Insula "Ratmanov"

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Insula "Ratmanov"

Mesajde yo5ajr » Mar Iul 30, 2019 4:23 pm

La un QTC duminical al Bistritei, am intrebat pe Adrian, KO8SCA/YO8SCA pe care cunostem ca un particiopant foarte activ la DX expeditii, daca intr-un viitor este planificat o expeditie pe insula "Big Diomede" sau denumirea rusa "Ratmanov". A raspuns ca nu demult a fost o expeditie al Canadienilor pe insula "Litle Diomede", expeditie care nu a avut se pare, succesul scontat. Cred ca o expeditie pe insl. Big Diomede este de mare cautare, mai ales ca acolo nu mai sunt bastinasi, doar un pichet de graniceri si o statie meteo. Am oferit la Adrian ca chiar si in 2025 as alatura la un astfel de "distractie" chiar la 85 de ani - o expeditie eminamente pentru barbati in comparatie de expeditii in diferite locuri exotice. Si ma rog - de ce nu ar putea chiar romanii sa organizeze? Ultima expeditie au facut rusii acolo cu indicativul RI0K in 2012. Informatii mai ample aici: http://www.ybdxc.net/2012/07/21/ri0kkl7 ... tion-2012/
Sunt curios daca cineva in YO au contactat.
73 de Miki

Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori