Etalon de frecventa

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Etalon de frecventa

Mesajde YO3AOE » Vin Dec 05, 2014 11:32 pm

M-ar interesa-daca stie cineva din observatii directe-care este statia etalon de frecventa in jurul frecventei de 15 MHz,care se aude cel mai puternic si constant in mun.Bucuresti.Cu multumiri anticipate,Nelu-YO3AOE

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde YO9IRF » Sâm Dec 06, 2014 1:13 am

Probabil WWV, care transmite semnale etalon pe 2.5, 5, 10, 15, 20 si 25 MHz. Le-am folosit de mai multe ori pentru a calibra echipamentele home-made ;).

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 06, 2014 6:15 am

Da,pai pentru asta imi trebuia si mie,stiam eu ceva,dar nu eram sigur-hi!.Multumesc! mult. 73!Nelu

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde yo5ajr » Sâm Dec 06, 2014 6:17 am

Mai exista statia RWM pe 9996 Khz dupa care etalonam ceasul la o instalatie de seizmograf la Inst. de Fizica a Pamantului. Este in Rusia.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 06, 2014 4:28 pm

Da,multumesc,cu "antenele" mele improvizate nu aud-deocamdata-WWW,dar am sa incerc statia ruseasca,oricum este ceva mai aproape.Cu stima,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 06, 2014 4:40 pm

Revenire la textul meu anterior: dat fiind ca receptia acestor posturi cu frecvente etalon de la acesta distanta este totusi relativ problematica,in sensul ca ele pot sa se auda exact cind nu sintem acasa sau nu ascultam,si sa nu se auda exact cind am avea nevoie de ele,solutia optima pe termen lung ar fi construirea in regim propriu a unui etalon de frecventa bazat pe un cristal din cuart termostatat de tip T.C.X.O. pe frecventa de 10 sau 20 MHz cu niste divizari de rigoare dupa necesitati,care apoi sa fie verificat si reglat dupa statia etalon WWW sau alta,cu eventuale corectii din timp in timp,ar fi solutia cea mai simpla,comoda si intotdeauna la indemina.73!,Nelu

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde YO6OMD » Sâm Dec 06, 2014 11:01 pm

Se foloseste un frecventmetru E204 care are quartz pe 10Mhz si se cupleaza o bucla pll la un receptor GPS care ofera o iesire de 10Khz.
Asa se obtine o frecventa etalon de 10Mhz cu precizia data de GPS.

Pentru cei care sunt nemultumiti de precizie, urmatorul pas este achizitia unui oscilator etalon de frecventa cu rubidiu!

Evident, se poate utiliza un TXCO cu frecventa mai mare si se poate realiza o cutie care sa aiba iesiri pentru fiecare divizare de frecventa pentru utilizare practica si pentru diferitele trx.
Ca un pont, se poate utiliza oscilatorul stabilizat prin GPS in locul celui de mare stabilitate, care este oferit ca un upgrade la multe transceivere.Si este cu un ordin de marime mai precis

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde yo2loj » Sâm Dec 06, 2014 11:03 pm

Cea mai simpla si practica solutie dupa parerea mea este achizitionarea unui receptor GPS cu iesire de 1 pps de inalta precizie, care ofera o precizie de pina la 2 nanosecunde/zi, si echivaleaza cu o sursa de timp stratum 1 (ceas atomic de prim rang). Pe e-bay modulele se invart in jur de 50$.
Chiar si fara acea iesire, precizia unui GPS este de ordinul microsecundelor.

Iar solutiile extreme sunt si mai interesante (si preturile pe masura):
http://www.microsemi.com/document-porta ... d-gps-2650

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etalon de frecventa

Mesajde YO3AOE » Dum Dec 07, 2014 12:52 am

Da,intr-adevar,cele descrise mai sus sint niste solutii simple,elegante si nu sint nici prea scumpe,desi pentru un pensionar obisnuit ar fi ceva mai greu-hi!.O solutie tot simpla ar mai fi-am vazut ca se gasesc pa E-bay-luarea unui T.C.X.O. cu o frecventa cit mai rotunda-hi!,de exemplu pe 28,000,000MHz-era cam 18$ pe E-bay-,divizarea frecventei lui de iesire cu de 3x2, si astfel obtinerea de patru frecvente exacte-capete de benzi armonice-pe 3,5-7-14-28MHz, care-zic eu-ar fi ultra-suficiente cam pentru orice,inclusiv-atenuate cit trebuie-si pentru verificarea ocazionala a sensibilitatii receptoarelor statiilor,care se impune citeodata,mai ales dupa furtuni puternice-care vor fi din ce in ce mai dese!-trecute cu antena uitata cuplata-hi!. Nu ma gindesc aici si acum-Doamne fereste!-la o lovitura directa,din care nu mai scapa nimeni si nimic,ci doar la mici acumulari statice care pot afecta negativ structura interna a primului tranzistor pre-amplificator de r.f.,multi-din pacate!-au patit-o,si nu este vorba atit despre valoarea de cumparare a piesei,cit de deranjul de a schimba-o-hi!.Bine,atunci multam! pentru toate datele trimise,cu stima si cu 73!,Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator