Receptionat le Thomas din U.K pe canal 30

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Receptionat le Thomas din U.K pe canal 30

Mesajde n2yo » Vin Oct 17, 2014 8:06 pm

La Mica publicitate YO - Diverse a aparut un "anunt" scris de un neradioamator pe care il reproduc mai jos. Autorul a fost informat sa citeasca raspunsuri la intrebarea pusa pe acest forum:


"#D-5934 -Receptionat le Thomas din U.K pe canal 30
Naste Sebastian
sebastiannaste@yahoo.com

Salutare dragi prieteni. Sunt foarte curios cum am receptionat un radioamator din Birghmingham Marea Britanie pe statia mea CB cumparata si nemodificata din Dedeman. Am vorbit cu el si m a auzit si inteles dar cand m a intrebat de indicativ si i am zis ca sunt in masina nu mi a mai raspuns. Va rog din suflet sa imi explicati cum din masina mea am vorbit cu un om aflat la 5000 km distanta. Va multumesc din suflet"

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Receptionat le Thomas din U.K pe canal 30

Mesajde yo5osf » Sâm Oct 18, 2014 2:04 pm

Auzit azi, la ora 13.35 YO, pe canalul 25 , cu semnal variabil S5 pana la S9 ++ ( cap scala ). Vorbea cu un LZ1, spunea ca are 3 el. si era cam scump la vorba ( de ce oare? HI ). Conditiile de receptie au fost un YAESU FT-897 cu o verticala Cushcraft 12AVQ cu o singura radiala, productie YO si reparata de yo9FNJ, antena fiind la 4.1 m deasupra solului.
Propagarea pe benzile 20m, 15m si 10 m a fost una de zile mari, asa se explica receptia statiilor indepartate, cu ajutorul unor conditii tehnice precare.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Receptionat le Thomas din U.K pe canal 30

Mesajde YO4SI » Sâm Oct 18, 2014 3:44 pm

Ai calatorit prin ionosfera draga Sebastian ! Ionosfera aceasta, particule ionizate in straturile superioare ale ionosferei, este ca o oglinda deasupra noastra. In functie de activitatea solara, ea este foarte variabila, in functie de zi, noapte si anotimp. Ai avut sansa ca vocea dumitale purtata de undele electromagnetice generate de statia procurata de la Dedeman sa fie reflectata si sa ajunga la 5000 de Km. Aceasta "oglinda" nu e stabila. Cand este cand nu este. Cu ea ne jucam noi, radioamatorii. Si pentru asta luam un indicativ, pentru care dam examen, sa demonstram ca stim despre ce e vorba. Si astfel sa nu-i deranjam pe altii. Succes pe mai departe. Te asteptam printre noi ! Te saluta (73!) Mircea = yo4si.

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Receptionat le Thomas din U.K pe canal 30

Mesajde YO8SKY » Sâm Oct 18, 2014 8:31 pm

Totusi pana in Birmingham nu sunt 5000 km... nici macar 2500, masurati pe google earth pana la extrema sud-estica YO (Mangalia). Oricum, nu e prima data. Acum vreo 2-3 ani venea tare pe canalul 22 un post de radio pirat din Irlanda... Pentru noi e ceva explicabil insa sunt multi "colegi" in traficul rutier care inca se minuneaza cand aud "dx-uri" :D


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator