Tropo 2m

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO8SSB » Mar Noi 02, 2021 5:45 pm

@YO5AVN, în urma postării am arucat o privire peste link-ul trimis, am citit/ studiat și câteva informații despre inversiunile atmosferice și influența lor asupra propagării undelor radio. Știu că aveți o experiență destul de vastă în UUS, mi-ar plăcea să dezvoltați subiectul. Sunt direct interesat, având în vedere că fac o teza in domeniul propagării undelor radio. La fel, mai cred, că sunt si alți radioamatori interesați de subiect.
Orice informație pe tema aceasta este utilă în ceea ce mă privește.
Mulțumesc !

73 de YO8SSB

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO8SDE » Mar Noi 02, 2021 6:13 pm

@YO8TK Multumesc de pont,
Din pacate sistemele lor le-am vazut doar prin fotografii, nu si l-a treaba, aproape si totusi prea departe uneori. Asta in comparatie cu YR8D, YO8RHM si cred ca am prins si pe YR8Y ;) operat pe vf Giumalau acum ceva ani, intr-un concurs si o furtuna ce venea, dar eram pe graba spre adapostul cabanei omonine.

@YO5AVN Subscriu la rugamintea lui YO8SSB!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde yo7fws » Mar Noi 02, 2021 7:47 pm

Salut

Unul dintre cele mai bune articole despre propagarea radio in unde ultrascurte a fost publicat in revista Radiocomunicatii si Radioamatorism la sfirsitul anului 1999. A fost o placere sa il citesc atunci si am gasit si citeva curiozitati. O parte dintre ele am avut bucuria sa le traiesc si eu. Chiar daca cunoasterea in acest domeniu a evoluat destul de mult, merita recitit. Felicitari lui YO2IS pentru aceasta traducere!

73
Costi

http://yo3kxl.netxpert.ro/diverse/carti ... 111999.pdf
http://yo3kxl.netxpert.ro/diverse/carti ... 121999.pdf
http://yo3kxl.netxpert.ro/diverse/carti ... 012000.pdf

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO5AVN » Mar Noi 02, 2021 7:49 pm

Despre inversiunile atmosferice si influenta lor asupra propagarii undelor metrice si decimetrice am scris pe vremuri - inainte de 1990 intr-un Almanah Tehnium. Acolo sunt si figuri si diagrame reprezentative.
Practic, anomalii de "super tropo" in aceste frecvente apar atunci cand temperatura aerului din straturile superioare este mai mare decat jos in vale de expl. Vatra Dornei, Suceava etc.
Este situatia tipica a zonelor anticiclonice extinse, cu presiune atmosferica ridicata (peste 1020mbar), cu diferente zilnice de temperatura mari (uzual peste 15 grade intre maxima si minima zilnica), vant sub 1,5m/s sau deloc, frecvent ceata in vai/zone joase = etc. Interesant in asemenea situatii este ca uzual se realizeaza legaturi intre statii la QRB peste 1000km care se afla sub 1000 m asl = statiile aflate la "inaltime" (peste 1200 m asl) NU beneficiaza de aceste facilitati (uzual/cu frecventa mai mare inversiunile atmosferice se produc la 1100 - 1400m - aviatorii si meteorlogii stiu asta) - cand te afli peste stratul de inversie - conform figurilor din Almanah Tehnium - nu mai beneficiezi de stratul de inversie. Am patit si eu asa ceva - prin anul 2002 - eram pe Cozia (peste 1600m) si in 432MHz yo4aul (din Constanta) lucra lejer cu HA5KDQ (Budapesta) iar eu (aflat la mijlocul distantei dintre ei) abia am copiat pe yo4aul.
Fenomene similare (extra tropo in UHF - 432MHz si 1296 MHz) mai pot apare si inainte (cu 2-3 ore), in timpul si dupa (cca. 1 - 1 1/2 ore) de cutremure semnificative (ml 5) - in aceste cazuri mecanismul de producere este cu totul alta (reflexie pe straturile atmosferice joase intens ionizate - deasupra zonei epicentrale). Asa a fost in 31 aug. 1986 cand in Bucuresti - dupa ora 19.00 pana noaptea tarziu = erau imagini "oglinda" (fara "purici") ale posturilor TV (UHF canalele 20-40) din Cernauti, Minsk, Vilnius (cu antena de 432MHz in balcon la etajul 10) etc. Pe la ora 23 s-a produs in Vrancea un cutremur semnificativ.
73 & GL
Joska
YO5AVN

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO8TK » Mar Noi 02, 2021 8:52 pm

Pentru YO7FWS Costi,

Am citit si recitit cu drag articolele despre propagarea in UUS din Radiocomunicatii si Radioamatorism nr.11 si 12/1999 si 1/2000.
La acea vreme nu prea am bagat in seama continutul lor.Poate am citit..atunci...dar in diagonala.
Ei acum pot spune ca sunt de o reala valoare.
Multumesc Costi pentru link,si deasemenea multumesc lui YO2IS pentru traducerea in limba romana.

73! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO8SSB » Mar Noi 02, 2021 11:44 pm

@YO5AVN, mulțumesc mult ptr. informații Joska. Am citit și recitit de mai multe ori cele scrise și întradevăr condițiile atmosferice din ultimile 7 zile, coincid cu cele relatate de tine. Dimineața la Câmpulung Moldovenesc au fost -6 grade, iar peste zi 16-19 grade cu plus, vânt zero. Cerul perfect senin. Eu am încercat să fac o paralelă cu furtuna magnetică din data de 29. 10 .2021, dar nu prea mi-au ieșit ecuațiile.
Informații foarte utile, acum încerc să văd lucrurile și din altă direcție. Am analizat profilul de relief al zonei, diferite reflexii, dar uite că, acum începem să descoperim misterul.
Merg pe munte la concursuri, din 2000, din 2007 am tras mai tare ptr. a fi pe un loc cât mai bun în clasament, dar din păcate nu am avut ochi și ptr. astfel de fenomene radio. Se pare ca am pierdut mult timp și mai am încă foarte multe lucruri de învățat.
Din spate a venit acum o generație nou de ukw-iști, care fac performanță, experimentează foarte mult și au rezultate remarcabile.
Acum caut cât mai multe informații, să văd ce pot găsii pe net, dar mi-ar fi utile și câteva cărți de specialitate. Trebuie pus mâna și pe carte doar ele nu urzică..HI.
Am primit câteva informații, super interesante și de la Miron -YO3ITI, așa că, până în luna mai, când trebuie să termin un prim referat/ articol, am de treabă.

@YO7FWS - Costi, mulțumesc de pont, o să caut respectivele numere din 1999.

73 de YO8SSB!
Să fim sănătoși!


yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde yo5fmt » Mie Noi 03, 2021 8:29 am

Fenomenul este interesant dar mai ales foarte util noua! Stau totusi si ma intreb, oare ce a avut efect global asupra undelor scurte? Mai precis, in CQWW SSB din acest an (sa suprapus peste propagarea buna in 2m) a fost o propagare "bestiala" in benzile de 21 si 28MHz! De foarte-foarte multi ani nu am mai auzit asa QRM in aceste benzi, ca in cele doua zile! In banda de 28MHz statiile erau una langa alta de la 28,3 pana aproape de 29MHz!!! Si asta din zori si pana seara tarziu! Poate nu e nici o legatura intre cele doua fenomene, totusi este destul de ciudat! Parca mai sus a scris cineva ca si banda de 50MHz a avut deschideri bune! Fenomenele propagarii, desi studiate atent de peste un veac, ne mai ofera surprize deosebite!

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO5AVN » Mie Noi 03, 2021 9:09 am

@YO8SSB - da -.............. - si in zona Moscovei perturbari in trafic din cauza cetii persistente si masive.
Ar fi interesant daca ati avea date privind diferentele de temperatura -= de moment/la acelasi ora = aerului la Vf. Rarau , Vf. Retis- Calimani si (jos) Campulung Moldovenesc , Vatra Dornei, Suceava etc. Poate aveti cunostinte meteorologi care sa va furnizeze niste date privind distributia temperaturilor si/sau a presiunilor atmosferice. Prin prelucrarea acestor date si corelarea lor cu legaturile / receptiile radio raportate se poate scrie un articol frumos la o revista cu factor de impact (WoS/ISI) si /sau indexat in baze de date internationale (cum ar fi SCOPUS). Pentru teza ai nevoie si de publicatii.

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Tropo 2m

Mesajde YO8SSB » Joi Noi 04, 2021 3:12 pm

@YO5AVN - am trimis un mail, poate reușesc să primesc câteva date de la Bacău, plus câteva date culese de la stația meteo Rețitiș/ Călimani. Încerc ca, datele obținute să fie și oficiale.
Mă interesează și partea de HF, aici este bună întrebarea amicului YO5FMT. Cei care au lucrat în CQ WW SSB, pot face o paralelă, cum a fost propagarea înainte și în timpul concursului.
Am constatat și eu deschideri bune în banda de 28Mhz.
Timpul trece rapid, trebuie să pregatesc un prim articol, să văd unde îl pot publica și în cât timp apare.

@YO9CHO - Mulțumesc pentru link-uri, am început să studiez, dar.....cu cât citesc mai mult, parcă știu tot mai puțin...HI!

Monitorizez mereu banda de 50Mhz, care este spectaculoasă....chiar și toamna.

Dacă mai aveți informații....cu drag sunt imediat asimilate!

73 de YO8SSB!
Să fim sănatoși!


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori