DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo3gfh » Sâm Feb 11, 2023 9:54 am

Recitind postarea mea de aseară, văd că am uitat să pun ghilimele. Când am zis că "nu sunt competenți" și au cheltuit "o grămadă de bani degeaba", am vrut să-i citez pe eroii de fotoliu de pe QRZ. Toată stima și considerația pentru echipă!

E posibil ca să fi așteptat pe plajă sosirea bărcii în vederea reaprovizionării.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo8cln » Sâm Feb 11, 2023 9:54 am

We got word from Otis, NP4G on the Marama. 3Y0J operations continue. He says whenever they finally decide to go QRT, they will need to wait for a weather window before they can come back to the yacht. Winds are currently gusting 30-35kts, however the swell seems to be getting better, says Otis. They are not QRT at the moment and again active on 30m CW and 20m FT8.

A quick look at the Garmin tracker also shows it had recently been located on the beach area – perhaps some items have been taken there for pick-up later. It’s very likely an official update will come from the team later today.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO8TK » Sâm Feb 11, 2023 11:47 am

yo8cln scrie:Din auzite , ar fi citeva statii YO. Am reusit azi dimineata la 4:28 utc in 10.144 Mhz FT8 ...
Din pacate f multi pirati si qrm intentionat ingrozitor. Astept confirmarea daca va exista ! 73 !


Cand dormeam neintors la ora 04.28 utc in FT8 mode SPLIT. :lol: :lol: :lol:
Nu stiam ca au si echipament Star like. :lol: :lol: :lol:

Poate Starlink! Mai citim, ne mai documentam si dupa aia comentam...nu?

Pirati...,agenturi straine..,une-i pilotul?,total nepregatiti....,nu stiu sa-l foloseasca..nu e cu cine comunica etc...expresii de sustinere cu adevarat. Eu zic sa stai linistit in fotoliu si mai putine comentarii.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo8cln » Sâm Feb 11, 2023 2:32 pm

",une-i pilotul?" , nu seamana cu "like " in loc de link ? Cind bautori de cerneala pina in clasa 8-a
vin sa-ti dea lectii , trebuie sa fugi ! Sper sa nu-mi spui ce am voie si ce nu sa scriu aici ! 73 !

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO4DEQ » Sâm Feb 11, 2023 6:43 pm

Am reusit doua ,,contacte”cu 3Y0J , dar valabilitatea lor nu o pot garanta. Posibil sa fie bune , posibil sa fie din cele piratate...am incercat pe CLUB LOG dar raspunsul a fost : 3Y0J HAS NOT UPLOADED ANY LOGS YET ! Apoi am incercat pe web site-ul M0OXO OQRS and LOG ..si raspunsul a fost NO LOG HAS DX STATION ! Ce-i de facut oare ? ... daca reusesc lucrez toate indicativile 3Y0J , bune, sau piratate pana cand se vor activa descarcarile pe CLUB LOG sau altele. Alta solutie nu vad ! Va doresc succes in cat mai multe QSO-uri cu 3Y0J !

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde n2yo » Sâm Feb 11, 2023 6:45 pm

Informatii recente de la 3Y0J: https://www.radioamator.ro/3y0j/

Adrian KO8SCA: "In cursul noptii apa a intrat in benzina si generatorul s-a oprit. Am incercat reparatii pe intuneric, insa fara succes. Toata lumea a mers la culcare in pregatire ziua de duminica, atunci cand vremea va fi prielnica pentru realimentarea de pe vasul Marama.
Facem reparatii la sistemul de parghii si geamanduri pentru realimentare, sistem distrus de furtuna de ieri.
Suntem 9 membri pe insula si viata pe Bouvet e destul de intensa si dificila din cauza temperaturilor scazute, vantului intens si a conditiilor de dormit. Simgura sursa serioasa de caldura este sacul de dormit personal. Suntem 9 oameni intr-un singur cort."

73 de Ciprian N2YO

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO9GJX » Sâm Feb 11, 2023 7:07 pm

Tocmai a fost prins un pirat :D

Imagine

YO2MNU
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 15, 2016 11:45 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO2MNU » Dum Feb 12, 2023 5:30 pm

si ce ii vor face? crezi ca ramane fara autorizatie? il impusca in genunchi ca sa-l doara? eu nu cred.
mama prostilor tot timpul e gravida.
pe lanaga asta mai sunt mii de idioti care fac la fel. sau aproape la fel. cq pe frecventa dxpeditiei.
sau cheama fara sa auda.

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO9GJX » Dum Feb 12, 2023 6:06 pm

@ YO2MNU - Ai dreptate, și cred sincer că ce fac ăștia cu pirateria e boală psihică. Astea din păcate nu se vindecă, dar pot fi ținute sub control cu tratament adecvat. S-a verificat că cea mai bună medicație e bătaia și munca, însă poți face o statistică a nebunilor. :D
Uite că au mai prins unul:

Imagine

Am auzit azi în banda de 80 m o discuție de cât de "ineficienți" sunt operatorii expediției. Ca să nu vă mai mirați de ce se aud greu uitați poziția taberei pe insulă. S-au așezat unde au avut acces mai facil, din pozele trimise se vede că falezele sunt înalte și uscatul greu accesibil. Mai țineți cont de condițiile extreme, în special vântul puternic prezent permanent. Urmăriți mai bine ce transmite Adrian KO8SCA.

https://www.radioamator.ro/3y0j/

Imagine

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO8TK » Dum Feb 12, 2023 6:25 pm

A aparut LOG-ul la 3Y0J!!! :D :D :D :D :D

Felicitari celor din YO care sunt in LOG!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori