Tropo 2m

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO5AVN » Joi Noi 04, 2021 5:05 pm

@yo8ssb
Cu publicatu = nu e o problema = daca sunt date "experimentale" corespunzator achizitionate si prelucrate.
Pentru un articol cu VHFsuper Tropo prin inversiune atmosferica,principial ar trebui date simultane de temperatura dintr-un teritoriu(cum ar fi KN27;KN37, KN47, KN48 etc. - pe directia legaturilor realizate = de la diverse altitudini = principial = 2-300 m; 4-600m, 7-900m, 1000-1200m, - pana pe la 22oom, Este bine de corelat cu presiunile atmosferice (harta - cu izobare - pentru ora la care ai temperaturile si o harta cu legaturile / receptiile din perioada respectiva.
Sunt reviste destule - dupa cum reusesti sa faci documentarea/sa editezi manuscrisul - poti incerca la reviste cotate ISI (WoS) si/sau indexate in baze de date internationale (BDI - cumar fi SCOPUS).
La nevoie pot sa te ajut cu revizia materialului redacta si sa-ti indic revista potrivita. Amceva experienta in domeniu ( https://www.scopus.com/results/authorNa ... thorlookup )
Succes,
73 GL
Joska
YO5AVN

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO8SSB » Sâm Noi 06, 2021 11:59 am

@YO5AVN - Joska, Multumesc mult ptr informații, orice sprijin este binevenit. Sunt încă multe lucruri care îm scapă.
CEM, care a lovit pământul la sfârșitul săptămânii, a fost resimțit și câteva zile din noiembrie.
CEM, a fost intens studiat și am reușit să intru în posesia unor măsurători foarte utile ptr mine.
Majoritatea măsuratorilor sunt din VLF, HF și mai puțin din UUS.
O paralelă între US și UUS, cred ca este utilă.
Radioamatorii din USA, s-au concentrat foarte mult pe VLF, unde au făcut măsuratori cu acuratețe mare, graficile rezultate fiind impresionante.
Sunt multe necunoscute pentru mine, dar încet și sigur, deschid ochii în direcția bună.
În timpul concursului CQ WW SSB 2021, s-au facut legături multe și la distantă mare, mai ales în 21 și 28Mhz. Trebuie de văzut a fost o coincidență cu furtuna sau nu, propagarea bună din timpul competiției.

73 de YO8SSB!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO9CHO » Sâm Noi 06, 2021 12:00 pm

Ma intreb cat de "live" este sit-ul http://www.ventusky.com , deci daca ar putea fi folosit pentru estimarea parametrilor temperatura, presiune.
Fişiere ataşate
Capture Romania Ventusky.PNG


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator