retea nationala propagare

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3ggx » Vin Feb 04, 2022 4:55 pm

Buna Cristi,
yo3fff scrie:Totusi, se poate functiona si cu AGC (aviz mie si celor care folosesc Openwebrx) dar SNR peste 0dB va avea erori de pana la -10dB!
...
73 de YO3FFF
Cristi


Totuși, peste 0dB mai are vreo relevanță? Nu ne interesează de fapt "Weak signals"?

73 Dan YO3GGX

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Vin Feb 04, 2022 5:01 pm

Salut Ghita YO8CLN,

Multumesc pentru clarificare si pentru faptul ca YO8CLN va ramane in retea.

Important este sa functioneze cat mai stabil (fara schimbari majore in configuratie) 24/7 in asa fel incat sa poata raporta schimbarile de propagare, nu schimbarile de echipament HI.

Referitor la interesul pentru lista membrilor activi...o sa fac un mic comentariu pe tema asta.

De la inceputul acestei initiative nu m-am asteptat la prea mult interes din partea comunitatii amatorilor de unde scurte.
Judecand dupa numarul participantilor la retea si cei care contribuie cu comentarii pe acest subiect, se pare ca am/am avut dreptate.

Cum am mai spus, se pot trage de aici cateva concluzii.

1. Radioamatorii YO nu sunt interesati de propagarea YO-YO NVIS in banda de 80m sau au deja suficiente cunostinte despre acest fenomen incat nu cred ca se mai poate face ceva interesant in domeniu;
2. Totusi, sunt cativa, foarte putin, care au decis ca observarea acestui tip de propagare radio este interesanta si utila; distributia acestor amatori arata ca doar in YO3, YO5 si YO8 exista acest interes;
3. Cu o singura exceptie (YO8KGU) cluburile YO nu sunt interesate sa sustina asemena activitate.

Am tinut sa sintetizez aceste observatii ca sa nu se spuna in viitor ca nu s-a incercat, ca nu s-a stiut, ca ar fi existat in paralel, ca...diverse.

Cel putin asta este situatia acum.
Poate ca pe viitor se va schimba...sper.

Spor la "dezapezire"!
La Bucuresti zici ca vine primavara HI.

73 de YO3FFF
Cristi

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde YO8STB » Vin Feb 04, 2022 8:09 pm

yo3ggx scrie:Buna Cristi,
yo3fff scrie:Totusi, se poate functiona si cu AGC (aviz mie si celor care folosesc Openwebrx) dar SNR peste 0dB va avea erori de pana la -10dB!
...
73 de YO3FFF
Cristi


Totuși, peste 0dB mai are vreo relevanță? Nu ne interesează de fapt "Weak signals"?

73 Dan YO3GGX

Are și nu are relevanță. Dacă luăm strict după ”weak” nu are, în schimb nu mai este liniară corespondența semnalului recepționat cu propagarea. Practic ajungem la o propagare cu ”compresie”. O compresie dinamică cu limitare. Ceea ce după cum bine ai remarcat, nu mai are relevanță.

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Vin Feb 04, 2022 9:15 pm

Salut Dan YO3GGX,

"Totuși, peste 0dB mai are vreo relevanță? Nu ne interesează de fapt "Weak signals"?"

Asocierea obiectivului principal al acestui proiect (monitorizare si studierea propagarii radio NVIS YO-YO in banda de 80m) cu WSPR este doar conjuncturala.
Desi WSPR vine de la "semnal slab", folosim WSPR doar sa ne atingem obiectivul de mai sus, nu sa receptionam cel mai slab semnal din univers.

Tehnic, putem "simplifica" lucrurile cam asa.
Sa zicem ca avem modul de studiat X cu marimi de intrare si marimi de iesire.
Acest modul se numeste (in cazul nostru) propagare. La fel de bine putea sa-i spuna "stixuri" sau "gladiole".

Sa zicem ca nu stim la ce raspuns ne asteptam din partea acestui modul (liniar, logaritmic, habar nu am).

Pentru a sonda comportamentul modulului, introducem o marime de intrare si ne uitam la ce iese (marime de iesire).
In cazul nostru marimea de intrare este o transmisie radio WSPR si ascultam la ce iese din modul (ce se intoarce de la ionosfera).

Ei, aici apare problema "existentiala" pe care ai ridicat-o tu...Are sau nu relevanta SNR peste 0dB?

Rezultatul observatiilor noastre trebuie sa reflecte comportamentul modulului X, relatia de variatie a marimii de intrare cu cea de iesire trebuie clar definita si cunoscuta (masurata).
Mai simplu, daca scoatem din "circuit" modulul X si conectam emitatorul WSPR la receptorul WSPR, variatia SNR la receptie trebuie sa urmareasca cat mai exact variatia puterii de emisie.

Daca receptorul nostru are AGC care pentru un SNR mai mare de 0dB incepe sa schimbe aceasta corelatie in "altceva", ma tem ca o sa masuram nu comportamentul modulului X (propagarea) ci cel al receptorului amestecat cu propagarea.

Si da, prezinta interes toate valorile SNR pe intervalul -28dB "+infinit" atata timp cat asta reflecta comportamentul "modului X" adica al propagarii radio in speta starea ionosferei.

Faptul ca baliza yo3fff la un moment dat este receptionata cu SNR +30dB la YO3WL si in acelasi moment cu -5dB la YO8STB nu ne spune nimic!
Dar daca o sa comparam variatia SNR la cele doua puncte de receptie pe o perioada de timp suficient de lunga (minim 24h) o sa putem observa dinamica si implicit comportamentul propagarii.
Deci conteaza doar marimea raportata, nu cea absoluta.

Am fost cam lung dar sper ca am adus un pic de "lumina" pe subiect.

Cred ca este important sa adresam astfel de intrebari pentru a intelege scopul acestui experiment.
Altfel traim cu impresia ca stim si ca nu are rost sa "ne chinuim atata" si...ramanem cum am fost.

73 de YO3FFF
Cristi

yo8azq
Mesaje: 25
Membru din: Lun Apr 11, 2016 4:54 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8azq » Vin Feb 04, 2022 9:46 pm

[quote="yo3fff"]
1. Radioamatorii YO nu sunt interesati de propagarea YO-YO NVIS in banda de 80m sau au deja suficiente cunostinte despre acest fenomen incat nu cred ca se mai poate face ceva interesant in domeniu;

Aici la Suceava urmarim cu atentie rezultatele si functionarea echipamentelor. Nu intervenim in discutie decat atunci cand avem intradevar ce sa spunem (in general chestii tehnice).
De exemplu lucram la o antena magnetica pe bara de ferita cu preamplificator. In zilele urmatoare o sa apara un nou indicativ de proba. Se pare ca antena merge, dar se aude cam mult zgomot. De aceea vom aparea cu alt indicativ ca sa vedem graficul. Daca totul va fi ok, vom schimba antena la receptorul actual din mers ... dar vom anunta

2. Totusi, sunt cativa, foarte putin, care au decis ca observarea acestui tip de propagare radio este interesanta si utila; distributia acestor amatori arata ca doar in YO3, YO5 si YO8 exista acest interes;

Eu inca cred ca initiativa nu este cunoscuta in tara si inteleasa. Mai trebuie timp ...

3. Cu o singura exceptie (YO8KGU) cluburile YO nu sunt interesate sa sustina asemena activitate.

Suntem hotarati sa continuam cel putin pana la sfarsitul anului ...

YO8AZQ&YO8TLC de la YO8KGU

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3ggx » Vin Feb 04, 2022 9:52 pm

yo8azq scrie:De exemplu lucram la o antena magnetica pe bara de ferita cu preamplificator.


Interesantă ideea, dar directivitatea ar fi destul de pronunțată.
Și eu intenționez să testez un multi-loop acordat (ceva de circa 1m diametru si vreo 20 spire, doar pentru recepție, în banda de 80m, pentru un sistem de recepție mic bazat pe RPi Zero + rtlsdr_wsprd. Practic ar rezolva și problema filtrului de intrare.

73 Dan YO3GGX

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Vin Feb 04, 2022 11:01 pm

Salut Ady YO8AZQ,

Multumesc pentru comentariul anterior. Da stiu ca la YO8KGU exista interes pentru acest proiect.
Apreciez foarte mult efortul vostru si sunt bucuros sa constat ca exista cateva exceptii!

Referitor la cunoasterea acestui proiect...pai de vreo sase saptamani se tot vorbeste la QTC de aceasta retea. Aici pe forum cam tot asa se posteaza informatii. E drept ca facebook-ul nu este punctul meu forte si nici nu intentionez sa folosesc acea retea. Daca cineva doreste sa faca vorbire pe acolo de proiect, foarte bine.

Cat priveste intelegerea proiectului...cred ca in primul rand trebuie sa te intereseze ceva ca sa iti starneasca un pic curiozitatea si pe urma, daca nu intelegi, intrebi. Ori cu mici exceptii, nu prea am vazut intrebari despre proiect, nici pe forum, nici pe adresa mea de e-mail. Alte canale de comunicare nu am. Pe banda de 80m SSB nu am mai iesit de anul trecut. Prioritatea "la antena" o are acest proiect asa ca am sacrificat placerea QSO-urilor.

Referitor la proiectul vostru cu antena de ferita, cand aveti noutati, va rog sa le postati aici sau sa scrieti un material pe care sa il publicati. Oricum, este interesant experimentul si deabia astept sa aflu detalii.

Mult succes si contam pe voi!

73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Vin Feb 04, 2022 11:12 pm

Buna seara,

Acum este raportata furtuna geomagnetica puternica.
De miercuri soarele tot erupe producand index Kp intre 4 si 5 si index K la Kiruna de 7.
Sa vedem cum va reactiona banda de 80m (aviz celor interesati de observatii).
NOAA Kp index 02_04-02-22.PNG
NOAA Kp index 02_04-02-22.PNG (30.13 KiB) Vizualizat de 2124 ori


Ca de obicei, comentariile sunt binevenite.

73 de YO3FFF
Cristi

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde YO5AVN » Sâm Feb 05, 2022 7:21 am

...... Da ... ca rezultat Aurora boreala puternica - din pacat in 2m efectul NU a ajuns si in YO. Ieri - Cei mai "sudici" care au reusit sa realizeze legaturi AURORA au fost din Germania si Polonia (cam pana la long.50 grade). Pentru YO .... poate azi. Sa urmarim:
https://www.swpc.noaa.gov/products/auro ... e-forecast

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8vet » Sâm Feb 05, 2022 9:18 am

Am dezactivat AGC-ul la SDR-ul meu incepand de astazi, de la ora 0700 UTC.

73 de YO8VET
Tudor


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori