DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo9rij » Joi Feb 16, 2023 6:08 pm

@8TK nu mă asteptam sa imi raspunzi la intrebari dar nici nu pot sa nu remarc faptul ca fotografia cu antena pe care o afisezi pe contul de QRZ este luata de pe internet. Si spun asta pentru ca am trecut de cateva ori prin fata casei tale si ... surpriza, falnicul pilon cu care te lauzi nici nu se gaseste in curte iar daca bine m-am orientat insula Bouvet este pe directia dealului care te acopera!
Poti sa ne pui o fotografie cu primul pilon si cu tine alaturi? Hi!
Deci cum e treaba cu masluiala? Ma uit pe fotografiile cu transceiverele de top si ...putina lume stie ca sunt "capturi" pe cand faceai pe cioclul (alaturi de alt mare campion) pe la diversi radioamatori decedati (ultimul YO8SS Alex)!
Mai posteaza fotografii pentru impresii, dar doar pentru...neavizati! Hi!
Faptul ca nu sunt in logul expeditiei este pentru ca...exista viata si fara 3Y0! Hi!
73! YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde n2yo » Joi Feb 16, 2023 7:07 pm

O sa rog pe YO9RIJ si YO8TK sa continue rafuiala pe canale private, lasand discutiile legate de DXpeditia 3Y0J sa continue pe acest forum.

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO8TK » Joi Feb 16, 2023 7:14 pm

Bine PET-ule.Daca antena este la mine in curte,si daca dealul pe care-l vezi in imagini nu este pe directia Bouvet....recunosti ca esti mic mic de tot? :D :D

Imagini copiate de pe internet? Care din ele?.....ma umfla rasul cu astfel de afirmatii.Dealtfel ti-am spus ca esti comic tare! :lol: . Chestia cu imaginile se poate verifica simplu.Dar tu de unde sa stii...stii tu ceva cum sa faci valuri pe aici dar nu prea respecti manualul. :roll:

Am uitat sa-ti spun cum poti intra in posesia unui QSL de la expeditia 3Y0J.
Trimite si tu o confirmare ca radioamator SWL.Ce zici? Cred ca te incadrezi.Sa nu spui ca nici macar nu l-ai receptionat....ca ma ofilesc.Am pretentii la tine ca SWL.

Hai pa si sa ma anunti cand treci pe strada mea.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO8TK » Joi Feb 16, 2023 7:15 pm

Am inteles Ciprian E ultima postare pe tema asta.MULTUMESC DE INTELEGERE

73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo2cfs
Mesaje: 56
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo2cfs » Sâm Feb 18, 2023 1:40 pm

Hmmm, sa scriu? sa nu scriu?, hai ca scriu!
Pina la urma expeditia a fost un succes, au debarcat, au lucrat un numar impresionant de statii vs conditiile de la fata locului si mai ales ca in orice interventie in teren au plecat teferi fara accidente, asta este cel mai important lucru.
Bineinteles ramin frustrari, si fiecare incearca sa explice ce n-a mers bine, exemplul este cel cu apa in benzina, este simplu de tot, nu intra in butoi si daca intra mare brinza, se decanteaza si scoti doar benzina de deasupra.
Problema e cind intra in rezervoul generatorului si in genere pe vint si ploaie intra la realimentare ca ala e afara.
Acolo e baiul mare ca infunda jicloarele si daca n-ai carb de rezerva la motoare gen Honda e un chin intreg sa le curati si prima data cind o faci mai ales daca esti sub presiune...pomenesti toti sintii din calendar.
Cind lucrezi in interventii in teren rapid aflii ca totul este diferit de cum crezi cind pleci de acasa si in general fix mai prost nu mai bine.
O asteptam pe viitoarea!

Grig

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO8BDW » Dum Feb 19, 2023 7:09 pm

Un fisier pdf foarte interesant cu qso-urile efectuate YO - Bouvet este pus la dispozitie de Mircea-YO8RAA.
Pe baza lui se pot face multe statistici si analize. Fisierul poate fi gasit la adresa de mai jos.
73 & GL Milan - YO8BDW

https://www.qsl.net/yo8raa/yo8raa_7.htm

73 & GL Milan - YO8BDW

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo3hjv » Lun Feb 20, 2023 1:03 am

Am vazut o serie de reprosuri adresate operatorilor de FT8 care chemau peste statia 3Y0J.
Iata poate o explicatie si, totodata, o lectie despre cum tehnologia prea avansata poate juca feste, in special in conditii dure:

We had issues with the FT8 due to we did not have any device to sync against, and our clock were 14 seconds off – which meant we at some time were TX odd, while we thought it was even.

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo8rqp » Lun Feb 20, 2023 7:06 am

Adrian, odată cu 3Y0J au fost mulți care au lucrat în FT8 pentru prima dată. Au stat la coadă în CW/ SSB, nu au putut lucra și au zis să încerce în digitale. Nemailucrând, evident că nu știau cum se lucrează F/H, când trebuie să cheme, unde trebuie să cheme. Sunt discuții pe forumul QRZ din acele zile unde mulți cereau informații despre cum se lucrează în FT8, despre sincronizare, interfețe, software.
Mulți chemau aiurea, sub 1000hz, într-un toggle greșit( 00/30) ,alții chemau fără să recepționeze efectiv DX-ul. Pe lângă toate acestea, au mai fost și o grămadă de pirați care au pus umărul vârtos la balamucul general.
Acum, poate și-au dat seama multi că nici în FT8 nu vin DX-urile pe bandă rulantă, nu este de ajuns să ai un computer și o sârmă ca să adaugi 3Y0J în log. 73s!

KO8SCA
Mesaje: 9
Membru din: Joi Oct 08, 2015 3:26 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde KO8SCA » Mar Feb 21, 2023 10:44 am

yo2cfs scrie:Hmmm, sa scriu? sa nu scriu?, hai ca scriu!
Pina la urma expeditia a fost un succes, au debarcat, au lucrat un numar impresionant de statii vs conditiile de la fata locului si mai ales ca in orice interventie in teren au plecat teferi fara accidente, asta este cel mai important lucru.
Bineinteles ramin frustrari, si fiecare incearca sa explice ce n-a mers bine, exemplul este cel cu apa in benzina, este simplu de tot, nu intra in butoi si daca intra mare brinza, se decanteaza si scoti doar benzina de deasupra.
Problema e cind intra in rezervoul generatorului si in genere pe vint si ploaie intra la realimentare ca ala e afara.
Acolo e baiul mare ca infunda jicloarele si daca n-ai carb de rezerva la motoare gen Honda e un chin intreg sa le curati si prima data cind o faci mai ales daca esti sub presiune...pomenesti toti sintii din calendar.
Cind lucrezi in interventii in teren rapid aflii ca totul este diferit de cum crezi cind pleci de acasa si in general fix mai prost nu mai bine.
O asteptam pe viitoarea!

Grig


Grig, legat de generator, ai zis-o cum nu se poate mai bine! Intradevar, cand tre’ sa iesi din cort la 3 dimineata pe frig si ploaie sa vezi de ce s-a oprit din nou generatorul, iti vine sa te lasi de radioamatorism…

KO8SCA
Mesaje: 9
Membru din: Joi Oct 08, 2015 3:26 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde KO8SCA » Mar Feb 21, 2023 10:59 am

yo3hjv scrie:Am vazut o serie de reprosuri adresate operatorilor de FT8 care chemau peste statia 3Y0J.
Iata poate o explicatie si, totodata, o lectie despre cum tehnologia prea avansata poate juca feste, in special in conditii dure:

We had issues with the FT8 due to we did not have any device to sync against, and our clock were 14 seconds off – which meant we at some time were TX odd, while we thought it was even.

73 de yo3hjv


Pentru clarificare, cam asa au stat lucrurile legate de FT8.
Dispozitivul GPS de sincronizare timp pe care l-am luat cu noi pentru Bouvet era pe vas. Initial a fost idea ca ajungem pe insula cu 2 statii si facem CW si SSB. Apoi cand vremea e buna din nou in 2-3 zile aducem si alte statii si dispozitiv GPS si incepem si cu FT8. Alea 2-3 zile au devenit 7-8 zile. Vremea buna vine cand vrea ea nu cand avem noi chef. Asa ca am setat pe insula FT8 fara dispozitiv de sincronizare a timpului si am avut intarziere de 14 secunde.
Interesant este ca am avut pileup-uri instantaneu chiar si cu aceasta problema, efectuand asa mii de legaturi inainte sa rezolvam problema. Asta demonstreaza ca exista cel putin mii de radiamatori care stiu sa-si seteze echipamentul in asa fel incat sa gaseasca solutia pentru un QSO. Este mult mai bine sa ne consumam energia sa gasim solutii, decat sa o consumam pentru a ne plange. Cred ca regula asta se aplica la multe in viata.


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori