Se rezolva problema propagarii ?

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Se rezolva problema propagarii ?

Mesajde 4x1ad » Dum Aug 14, 2016 1:13 am

@YO4BKM: Tavi, in opinia mea, cercetatorii de la cele doua grupuri de dezvoltare incearca mai mult sau mai putin un "reverse engineering" la activitatea solara normala. Oricine cunoaste cat de cat mecanismele propagarii prin unde spatiale in HF, stie ca o activitate solara intensa (dar nu de natura celor care provoaca furtunile geomagnetice) produce o ionizare marita a straturilor superioare ale atmosferei, crescand densitatea particulelor din diversele straturi si implicit reflectivitatea esentiala propagarii HF.
La activitate solara foarte slaba (ca in ultimii anii), ionizarea este minora si predomina refractia undelor si absorbtia exacerbata. De aceea la vremuri grele, trebuie antene performante si puteri mari. Cine nu se va putea dota adecvat inrautatirii accelerate a conditiilor, va trebui sa-si caute alte nise in radioamatorism :cry: .
Experimentul semnalat incearca sa i-a rolul Zeului Ra mitologic si, prin generarea artificiala de plasma, sa mareasca densitatea straturilor F si E adica reflectivitatea pentru undele metrice. Principiul experimentului cred ca este inginereste valabil, intrebarea este daca se va putea genera suficient volum de plasma pe axa timpului pentru ionizari de mari proportii si evident, ce efecte secundare vor apare.
De fapt, noi cunoastem destul de bine mecanismele propagarii undelor metrice; ce nu stim este ce are de gand Domnul Soare.
Acelasi experiment s-a incercat si cu mult hulitul HAARP, dar cei "doar" 3.6MW radiati in HF dintr-un singur punct geografic au fost absolut insuficienti. Le trebuiau liniare mai "serioase" ;) . Cred ca promotorii HAARP au fost incurajati initial si de observatia ca propagarea se deschide in concursurile majore gen CQ WW cand foarte multi megawati sunt emisi spre ionosfera :lol: .

@YO4LHR: cand conditiile sunt atat de proaste, doar simtul umorului ne mai salveaza.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori