O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde YO8RAA » Mar Oct 26, 2021 7:08 pm

O noua tehnica de trafic DX...
Nu stiti CW ? Nicio problema. Va adresati "cooperativei bucovinene" si va rezolva.
Eventual dati la schimb o legatura in FT8/SSB
YO8BDQ esti rugat din nou sa incetezi. Este deja a treia oara(face to face, telefonic, forum). Personajele nu cunosc CW si nici nu vor invata.
E una sa le faci o legatura la un dx pe care fiind "fonisti" nu-l pot lucra si altceva sa le torni zilnic legaturi CW in toate benzile unde apare o expeditie sau sa le lucrezi in 160m cum ai facut toata iarna trecuta.
Nu este corect, nu este frumos, nu este moral, nu este legal.
Daca ar mai trai DEM sau Aurel ti-ar spune la fel.
Te-am rugat la telefon sa incetezi dar vad ca in bataie de joc incalci in continuare regulamentele si bunul simt. Nu le faci un bine nici lor. Dincontra.
Nu fa Dorna si judetul Suceava de ras.
STOP . OPRESTETE . AJUNGE .
Sper ca ce ai facut in banda de 15m (7P8RU) sa fie ultima actiune a "cooperativei".

ps-daca cineva este curios cum merge cooperativa la solicitare pun la dispozitie pe email cateva fisiere audio cu trafic CW si digitale.


YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde YO5AVN » Joi Oct 28, 2021 10:15 am

Faptul ca "Personajele nu cunosc CW si nici nu vor invata." ..?????.... NU este dovada faptului operarea statiei - in timpul unei legaturi in cw - nu a fost facut de titular. De cativa ani buni - chiar deceniu - exista programe de decodare si/sau transmisie CW cu care un operator necunoscator CW poate lejer. Personal cunosc HAM (deosebit de performant in traficul diurn si de concurs) care asa a operat 1-2 ani (chiar in concursuri), timp in care tot ascultand si comparand cu afisajul de pe ecran A INVATAT EXCELENT CW !!!!!

Consider rautacioasa expresia "bucovineana" - prin care - poate din invidie sau alte motive - se doreste demigrarea performantelor excelente realizate de o echipa de radioamatori inimosi din aceasta regiune istorica deosebita a Romaniei.

73 @ GL
Joska

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde YO8RAA » Joi Oct 28, 2021 3:07 pm

@5avn

aveti raspuns via email

73 & GL
Mircea

YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde YO6SSW » Joi Oct 28, 2021 10:27 pm

@YO5AVN - YO8RAA e locat in Câmpulung Moldovenesc, parte a Bucovinei.

73 de YO6SSW, ex YO8SSW

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde YO8RAA » Vin Oct 29, 2021 1:50 pm

Daca credeti ca pacalicii mafiei bucovinene mor de rusine sau ca s-au speriat ... va inselati.
De exemplu in ziua de ieri (28.10.21), "pacaliciul" campulungean in semn de recunostinta pentru legatura CW in 15m ii face cadou "pacaliciului" dornean o legatura SSB in banda de 13cm pe satelitul Q-100 (cei care stiu cum sa obtina arhiva audio pot compara vocile pacalicilor...hi).
A crescut miza....nu mai merge doar pentru 2-3 legaturi in digitale. DX-ul devine scump ...
Cei care stiti sa folositi facilitatile pskreporter.info si alte softuri care studiaza "dara lasata in eter"...va puteti amuza constatand cum se dau pacalicii singuri de gol.

Postarea mea nu a fost facut pentru a dezbate aceste fapte nedemne ci a fost ca un ultim avertisment de a incerca stopare acestor practici rusinoase si nedemne de un radioamator, nedemne de calitatea de OM.

Avand in vedere ca acest site are conexiuni directe cu autoritati precum ANCOM, cu FRR, cu YODX club si alte organizatii, a faptului ca in randul radioamatorilor sunt multi functionari cu raspundere in ANCOM, mesajul este o sesizare publica oficiala, o scrisoare deschisa catre aceste entitati, drept care cer luarea masurilor legale de stopare a acestui fenomen si protejarea radioamatorilor onesti, cinstiti si corecti .
Fişiere ataşate
recompensa pacaliciului.jpg
recompensa pacaliciului.jpg (110.76 KiB) Vizualizat de 4931 ori

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde n2yo » Sâm Oct 30, 2021 1:24 am

Subiectul "cooperativelor DX" a fost rareori public abordat si este bine ca a aparut o asemenea inititiva ca topic pe Forum. Este de dorit insa sa se evite expresii de genul "mafie bucovineana" sau "pacalici campulungean" sau alte atribute jignitoare fata de radioamatori sau categorii generice (geografice in acest caz) de radioamatori. De preferat ar fi sa se ofere dovezi concrete de incalcare a ham spiritului si regulamentelor in vigoare si discutia sa se alinieze pe metode eficiente de combatere a acestui fenomen.

73 de Ciprian N2YO

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde YO3ITI » Sâm Oct 30, 2021 12:50 pm

n2yo scrie:Subiectul "cooperativelor DX" a fost rareori public abordat si este bine ca a aparut o asemenea inititiva ca topic pe Forum. Este de dorit insa sa se evite expresii de genul "mafie bucovineana" sau "pacalici campulungean" sau alte atribute jignitoare fata de radioamatori sau categorii generice (geografice in acest caz) de radioamatori. De preferat ar fi sa se ofere dovezi concrete de incalcare a ham spiritului si regulamentelor in vigoare si discutia sa se alinieze pe metode eficiente de combatere a acestui fenomen.
73 de Ciprian N2YO


Salut, Ciprian,
Poate ne explică și nouă, ăstora mai neavizați, ce reprezintă și cu "ce se mănâncă" acest fenomen. Nu de alta, dar reacția stârnită... mai că ne trezim, Doamne-ferește, cu DIICOT-ul la ușă... :lol: :lol:

73 M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde n2yo » Dum Oct 31, 2021 11:54 am

Buna Miron,

Poate ne explică și nouă, ăstora mai neavizați, ce reprezintă și cu "ce se mănâncă" acest fenomen.


Pe scurt:

In telegrafie si moduri digitale, atunci cand unele statii DX sunt active pe diverse benzi, in cadrul "cooperativelor DX" unii radioamatori realizeaza legaturi cu respectivele statii DX folosind indicativele prietenilor, scutindu-i astfel pe acestia sa mai invete telegrafie, sa urmareasca activitatile DX, sa aiba antene potrivite benzii respective, sau chiar sa aiba o statie radio acasa.

73 de Ciprian N2YO

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: O noua tehnica de trafic DX-"coperativa bucovineana"

Mesajde YO3ITI » Dum Oct 31, 2021 12:25 pm

n2yo scrie:Buna Miron,

Poate ne explică și nouă, ăstora mai neavizați, ce reprezintă și cu "ce se mănâncă" acest fenomen.


Pe scurt:

In telegrafie si moduri digitale, atunci cand unele statii DX sunt active pe diverse benzi, in cadrul "cooperativelor DX" unii radioamatori realizeaza legaturi cu respectivele statii DX folosind indicativele prietenilor, scutindu-i astfel pe acestia sa mai invete telegrafie, sa urmareasca activitatile DX, sa aiba antene potrivite benzii respective, sau chiar sa aiba o statie radio acasa.

73 de Ciprian N2YO


Mulțumesc, Ciprian. Am înțeles unde e problema.
Aseară discutam cu cineva... cu scuzele de rigoare celor care sunt oameni cinstiți, dar cred că este comunitatea de hobby-iști cu cei mai mulți găinari. Bate lejer pe cea a pescarilor amatori.

M
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori