retea nationala propagare

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3ggx » Dum Ian 23, 2022 10:35 am

yo3fff scrie:@YO3GGX

ADR-ul decodeaza dar nu stiu ce se intampla cu YO3GGX/3. Sistematic nu este raportat deloc!
Nu imi pot explica de ce.


@YO3FFF
Am configurat Tx-ul să emită cu offset aleator in banda WSPR (în intervalul +/- 80Hz față de centrul benzii), pentru a nu mă suprapune cu alte stații mult mai puternice. Poate asta este o explicație.

73 Dan YO3GGX

yo8azq
Mesaje: 25
Membru din: Lun Apr 11, 2016 4:54 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8azq » Dum Ian 23, 2022 2:45 pm

Se pare ca a aparut anomalia si azi. Dupa ora 8 nu exista receptii la YO8CLN, YO8VET, YO8KGU si YO8STB! Care este diferenta intre YO8CLN si YR8D? Configuratie (receptoare, antene), acces Internet etc.

yo8azq
Mesaje: 25
Membru din: Lun Apr 11, 2016 4:54 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8azq » Dum Ian 23, 2022 2:48 pm

La mine ora la care am trimis mesajul apare ca fiind 3.45pm, dar in realitate am trimis mesajul la 2.45pm. Serverul forumului merge dupa ora Moscovei!

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Dum Ian 23, 2022 3:19 pm

Salut Ghita,

Da, am verificat si eu YR8D - YO3CLN si se pare ca acea cadere brusca a balizei YO3FFF in YO8 s-a datorat propagarii. Si explicatia vine de la magnetometrul Kiruna...
Pe data de 21 ianuarie incepand cu 16UTC se vede cum soarele a produs o perturbatie majora a campului geomagnetic ce s-a simtit pana a doua zi la ora 5UTC.
21-01-22 Kiruna .png

22-01-22 Kiruna .png


Din masuratorile de ieri 22 ianuarie se vede ca s-a repetat fenomenul asa ca astazi ne asteptam la acelasi comportament.

Poate cei care citest se intreaba de ce s-a simtit perturbatia deabia a doua zii intre 5 si 16UTC cand soarele a "deranjat" campul magnetic al pamantului cu o seara inainte.

Ziua, refractia NVIS se face pe stratul E la circa 100km (la jumatate distanta fata de stratul F de noapte). In consecinta, datorita unghiului mai mic de incidenta cu ionosfera unda "petrece" mai mult timp in interiorul stratului E deci este mai puternic absorbita fata de atunci cand este refractata pe stratul F.

Dar de ce nu s-a intamplat treaba asta seara cand s-a inregistrat perturbatia campului magnetic?
La momentul impactului soarele era aproape de partea opusa Romaniei si in consecinta a trebuit sa astepte cateva ore ca pamantul sa se roteasca si fluxul de particule solare sa ajunga in dreptul nostru.
Asta s-a intamplat a doua zi si s-a manifestat ca mai sus (prin cresterea absorbtiei in stratul E).

In functie de "tipul" eruptiei solare, acest fenomen se poate manifesta violent, mai putin violent sau deloc. Din pacate, cu toata tehnica actuala, astfel ce fenomene nu se pot prognoza.
Dar...se pot anticipa prin observatie directa!

Exact cu este cazul de fata cand soarele a perturbat campul geomagnetic de partea opus zonei de interes (Romania) si s-a putut prognoza ce se va intampla peste 12ore.

Astea sunt cele mai importante observatii posibil de facut cu o retea ca a noastra si nu numai!

73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Dum Ian 23, 2022 3:29 pm

@Dan YO3GGX,

Nu stiu cum ai facut acel offset de frecventa dar stiu ca ai serioase emisii parazite.
Uite cum arata spectrul emis de tine inregistrat pe unul din receptoarele mele din YO3:
23-01-22 YO3GGX_3 TX harmonics 10mW-out RPi with filter.png


Am marcat "armonicele" audio YO3GGX/3 si fundamentala YO3FFF. Asa s-a nimerit sa emita in acelasi timp cu YO3FFF.
In partea stanga sus se vad decodarile facute pe acel waterfall. Dupa cum vezi YO3GGX/3 este decodat pe trei frecvente simultan ceea ce sigur nu are legatura cu niciun offset.
Cea mai mare armonica este atenuata cu doar -13dB ceea ce este foarte putin!
In partea stanga jos pe fond negru este decodarea simultana pe al doilea receptor si aceeasi antena (SPRduo) cu aceeasi componenta armonica cu diferenta de 2dB.

Cred ca ar fi bine sa verifici local pe un analizor de spectru transmisia acelui RPi...este stiut ca produce muuulte componente parazite care nu se pot elimina doar cu un simplu filtru la iesire.

Oricum, nu este deranjant pentru mine dar fiind nivelul mic de semnal.
---------

Revenind la problema de raportare, nu cred ca are legatura raportarea wsprnet cu offsetul de frecventa pentru ca...in acelasi timp te raporteaza corect YO3BN si receptorul meu cu FT817 si WSJTx!
Este ceva local ce tine de Openwebrx dar nu am descoperit ce si cum...inca.

73 de YO3FFF
Cristi

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8cln » Dum Ian 23, 2022 3:39 pm

Date interesante , Cristi ! Am vazut ca este util sa las yr8d si pe emisie pt. ca sint momente cind statiile nu aud altceva si nu stim daca functioneaza ! Pt. yo8azq : diferenta dintre cele doua o face echipamentul . Yr8d are Elecraft K 3 (putine trcv. se apropie de performantele lui) , iar yo8cln SDR-1000 de la Flex Radio. Ant. la receptie yr8d D-loop 160 m la 10-15 m inaltime , iar yo8cln
Inv. V 2x20 m cu virful la 18 m. Conexiune la net este aceias. 73 !

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8cln » Dum Ian 23, 2022 3:44 pm

Am uitat : sint in aceeasi locatie , distanta cea mai mica intre antene de receptie este de sub 2m iar de emisie cca 30 m.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3ggx » Dum Ian 23, 2022 4:25 pm

yo3fff scrie:@Dan YO3GGX,

Nu stiu cum ai facut acel offset de frecventa dar stiu ca ai serioase emisii parazite.
Uite cum arata spectrul emis de tine inregistrat pe unul din receptoarele mele din YO3:
23-01-22 YO3GGX_3 TX harmonics 10mW-out RPi with filter.png
Am marcat "armonicele" audio YO3GGX/3 si fundamentala YO3FFF. Asa s-a nimerit sa emita in acelasi timp cu YO3FFF.

Aplicația are ca parametru aceasta posibilitate de offset aleator.
E posibil să fie de vină sursa de alimentare, pe care am schimbat-o în această dimineață. O să pun analizorul să văd ce se întâmplă și revin. Din câte pare, în waterfall semnalele parazite sunt cam la distanță de 20-25 Hz. Poți confirma asta? Cu siguranță semnalele parazite din banda de bază nu pot fi "filtrate" ci trebuie eliminată sursa lor.

Cred ca ar fi bine sa verifici local pe un analizor de spectru transmisia acelui RPi...este stiut ca produce muuulte componente parazite care nu se pot elimina doar cu un simplu filtru la iesire.

O să pun analizorul de spectru în seara asta să mă uit la semnal și revin.

73 Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3ggx » Dum Ian 23, 2022 6:01 pm

@YO3FFF
yo3fff scrie:@Dan YO3GGX,
Cea mai mare armonica este atenuata cu doar -13dB ceea ce este foarte putin!

Apropo, din câte știu, WSPR măsoară raportul semnal/zgomot, nu nivelul semnalului recepționat.

73 Dan YO3GGX

yo8azq
Mesaje: 25
Membru din: Lun Apr 11, 2016 4:54 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8azq » Dum Ian 23, 2022 6:05 pm

yo8azq scrie:La mine ora la care am trimis mesajul apare ca fiind 3.45pm, dar in realitate am trimis mesajul la 2.45pm. Serverul forumului merge dupa ora Moscovei!

Se pare ca acum e bine ... orele s-au corectat ...


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori