Vine furtuna magnetica?

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Vine furtuna magnetica?

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 12, 2017 8:54 am

Aseară (11 oct) TV Publika de la Chișinău a difuzat un avertisment cu privire la o explozie solară care va fi urmată de o furtună magnetică ce va atinge Pământul timp de 2 zile începând cu vineri 13 oct. Am căutat informații pe internet și nu am găsit ceva mai detaliat. Știe cineva mai multe? 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Vine furtuna magnetica?

Mesajde n2yo » Joi Oct 12, 2017 9:04 am

Cauza instabilitatii geomagnetice in desfasurare o constituie o bresa in coroana solara, nu o explozie solara. De altfel discul solar este complet lipsit de pete in acest moment. Exploziile solare se produc in proximitatea unor pete care au o configuratie magnetica specifica. Instabilitatea geomagnetica este de asteptat sa se intensifice in urmatoarele 24 de ore.

73s de Ciprian N2YO

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Vine furtuna magnetica?

Mesajde yo3fff » Joi Oct 12, 2017 2:51 pm

Buna ziua,

Furtuna magnetica a inceput pe din 10 octombrie ora 23UTC. La observatoru terestru de la Kiruna s-au inregistrat pana acum varfuri de K7 si chiar K9. Din cate am vazut, pana acum nu sunt implicatii in absorbtia stratului D deci propagarea in UM sis US as spune ca este buna.

Ca o recomandare, daca vreti sa fiti informati corect, monitorizati site-urile stiintifice, nu cele de stiri "calde".

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Vine furtuna magnetica?

Mesajde yo3gfh » Joi Oct 12, 2017 4:58 pm

http://www.swpc.noaa.gov/

Prezentarea grafica e de te ligi pe degete :D

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Vine furtuna magnetica?

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 12, 2017 5:37 pm

TNX Ciprian N2YO pentru precizări!
@YO3gfh, superbă prezentare! Poate au uns-o cu miere, HI! Am salvat link-ul!
@ Cristi YO3FFF, observatorul din Kiruna (nordul Suediei) nu este singurul exponent al științei iar știrile „calde” nu sunt întotdeauna mincinoase.
Pe de altă parte, chiar dacă explozia (mai precis anomalia din coroana solară) a avut loc în 10 octombrie si a fost vizibilă pe Pământ după cca 8 minute de la producere, se mai produc și alte fenomene care afecteaza mult mai puternic straturile ionizate ale atmosferei și generează furtuni magnetice. Este vorba de un flux de particule cu înaltă energie care formează vântul solar (electroni și protoni cu energia de peste 1,5 keV), a cărui intensitate este dependentă de procesele din Soare, breșa din coroană fiind unul din ele. Vîntul solar se deplasează cu viteză relativ mică și ajunge la nivelul Terrei după câteva zile, adică începând cu 12-13 octombrie, intensificând instabilitatea magnetică așa cum arată Ciprian N2YO. Cea mai vizibilă manifestare este producerea de aurorele polare până la latitudini mici, dar asta se întâmplă rar, cum a fost în 1-2 sept 1859, atât de puternică încât a perturbat liniile telegrafice până la a incendia banda înregistratoare a receptorului Morse. Atunci fluxul de particule a fost expulzat cu o energie atât de mare încât a ajuns pe Terra după 18 ore, în loc de 3-4 zile cât este în mod normal.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Vine furtuna magnetica?

Mesajde YO3AOE » Vin Oct 13, 2017 7:27 pm

Nu stiu prea exact cum este cu site-uri-le astea de/cu stiri asa-zise "calde" sau mai degraba "fierbinti",nu obisnuiesc sa le urmaresc,dar constat cu destula ingrijorare ca extrem de multa lume obisnuita-in sensul de ne-avizata si cu un nivel relativ scazut de cultura generala tehnico-stiintifica, apleaca urechea la asemenea "stiri" si le mai si propaga-in foarte multe cazuri in mod alarmist si deformat-pe site-uri-le de socializare,unde se rostogolesc exact ca un bulgare de zapada aruncat din virful muntelui si care ajunge la poalele muntelui sub forma de avalansa devastatoare.Cred ca este de datoria noastra a tuturora cei cit-de-cit avizati-si nu ma refer numai la radioamatori-sa dezavuam si sa contracaram pe toate caile posibile aceste aberatii,fiindca sintem pe cale de a ajunge la o populatie pe cale sigura de isterizare,cu urmari nefaste greu de imaginat...


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator