Anomalii 160m

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Anomalii 160m

Mesajde yo5ajr » Sâm Dec 17, 2016 2:13 pm

In data de 16 lucram la "Russian 160m" contest. O participare buna, cu cateva statii YO. Raza de accesibilitate nu prea a dapasit 2000 de Km doar daca ai avut noroc sa apara cate - o "conducta" special pentru tine in eter. Dupa ora 22 UTC insa parca cineva ar fi ridicat o cortina de fier intre noi si Est, subit, aproape instantaneu au disparut statiile rusesti, ramanand un F2 insistent din W dar estul a disparut de parca cineva a dat comanda de QAP. As fi curios daca la alti participanti din YO s-a intamplat la fel. Chiar era straniu acest fenomen. 73 de Miki

yo6hoy
Mesaje: 11
Membru din: Dum Dec 30, 2012 7:32 pm
Contact:

Re: Anomalii 160m

Mesajde yo6hoy » Dum Dec 18, 2016 6:05 pm

Salut Miki !
Nu pot sa spun ca am experienta in 160m dar acum implinesc un an de cand am debutat in aceasta banda.
In ultimele 3 luni am remarcat foarte frecvent unele fenomene oarecum asemanatoare din punct de vedere al manifestarilor, cu "E sporadic"-ul din UUS. Adica din cand in cand apareau "deschideri" de propagare. Asa se face ca in 3 luni am lucrat 48 de entitati noi (dintre care multe DX-uri interesante), in conditiile in care in mai, cand propagarea a disparut cu desavarsire, aveam deja 50 de entitati lucrate.
Aceste "deschideri" am observat ca se petrec cam la maxim 2-3 zile si dureaza intre 30min si sase ore, fiind favorizate diverse directii. Sunt nopti in care se fac QSO-uri cu USA cu mare usurinta (predominant) si alte seri cand propagarea se muta spre continetul sud american.
Conditiile de lucru la mine sunt TS950SDX ,P=150W si o antena inverted L, cu punctul de frangere la aproximativ 16m de sol. Capatul este ancorat la circa 10m de sol. Folosesc trei contragreutati suspendate (acordate) pe care din lipsa de spatiu am fost nevoit sa le repliez, astfel incat fiecare contragreutate arata aproximativ ca jumatate de hexagon.

Toate cele bune si spor la proba de "160m chinuri". Delicioase chinuri ! :D :D :D

'73 de Aurel

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Anomalii 160m

Mesajde yo5ajr » Dum Dec 18, 2016 8:08 pm

Cred ca suntem prea severi cand ciudataniile 160m numim "anomalii". Este de fapt "schema normala" si asta da sarea la 160m. Cu o zi inainte de CQWW DX dimineata la ora 5 UTC usor am facut QSO cu NO3M doar cu 10W!! pe 160m. La contestul Stew Perry seara dupa ora 00:00 m-am culcat iar dimineata la ora 5 UTC banda era animata de statii din W pana la ora 7 UTC. Previziuni de propagare? K1ZM/VY2ZM spunea ca ar face pariu pe ultimul lui $ ca in aceasta banda nu se poate face previziuni. Teoria este destul de complicata, aproape abstracta. Ma bucur Aurel (HOY) ca ti s-a deschis apetitul pentru aceasta banda "rapsodica" si ai intrat in randul "mazochistilor" cum mai spun cei care nu au rabdarea necesara. Ce a ce scrii justifica o vechea mea dorinta ca la YODX HF contest sa introduca si banda 160m. Aceasta banda eu seaman cu o sotie ideala pe care nici-o data nu cunosti de a intregul si mereu ofera surprize placute si nesperate doar sa ai rabdare cu ea. 73 si sarbatori frumoase tuturor. Miki


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator