Date despre propagarea radio

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Date despre propagarea radio

Mesajde YO3AOE » Sâm Noi 29, 2014 8:06 pm

M-ar interesa daca exista,si daca da,unde asi putea gasi un tabel statistic de gen grafic X-Y la zi si permanent re-actualizat cu starea propagarii in functie directa de ora U.T.C. si de frecventa a intregii game de unde scurte,cu toate benzile noastre suprapuse.Am gasit cite ceva,dar pina acum niciunul universal sintetic.Cu multumiri! anticipate,Nelu-YO3AOE.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 30, 2014 9:02 am

Dupa numarul de vizualizari si lipsa de raspunsuri,deduc ca probabil nu am fost suficient de clar,am sa ma explic: in navigarile mele pe Internet,la un moment dat am dat peste site-ul live al unui radioamator parca olandez,nu-i mai retin indicativul,aparent este numai receptor,iar dupa aspectul de-a dreptul impresionant al instalatiei sale extrem de sofisticate,pare a fi si un fel de controlor-supraveghetor-monitor al cam tuturor frecventelor radio,incepind de la posturile de B.C. si pina la comunicatiile satelitare.Nu stiu ce rost si/sau rol real sau oficial are,dar in anumite momente putea fi observat complectind in direct cite un QSL de receptie al unei statii si introducindu-l apoi intr-o cartoteca,evident in vederea stocarii si ulterior expedierii lor.In shack-ul-extrem de complex!-al omului,in partea din dreapta sus,am putut observa un aparat mare cu aspect aparent de analizor de spectru,cu un ecran maricel de genul monitor de calculator,pe care-cu coloane verticale de culoare verde deschis-aparea un fel tabel al propagarii evident in timp real,fiindca-imaginea de ansamblu a camerei fiind statica-din timp in timp-dar destul de repede-se puteau observa mici modificari in inaltimea coloanelor luminoase verticale,astfel ca virful coloanelor desena si desemna o curba imaginare a carei alura se modifica incet dar continuu,desi secvential,de unde se putea trage concluzia ca monitorul respectiv-la anumite momente-primea salve de noi date de la un calculator, modificind automat prin re-actualizare aspectul imaginii.La asa ceva ma refeream in textul meu anterior. 73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 30, 2014 9:24 am

Revenire la textul meu anterior: nu am pretentia absurda de a sti cum se putea forma acea imagine complexa a propagarii pe o gama larga,dar imi imaginez ca una dintre posibilitati ar fi receptia,prelucrarea si afisarea simultana si permanenta a nivelului semnalelor unor diferite balize care emit permanent pe benzile noastre,acest lucru presupunind existenta cel putin a unei antene omnidirectionale speciale numai pentru receptie,daca nu cumva chiar a unui ansamblu complex de asemenea antene dedicate pe benzi.73!,Nelu

YO6HEM

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO6HEM » Dum Noi 30, 2014 9:27 am

Eu am gasit ceva multumitor la http://www.qrzcq.com ,un site care are o functionalitate excelenta,dupa parerea mea.Daca doresc sa aflu date despre propagare spre o anumita directie, introduc indicativul statiei cu care se presupune ca doresc sa intru in legatura si se deschide un grafic foarte sugestiv in care se arata toate cele necesare.Cu respect Emil 73.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 30, 2014 10:04 am

Da,multam!,este o adresa utila,si modalitatea de accesare este interesanta,am s-o incerc si eu... 73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 30, 2014 10:30 am

Cred ca o alta varianta posibila si mai moderna ar fi un receptor S.D.R. special,in sensul de a putea fi programat sa baleieze in mod continuu cu o frecventa subliminala doar frecventele unor radio-balize de pe fiecare banda in parte,iar rezultatul-nivelul receptarii semnalelor respective-sa fie prelucrat si afisat pe coloane verticale.Desigur ca-dat fiind numarul mare de radio-balize-si mai ales dispersia lor neuniforma pe intreg mapamondul ar complica rezultatele, dar pina la urma ar fi necesare si suficiente rezultatele doar pe anumite directii de mai mare interes personal.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde yo6rk » Dum Noi 30, 2014 11:05 am

http://www.voacap.com/prediction.html
Fara internet, mai e disponibil un program, HamCAP; aici e necesar a introduce manual cateva date din buletinele de propagare.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 30, 2014 12:06 pm

Da,interesant programul,l-am si saltat-hi!,sa incerc sa fac niste probe cu el,desi antenele mele nu prea se incadreaza la nici o categorie de-acolo,dar asta este,n-am ce face!.73!,Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO6EX » Dum Noi 30, 2014 12:54 pm

YO3AOE scrie:M-ar interesa daca exista,si daca da,unde asi putea gasi un tabel statistic de gen grafic X-Y la zi


La ce vrei sa folosesti o asemenea statistica?

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Date despre propagarea radio

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 30, 2014 1:30 pm

Pur si simplu s-o am si sa pot urmari pe ea cit mai simplu si mai comod cum arata propagarea la un moment dat in timp pe toate benzile noastre din gama de unde scurte,ca un fel de radar generic al tuturor DX-clustere-lor,la ce altceva mi-ar putea folosi?-hi!.73!,Nelu


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori