Grafice de propagare

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Grafice de propagare

Mesajde yo5ajr » Mar Iun 15, 2021 6:57 am

Propagarea frecventelor relativ joasa (spectrul 1.8 Mhz) sunt "ceva mai misterioase", adica aproape ne imrevizibile iar zgomotele ce apar in acest spectru cred ca si mai complexe. Este qvazi exclus ca la miscarile tectonice, telurice, magma, energiile statice uriase ce apar in scoarta terestra, fenomenele ce au loc chiar in plazma Terrei - imposibil sa nu genereze implicit fenomene de disturbari a magnetismului terestru - magnetism care are implicatii la randul lor, interactiuni generatoare de fenomene ce ne "chinuie" in comunicatiile benzilor joase. Elucidarea particularitatilor nu e posibil fara a cerceta in amanunte in colaborare cu mai multe discipline in domeniu - dar asta depaseste posibilitatile unui radioamator - fie sa fie chiar YO5AJR...... :lol: 73 TUTUROR HAM-ILOR CURIOSI. Miki

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Grafice de propagare

Mesajde YO4BKM » Mar Iun 15, 2021 12:32 pm

La inceputul radiocomunicatiilor se foloseau frecventele sub 1 MHz deoarece nu se cunostea ionosfera si era exploatata propagarea prin unde de suprafata, cu lungime de unda mare incat sa ocoleasca obstacolele si sa urmareasca curbura Pamantului. Reglementarile primei Convenţii Radiotelegrafice Internaţionale de la Londra din iulie 1912 (convocata in urma catastrofei Titanicului, produsa in mare parte si de operatorii radio de pe nava care s-au purtat arogant cu cei ce le semnalau ghetari in zona dar ii si stinghereau cand trimiteau zeci de telegrame comerciale spre SUA) acorda traficului de amator frecventele de peste 1 MHz, radioamatorii descoperind undele scurte prin francezul Leon Deloy F8AB si americanii Fred Schnell 1MO (ulterior W4CF) si John Reinartz 1XAM (ulterior K6BJ) care au realizat prima legatura in US (2,7 MHz) pe 28 nov. 1923 la ora 03:00 UTC si care s-a desfasurat pe parcursul a catorva ore.
Asa ca, dr Miki YO5AJR, amatorii au si ei contributiile lor si nu numai in radio. Fermat (autorul marii teoreme care ii poarta numele) era avocat, Franklin a inceput ca tipograf devenind unul din renumitii fizicieni dar si oameni politici ai vremii, Edison (descoperitorul efectului care ii poarta numele si care a dus la aparitia tuburilor electronice) era autodidact si om de afaceri, Faraday a inceput ca laborant autodidact si s-a remarcat in electricitate si chimie. Primii transmisionisti in radio, ca si primii zburatori ori primii automobilisti erau amatori, abia dupa aceea descoperirile lor au devenit domenii ale tehnicii si industriei.
Se stie ca procesele acre au loc in adancuri si genereaza seisme periculoase produc multe alte efecte, insuficient inglobate intr-u tot logic. In afara de ce ai sesizat mai exista si altele precum ridicarea apei in fantani cu cateva ore inainte de seism, agitarea fara motiv a pestilor in acvarii, emiterea de radon cu cateva ore ianinte etc. Cu cat aratam mai multe din acestea cu atat se acumuleaza date care vor fi odata si odata folosite eficient.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Grafice de propagare

Mesajde YO3ITI » Mie Iun 16, 2021 10:48 am

Apropos de graficele publicate în prima intervenție, zilele astea am căutat pe net ceva informații suplimentare și m-am lămurit că nu se poate trage o concluzie în privința informațiilor de istoric. Majoritatea acestor analize se bazează pe măsurători indirecte care sunt, la rândul lor, dependente de o sumedenie de factori, aproximative și foarte interpretabile. Astfel, corelarea datelor de istoric cu situația propagării este cel puțin forțată. Chiar corelarea în sine a SSN cu propagarea este discutabilă. Adică nu se poate emite ceva axiomatic de genul: "dacă SSN este mare, propagarea e bună !"

Din păcate chiar nu am timp acum, dar subiectul este deosebit de interesant și o să revin. Poate pe canalul meu youtube, nu aici. Aici cred că plictisim și obosim mințile și așa încercate ale unor colegi care ar prefera discuții legate de FRR și alte subiecte demne de "Acces direct". @YO4BKM, poate ar trebui închis subiectul.

73
M
====================
73 de YO3ITI

yo9cwy
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 22, 2010 7:09 am
Contact:

Re: Grafice de propagare

Mesajde yo9cwy » Mie Iun 16, 2021 6:34 pm

Buna ziua,
@YO4BKM Multumesc si imi cer scuze pt intarziere cu raspunsul. Mi-a placut modalitatea descrisa privind analiza cu senzori a culorii fructelor, cu atat mai mult cu cat banuiesc ca se intampla cu ceva ani buni in urma, in teren nu doar in laborator. Am verificat legaturile avute cu dv si am constatat cu satisfactie ca le-am confirmat. Am instalat Lazarus, super ok. Prima surpriza placuta a fost faptul ca are un unit (fpexprpars) pentru Evaluare expresii matematice, ceea ce D7 nu are.
Pt mine, subiectul ramane interesant si incercarea de a dezvolta instrumente de analiza este de luat in considerare. Nu vom obtine concluzii de valoare stiintifica, dar macar exersam si capatam experienta. Ma refer la mine si la altii ca mine, care mai avem de exersat . . . Am imbunatatit aplicatia mea, in sensul ca citeste un grafic de o anumita culoare de pe o imagine mai bogata in culori / inscrisuri si calculeaza ecuatia functiei liniare pe intervale ale graficului. Se poate accesa la acelasi link din postarea anterioara. M-as bucura sa ne intalnim la Simpo BZ.
73 de Dan

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Grafice de propagare

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 17, 2021 9:37 am

Buna dimineata, Dr OM Dan YO9CWY,
Ma bucur pentru reusitele cu Lazarus! Nu am testat atat de mult D7 cat sa gasesc toate deesebirile, am ales Lazarus din motive de compatibilitate cu W10 dar eram nemultumit de marimea foarte exagerata (dupa parerea mea) a fiserului executabil, oricum, era mult mai mare ca in D7. Cu ajutorul forumului Lazarus am aflat cum pot reduce un astfel de fisier de la cca 16 MB la cca 2 MB fara sa observ nimic defectuos in executarea sa. Tot cu ajutorul acestui forum am invatat cum sa pot face sa devina activ un buton cat timp se executa buclele altui buton (buton in buton, despre care exiata legenda ca nu se poate in D7 sau Lazarus), nu am mai avut ocazia sa verific daca functia folosita, Application.ProcessMessages exista si in D7.
Aplicatia care identifica culorile fructelor coapte a fost facuta acum cca doi ani, la cererea unei firme care voia sa omologheze un robot culegator, trimisese public solicitari si am preluat-o. A functionat in teren, fara restul echipamentelor robotului in sensul ca, pozitionand camera video spre zone din cultura de capsuni, pe ecranul unui laptop apareau capsunile identificate incadrate intr-un dreptunghi circumscris acestora. Mai departe firma urma sa execute un sistem de camere video care sa vada in 3D si sa pozitioneze bratul culegator spre capsuna identificata, plus dispozitivul de apucat-taiat codita pentru care le-am oferit o solutie folosita la culesul strugurilor cu o singura mana si care apuca, taie si depune in cos. Dupa ce am predat aplicatia nu mai stiu ce au mai facut. S-a finalizat insa cu succes, in 2007-2008, o alta aplicatie pentru scanarea 3D a ornamentelor arhitecurale ale fatadelor cladirilor vechi si generarea unui fisier care sa fie folosit de o imprimanta 3D in vederea resaturarii acestora cand se vor deteriora si nu vor mai exista mesteri ca pe vremuri. A fost prezentata la editia TIB din 2008.
Propun sa mutam discutiile pe e-Mail daca adresa de pe forum este valabila, adresa mea este.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator