HF Blackout pana la 14MHz

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: HF Blackout pana la 14MHz

Mesajde yo3gh » Lun Sep 11, 2017 10:51 pm

"Astronautii de pe ISS s-au adapostit intr-un refugiu orbital din cauza exploziilor solare"

https://www.google.ro/amp/s/www.europaf ... olare/amp/

yo3bn
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 11, 2017 12:27 pm
Contact:

Re: HF Blackout pana la 14MHz

Mesajde yo3bn » Mar Sep 12, 2017 5:05 pm

Salutare!

Referitor la aceste blackout-uri recente am si eu cateceva de povestit. Eram la serviciu pe data de 6 Sept cand s-a produs explozia solara cu magnitudinea de X9.3. In browser am de obicei deschise doua taburi cu ionogramele din Grecia si Cehia, si la un momentdat in jurul orei 15-17 am observat ca a disparut orice urma de reflexie verticala de pe ionograme si nu stiam momentan ce s-a intamplat, am crezut ca le-a picat lor statia si scoate graficele goale HI HI.

Dupa cateva ore am citit pe site-ul NASA ca a avut loc o explozie solara cu magnitudine X9.3, foarte puternica de altfel, ce-a mai puternica din ciclul solar curent, coreland apoi cu ionogramele mi-am dat seama ca este vorba de un blackout. Din pacate nu am avut timp si posibilitati sa experimentez si eu fenomenul, dar am urmarit in continuare site-urile de vreme cosmica deoarece eram curios de cum va evolua intensitatea aurorelor si indcii geomagnetici in urmatoarele zile.

Am vazut ca au mai fost si alte explozii de magnitudine mai mica, sunt curios sa vedem ce se va mai intampla si pe viitor!

73 DE YO3BN!

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: HF Blackout pana la 14MHz

Mesajde yo3fff » Mie Sep 13, 2017 9:58 am

Buna ziua,

Iata si ICME-ul care vine relativ regulat la aproximativ 3zile dupa exploxia solara de tip X.
Atasat magnetograma de la Kiruna din care se vede ca unda de soc a ICME a produs la ora 20:30 o furtuna geomagnetica de tip G4.

Propagarea pare sa nu fie prea afectata...inca.

73 de YO3FFF
Cristi
Fişiere ataşate
Kiruna 13-09-2017 magnetic storm after 3days from X flare rtplot_flux2_solarq_abs_24.png
Kiruna 13-09-2017 magnetic storm after 3days from X flare rtplot_flux2_solarq_abs_24.png (51.65 KiB) Vizualizat de 4398 ori


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator