Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be Mad

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be Mad

Mesajde YO9CHO » Joi Oct 16, 2014 4:46 am

Citesc cu placere despre o alta expeditie DX romaneasca:
In perioada 20 octombrie - 4 noiembrie 2014, YO9XC (Ovidiu) si YO5OEF (Feri), impreuna cu 16 radioamatori din Belgia, Italia, Franta si Madagascar, vor participa in Expeditia Internationala de pe Insula Nosy Be Madagascar. Acestia vor opera in CW, SSB si RTTY, in benzile de US, inclusiv benzile WARC si 6 m, cu indicativele 5R8M si 5R8C, in concursul CQ WW. Nosy Be este insula de pe Coasta de nord-vest a Madagascarului IOTA AF-057, QTH locator LH46dq. Insula are o suprafata de 312 km patrati si o populatie, estimata oficial in 2001, de 36.636 locuitori.

Detalii despre expeditie: aparatura si antenele cu care se lucreaza, qsl manager, log etc. se pot obtine de pe site-ul: http://www.mdxc.org/5r8m/.

Speram sa trecem in logul expeditiei cat mai multindicative YO si vorbitori de limba romana din diaspora.

73's de YO9XC, Ovidiu si YO5OED, Feri


Pe Ovidiu il stiu, deci ia sa vedem Feri YO5OEF: http://www.radioamator.ro/call-book/yoc ... all=YO5OEF Dzeu. sa-l odihneasca!

Citesc cu bucurie la sfarsitul mesajului ca pare a fi vorba despre YO5OED. Bine, bine, dar...ce ne facem cu greseala din anunt? Cine a facut? 8-)

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be

Mesajde n2yo » Joi Oct 16, 2014 7:47 am

Asa am primit anuntul. Acum este corectat.
Imi cer scuze pentru ca nu am depistat greseala.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be

Mesajde n2yo » Joi Oct 16, 2014 8:37 am

Pentru YO8RAA: Atat in detalii cat si in introducerea din pagina principala indicativul era gresit. Corectarea s-a efectuat in ambele locuri. Am corectat indicativul lui Ovidiu in YO9XC, multumesc pentru observatie.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be

Mesajde yo6rk » Joi Oct 16, 2014 8:51 am

Mai elegant ar fi fost semnalarea erorilor printr-un e-mail direct catre Ciprian, dar...
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be

Mesajde yo9rij » Joi Oct 16, 2014 5:07 pm

@Mircea,
daca cumva ai facut referire la mine, pot spune ca nu ma ascund in spatele la nimic. Cat despre expeditie, pot spune numai de bine. Acum sunt convins ca ceaiul si cafeaua vor fi servite la timp lui Feri si catre toti ceilalti membrii ai echipei! Apoi sigur se vor inregistra chiar mai multe recorduri decat in precedentele excursii ale lui Ovidiu. Oricum cel mai mare castig il vor avea statiile YO care nu au nici antene si nici echipamente corespunzatoare si care nu vor rata ocazia de a se regasi in log-ul expeditiei, avand un sprijin de nadejde, asa cum sa si anuntat! Dovada mai buna de cat de "profesionisti suntem" avand ca exemplu intocmirea cu superficialitate a unui anunt despre expeditie, ce mai doriti? 73!

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be

Mesajde yo9ceb » Joi Oct 16, 2014 7:31 pm

I-mi cer scuze ca deviez de la subiect,dar se pare ca la targul de toamna din Bucuresti nu s-a invitat si o Famfara si o formatie de chitare ,poate era neapatata nevoie ,sa ne mai cultivam si noi,ca prea santem inapoiati.Poate s-a vina cineva cu o minte academica sa ne mai lumineze si pe noi?.Imi cer scuze pentru acest mic interviu.HI. :lol:

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Participare YO in expeditia 5R8M/5R8C din insula Nosy Be

Mesajde yo9ceb » Joi Oct 16, 2014 7:40 pm

Referitor la expeditie ,Felicitari pentru ca avem si noi un DX(YO)care cum necum ne scoate usor usor din anonimat.Poate in viitor de ce nu si alte Dx-uri mult mai interesante,poate si prin Oceania .FELICITARI INCA ODATA OVIDIU si la mai multe DX-uri.Cu stima si respect YO9CEB.


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori