru, practic elementar dar şi o obligaţie pentru cei desemnaţi de art. 4 al FRR: să fim informaţi permanent cu privire la orice modificare în lista de indicative, entităţi, zone etc. Uşor de făcut în era IT, dar numai dacă şi responsabilii desemnaţi de acelaşi art. 4 aparţin în spirit acestei ere. Altfel, vom afla astfel de noutăţi numai din zgomotul de fond. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori