Semnale in banda de 5 MHz

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Semnale in banda de 5 MHz

Mesajde YO7CKQ » Lun Ian 09, 2017 8:38 pm

Buna seara

Vreau sa va prezint citeva experiente personale recente cu semnale, in noua banda de 5MHz. Acest post este o continuare a articolului scris de Cristi, YO3FFF (*). In principal a fost punctata necesitatea efectuarii de teste in aceasta banda, alocata experimental pentru un an de zile, cu speranta ca dupa aprilie 2017 ANCOM va extinde banda alocata peste 3KHz si va permite utilizarea permanenta. Cristi a facut referiri la scopul activitatii, software folosit si unele recomandari.

Tot in septembrie, YO2IS a prezentat un proiect functional pentru aceasta banda, pentru cei care mai au prin casa fludor si saciz :-)

In acesta toamna am hotarit sa ma alatur celor care fac experimente in aceasta banda. Dupa o lunga serie de rapoarte de receptie ale balizei YO9N am instalat si un experiment personal. Am folosit un transceiver ultra-portabil KX3 comandat de un computer "all in one" Lenovo pe care rula WSPR 2.0 si Dimension 4, pentru sincronizarea ceasului. Am utilizat o putere de 2 wati RF intr-o antena Inverted L. M-am pozitionat la 25 Hz in vecinatatea emisiunii de la YO9N, adica VFO USB = 5.363500 MHz si Fcarrier = 1500 Hz.

Am colectat de pe WSPRnet.org rapoartele statiilor din YO care m-au copiat. Desi la discutii pe marginea materialului au participat mai multi operatori, cei care au contribuit cu rapoarte au fost in numar mic. Citeva rapoarte au fost disponibile pe durata a citeva ore, prea putin fata de un ciclu diurn.

Am prelucrat datele, in principal raportul S/N functie de ora, pentru trei statii YO situate la aproximativ 200 Km de mine, in directiile este, nord si vest. Situatia arata astfel:

Grafic 1.jpg
Grafic 1.jpg (72.04 KiB) Vizualizat de 6810 ori


Am urmarit dimineata, in preajma orei locale 08:00 cit de repede creste semnalul, de la nivelul zgomotului la +10 dB. In doar 15 minute. Interesant ca si semnalele de la cei trei, masurate la mine de WSPR 2.0, in plaja +1-3 dB erau audibile la un nivel la care se putea face comfortabil un QSO in CW. Graficul arata ca teritoriul YO este acoperit cu semnal in perioada de lumina a zilei.

Tot de pe WSPRnet.org am extras datele de la alte statii din Europa care m-au copiat. Cum era de asteptat, la 1000-2000 Km, semnalele mele erau copiate bine noaptea. Au fost multe rapoarte din pacate pe durata a citeve ore care, din nou, nu acopereau un ciclu diurn.

Grafic 2.jpg
Grafic 2.jpg (92.41 KiB) Vizualizat de 6810 ori


Ce este interesant, cit de mari sint variatiile S/N chiar la diferenta de 10-15 minute. DK8FT are doua conturi pe WSPRnet asociate celor doua setup-uri diferite de receptie. Unul foloseste o antena bucla cu perimetru de 3 metri, celalalt o bucla de 10 metri perimetru. Rezultatele se vad in diferentele rapoartelor S/N masurate.

S-a scris deja pe forum, in ultimele saptamini radioamatorii din DL si EI au primit acces la banda de 5 MHz. Toate lumea doreste sa sondeze propagarea, emisiunile WSPR, raportarea centralizata si automata a datelor fiind un bun instrument.

Majoritatea statiilor din Europa au pozitionat balize WSPR pe 5.366200 MHz ( VFO USB = 5.364700 MHz ) care se afla in segmentul aprobat de ANCOM pentru YO. Desigur, experimentul din YO vizeaza acoperirea nationala in banda de 5MHz. Sint necesare insa mai multe statii receptoare plasate in special catre limitele teritoriului YO.

Dar, week-endul care a trecut m-am mutat si eu pe 5.366200MHz, folosind de aceasta data o putere de 500 mW. Am strins un numar de 62 de raportori diferiti. Majoritatea din Europa. In perioada 8/9 ianuarie am avut marea surpriza sa descopar rapoarte din USA, de la KK1D ( 55 spoturi ) si K4RCG ( 153 spoturi ) situati la 7271 respectiv 7892 Km!!! Cu un virf de receptie pentru S/N de -16 dB respectiv - 17 dB. Mare parte din timp la -20.....-23 dB, limita teoretica de receptie fiind de -28 dB.

Va continua :mrgreen: Stay tuned
73 Sorin

(*) http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=1099
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Semnale in banda de 5 MHz

Mesajde YO7CKQ » Sâm Ian 14, 2017 8:04 am

Continuare:

Dupa experienta interesanta a emisiunii WSPR cu 2 wati RF am hotarit sa reduc mai mult puterea de emisie. Actiunea are legatura mai degraba cu testarea limitelor tehnologiei decit cu studierea conditiilor de propagare. Dupa reducerea puterii in mai multe etape la 500, 200 si 10 mW am hotarit sa fac testul miliwatului.

Pentru a obtine un nivel mic de putere, controlabil, am redus puterea de iesire din KX3 la 100 mW ( +20 dBm ) si am intercalat intre transceiver si AT un atenuator de 20 dB.

o dBm power level.jpg
o dBm power level.jpg (1.5 MiB) Vizualizat de 6618 ori


Puterea disponibila a fost verificata cu un analizor RF fiind gasita la 1.53 mW. Tinind cont de atenuarea AT-ului presupun rezonabil ca 1 mW a fost disponibil in antena.

1.55 mW.png
1.55 mW.png (16.08 KiB) Vizualizat de 6618 ori


Spre surprinderea mea, am continuat sa gasesc rapoarte pe WSPnet.org . Statiile din tara ( YO2LLQ, YO6KNE si YO9BPX ) au reusit sa decodeze emisiunea aproximativ in aceeiasi fereastra orara dar raportul S/N la receptie s-a redus cu peste 30 dB. De la maxime S/N de + 10 dB la -22 dB.

Grafic 3.jpg
Grafic 3.jpg (33.2 KiB) Vizualizat de 6618 ori


Cel mai interesant a fost sa constat ca emisiunea este decodabila in continuare in DL. Am gasit rapoarte de receptie de la DK8FT, cu cele doua echipamente de care pomeneam mai sus. Fereastra orara de receptie s-a redus mult, rapoartele din timpul zilei disparind complet. Si, in perioada in care receptia este posibila in DL ( sint aproape 1000 Km ), nivelul este doar 3-6 dB peste limita teoretica S/N de -28 dB.

Grafic 4.jpg
Grafic 4.jpg (46.52 KiB) Vizualizat de 6618 ori


Este uimitor totusi sa poata fi copiat acolo :-)
73 si week-end placut
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Semnale in banda de 5 MHz

Mesajde yo3fhm » Sâm Ian 14, 2017 11:40 am

Bravo Sorine,
Iti urmaresc de mai multa vreme postarile referitoare la 5MHz. Sunt impresionat de performanta cu 1mW ! Ma bucur sa vad incununarea cu succes a unei astfel de stradanii.
As fi intrat si eu in hora asta, dar voi fi prins rau in prima jumatate a acestui an. Din vara, s-ar putea sa te contactez sa mai stam de vorba si daca vei avea timp, poate derulam niste experimente impreuna !

Felicitari !
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Semnale in banda de 5 MHz

Mesajde 4x1ad » Sâm Ian 14, 2017 1:46 pm

@YO7CKQ: imi face placere sa citesc despre experimentele tale, Sorin. Doar ma doare inima ;) cand vad introdus un atenuator de 20dB, inclusiv la receptie :) .
Am inteles ca folosesti un INV L ca antena: este dedicata (rezonanta) benzii de 5
MHz ? Ce inaltime are partea verticala ?
Succes pe mai departe.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Semnale in banda de 5 MHz

Mesajde YO7CKQ » Dum Ian 15, 2017 7:01 pm

Buna seara la toata lumea!

@3FHM: Astept cu placere orice propunere care "ne mai pune singele in miscare". 60 metri, un domeniu interesant care merita explorat! Sint necesari, in continuare, mai multi raportori ai balizei YO9N ( 5.365024 MHz ). Situati in toate zonele din YO, pentru o imagine cit mai corecta asupra acoperirii.

@4X1AD: Sa pun atenuatorul pe traseul de antena a fost cea mai simpla solutie pentru a controla puterea de iesire. Este adevarat ca ruineaza receptia si a trebuit sa debifez optiunea "upload spots" .In mod bizar, chiar prin atenuatorul de 20 dB mai "treceau" statii.

Am perseverat si, in final, am pus atenuatoare de 60 dB pe acest traseu. Mai multe in curind in Episodul despre micro si nano Watt :-)

Antena Inverted L, nu este rezonanta, are portiunea verticala la +9.5 m AGL ( si 4 metri distanta de un imobil ) si cea orizontala lunga de 33 metri. Astept luna aprilie 2017 sa vad care va fi alocarea finala in YO, pentru banda de 60 metri. Acum doua ore banda de 60 metri ( segmentul alocat in EU ) gemea de statii in CW/USB din S5/9A/DL/I si UK.

Am un spatiu disponibil in curte in care voi instala, dupa aprilie, un EFHW ( End Feed Half Wave ) de 30 metri la 6 m AGL. Sper la un NVIS viguros care sa acopere YO si cite ceva pe linga.

Pina una, alta este uimitor cum merge chiar in USA. Iata un raport de receptie din datele incarcate pe WSPRnet:
USA reports.jpg
USA reports.jpg (31.33 KiB) Vizualizat de 6382 ori

Pe simbata/duminica am lasat TX-ul cu 500 mW si am avut ore in sir rapoarte de la KK1D. Deci, se pare ca merge!

73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Semnale in banda de 5 MHz

Mesajde YO7CKQ » Dum Ian 22, 2017 5:49 pm

Si acum, in continuarea celor de mai sus, "experienta" micro si nanoWatului:

Pentru a testa limita tehnologiei am scazut puterea de emisie la nivel de microWat. Pentru un control cit mai exact am adus puterea de iesire din KX3 la 1 wat RF ( +30 dBm ) si am intercalat pina la AT un lant de atenuatori de putere insumind 60 dB. Puterea disponibila la antena undeva la -30 dBm adica 1 microWat.

micro si nano Wat.JPG
micro si nano Wat.JPG (1002.35 KiB) Vizualizat de 6203 ori


Am verificat nivelul cu un analizor RF, valoarea exacta fiind de 1.6 microWat.

1.6 microW.png
1.6 microW.png (15.59 KiB) Vizualizat de 6203 ori


Statia de receptie a fost YO7CDB. Amplasamentul lui se afla la 1500 metri distanta de mine; ne separa un cartier de case amestecate cu blocuri dar si triajul de cale ferata electrificata Tirgu-Jiu Petrosani. Amplasamentul lui YO7CDB nu este tocmai linistit. Este in zona centrala o orasului, casa lui fiind inconjurata de sutele de apartamente din blocurile vecine. El a folosit un FT857D, antena fiind bucla magnetica cu diametrul de 2,2 metri amplastata in podul casei.

Iata o captura a ecranului din seara de 31 decembrie. Microwatul meu poate fi copiat constant la un raport S/N de -22 dB.

YO7CDB microW power 2.png
YO7CDB microW power 2.png (786.52 KiB) Vizualizat de 6203 ori


Deoarece pina la limita teoretica de receptie a semnalelor WSPR mai era o rezerva de 4-5 dB am procedat la scaderea puterii de emisie la 0.6 microwat ( 566 nanowati mai exact ). Iata puterea confirmata de analizorul RF:

600 nW.png
600 nW.png (16.14 KiB) Vizualizat de 6196 ori


Scaderea s-a regasit si pe ecranul lui Sorin, YO7CDB. Semnalul a putut fi copiat stabil in continuare, ore in sir la S/N -25...-26 dB. Apoi s-a intimplat ceva neasteptat si semnalul a scazut cu alti 3 dB disparind in zgomot. YO7CDB a oprit receptia ( eram totusi in noaptea dintre ani ) crezind ca am finalizat experimentul HI.

YO7CDB nanoW power.png
YO7CDB nanoW power.png (782.66 KiB) Vizualizat de 6203 ori


O posibila explicatie, in gluma sau nu: In triajul din Tirgu Jiu poate fi vazuta frecvent o naveta care transporta autovehicule Dacia, diverse modele, catre vest. Ea stationeaza ore bune, are foarte multe vagoane, dublu etajate arhipline cu autovehicule. Este posibil ca aceasta masa metalica enorma si foarte lunga sa fi introdus brusca atenuare de 3 dB. Cine stie ????

La inceputul lui ianuare am incercat un QSO clasic in CW cu vecinul meu Marcel, YO7BSN. Are la dispozitie mai multe antene si statia de baza este un ICOM IC706MK II G la data experimentului. Se afla la 650 metri de mine. Semnalele CW cu puterea de un microwat pot fi distinse, cu atentie din zgomot, la un R=2-3. Crescind insa la 4 microwati se poate face un QSO corect cu R=4-5, fara probleme.

Foarte interesant, nu???? Continuam.....
73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori