Banda de 80m in YO pe parcursul zilei

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Banda de 80m in YO pe parcursul zilei

Mesajde yo2msb » Vin Dec 23, 2016 3:19 pm

Profitand de prima zi de concediu am verificat astazi practic cateva calcule teoretice care spuneau ca, in conditii de propagare scazuta din anii de minim de ciclu solar, comportamentul benzilor este replicat similar in frecvente mai scazute. Cu alte cuvinte, daca in anii de maxim de activitate solara banda de 40m este potrivita comunicarii pe short skip / NVIS in YO, in anii de minim de activitate acest comportament se muta in frecvente inferioare, respectiv in banda de 80m. Exista si o explicatie logica a fenomenului legata de comportamentul straturilor din ionosfera, dar nu insist aici mai mult deocamdata.
Exact asa s-a intamplat astazi: incepand cu ora 11:39 UTC am comunicat excelent timp de cateva ore cu mai multe statii din YO, fara nici un fel de probleme, controale de minim 5/9: YO8TK, YO7CFD, YO5CCX, YO5PDW, YO7LAT, YO8RLK, YO2CNH, YO9HXQ. QSO-urile continua in 3.705kHz LSB si la aceasta ora.
Prin urmare, invit colegii radioamatori din YO sa populeze banda de 80m si pe parcursul zilei.
Succes si 73! Craciun binecuvantat!
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Banda de 80m in YO pe parcursul zilei - propagare !

Mesajde yo7mr » Sâm Dec 24, 2016 11:16 am

Salutare !

toata suflarea radioamatoriceasca a constat ca - propagarea specifica benzilor de US in care activam - oricare ar fi acelea, este jalnica si nu respecta regulile cunoscute de zeci de ani, nici benzile superioare si nici benzile inferioare, indiferent de numarul purtat de prezentul ciclu solar, care numai ciclu nu se poate numi pentru ca este atipic si total neregulat, cu atenuari foarte mari si zgomot cat cuprinde, deci teoria ca teoria dar practica ne omoara, ionosfera pamnatului nu se mai manifesta asa cum bine cunoasteam pana-n prezent. Asteptam cu interes marea furtuna solara, anuntata in acest Craciun, propagarea pe internet speram ca nu va fi afectata, hi. Craciun vesel si fericit !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Banda de 80m in YO pe parcursul zilei

Mesajde yo8sxx » Sâm Dec 24, 2016 11:51 am

Cine anunta furtuna solara de craciun si in ce consta ea? :(

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Banda de 80m in YO pe parcursul zilei

Mesajde 4x1ad » Sâm Dec 24, 2016 1:03 pm

@YO7CEG: nu teoria si nu ionosfera sunt adevaratele probleme ale propagarii ci Soarele ! In istoria omenirii in ultima mie de ani, au mai fost cinci perioade "glaciare" lungi in care numarul de pete solare a fost minim: perioadele numite "Ort minimum" (sec.XI), "Wolf minimum" (sec.XIV), "Sporer minimum" (sec.XVI), "Maudner minimum" (sec. XVII), "Dalton minimum" (sec.XIX). Cele mai grave au fost "Maudner" si "Sporer" care au durat cateva decenii bune). Practic nu avem ce face decat sa pandim scurtele deschideri-surpriza si sa ne imbunatatim simtitor antenele. Cu cat e propagarea mai proasta, cu atat ne trebuie antene mai bune". Sau sa punem mai mult accentul pe moduri de lucru ceva mai putin dependente de propagarea ionosferica (ex. EME si sateliti LEO).

Sarbatori Fericite tuturor !
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Banda de 80m in YO pe parcursul zilei - Soarele

Mesajde yo7mr » Sâm Dec 24, 2016 5:25 pm

- este prea bine stiut ca utilizatorii undelor scurte ( HF ) folosesc propagarea ionosferica, cu modurile de propagare cunoscute - deci cu aceasta avem de furca, asadar suntem la cheremul ionosferei, desigur nu putem sa facem nimic a schimba starea naturala a acesteia, o modifica cine are puterea necesara.
Pentru toate cate exista pe Pamant - Puterea suprema este Soarele - existenta TERREI depinde de acesta, bine ca mai existam ca fiinte vi, cu ionosofera mai convenabila sau nu petru trafic radio US, asta sa fie singura problema pe pamant...
- astazi, dimineata, 24 dec. 2016 - posturile TV din Romania, au anuntat la stiri - despre una dintre cele mai mari furtuni solare care va ajunge pe Terra, dupa 3 zile de la parasirea Soarelui. Se asteapta un impact major, s-a dat exemplul din urma cu multi ani, cand o furtuna similara a reusit sa anuleze alimentarea electrica a orasului Quebec - Canada - 6 mil. locuitori - fara energie electrica.
Ramane de vazut ce noroc vom avea, noi locuitorii acestei fragile planete, de care altfel - nu prea stim sa avem grija si sa o pretuim...Sa auzim (de ) bine ! *** Sarbatori fericite si La Multi Ani *** Marian - Targu Jiu.
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Banda de 80m in YO pe parcursul zilei

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 24, 2016 8:18 pm

A. NOAA Geomagnetic Activity Observation and Forecast
The greatest observed 3 hr Kp over the past 24 hours was 4 (below NOAA Scale levels).
No G1 (Minor) or greater geomagnetic storms are expected. No significant transient or recurrent solar wind features are forecast.

No S1 (Minor) or greater solar radiation storms are expected. No significant active region activity favorable for radiation storm production is forecast.

No R1 (Minor) or greater radio blackouts are expected. No significant active region flare activity is forecast.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Banda de 80m in YO pe parcursul zilei

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 24, 2016 8:32 pm

Outlook:
(valid from 1230UT, 24 Dec 2016 until 26 Dec 2016)

24 Dec 2016 10.7-cm Flux: 073 / Ap: 012
25 Dec 2016 10.7-cm Flux: 072 / Ap: 012
26 Dec 2016 10.7-cm Flux: 071 / Ap: 011

Forecast:

Solar Flares:
Quiet conditions (<50% probability of C-class flares)
Geo-Disturbance:
Active conditions expected (A>=20 or K=4)
Solar Proton Event:
Quiet

Comment from the SIDC (RWC Belgium): Solar activity was very quiet in the past 24 hours. No flares, no coronal mass ejections were observed.
Ultima oară modificat Sâm Dec 24, 2016 8:35 pm de către YO6EX, modificat 1 dată în total.

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Banda de 80m in YO pe parcursul zilei

Mesajde yo8sxx » Sâm Dec 24, 2016 8:34 pm

@ YO7CEG, macar noi radioamatorii e bine sa ne informam din surse calificate nu de la TV.
@YO8RAA urmaresc situl ala aproape zilnic. Respectiva gaura in coroana solara a devenit vizibila cred de mai bine de o saptamana iar efectele sale(ale vantului solar recurent) in momentul de fata sunt in scadere (vezi postarea lui YO6EX). Mai mult, nici o pata solara in momentul de fata!!!!
Daca asta a fost marea furtuna solara atunci :lol: :lol: :lol: Chiar...un pic de zgomot (K5)...pentru nimic.
Si ca sa nu ne mai speriem de la TV, e posibil sa avem de-a face cu "aceeasi furtuna" peste exact o luna.


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator