CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo8rxp » Mar Mai 25, 2021 6:00 pm

Oameni buni, hai sa lasam 1 pic inversunarea. Nu zic ca frauda nu trebuie blamata. Poate vine omul si ne lumineaza, lasati omul sa aibe dreptul la replica daca a fost cinstit, sau poate ca considera omul ca a fost pe merit si nu merita sa dea explicatii.
Incepem sa judecam cu ura si urmarea va fi ca atunci cand cineva din noi va surclasa pe cei grei acel cineva va fi privit cu indoiala ca a platit jdemii de coco la nush ce mega statie transoceanica caci deh , " are omul QRO dar nu putea sa auda asa bine.... si YO nu poate produce"
Mizerii au fost si vor mai fi, eu zic ca saptamana asta noi/ voi cei care participam in WPX sa ne gandim la concursul prezent caci onoarea si experienta raman singurul castig nu habar nu stiu ce "avantaj material mechin " sau o diploma falsa. Sa avem pardon , poate facem un topic despre cat ne costa radioamatorismul si asta sigur va incuraja tineretul.
Singurul avantaj real pe care eu personal l-am obtinut a fost sa invat Python pentru al meu defunct home made tcvr, Python care poate peste 10 ani aproape de pensionare cand voi fi disperat dupa un job, poate ma va ajuta.
In rest, nu stiu cum sunt altii dar " eu cand ma gandesc la Ozana (3 elementi inverted vee in 7 ) cea frumos curgatoare parca imi salta inima de bucurie "
Succes tuturor, sa avem prezenta YO mare si rezultatele vor fi pe masura !
P.S. Propagarea este de fapt generata de o forma de viata minuscula care se este pe cale de disparitie.
Doar prin participarea in concursuri putem reface ecosistemul (Cine avea dubii ca sunt cu capu' acu are confirmarea)
73 si numa' bine

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde YO8RAA » Mar Mai 25, 2021 9:59 pm

-to all hams
YP6C=YO6LB=YO6VCB=YU7CB=YU7OQL=YR18BEE

-to all yo
Saritura la beregata ... sport national in YO (la cerere trimit TOP-5 sau TOP-10, pentru alte statistici si clasamente rugati pe domn doftor Gigel sa va traga un soft).:roll: :lol:

-to yo3fff
Cristi e problema ta ca nu urmaresti qtc-ul FRR ca sa fii la curent cu anumite rezultate dar te stiu de om de onoare, corect si cu putere de analiza.
Oare chiar era asa de greu sa incerci sa vezi despre cine vorbesti si asupra cui ridici suspiciuni?
Era usor sa constati ca omul este in "carti" inca de prin anii '90.
Iti atasez o mica dovada in format pdf/jpg dar nu este singura...internetul este plin.
Atasamentul este generat chiar de organizator.

-to yo6lb
Felicitari! Nu datorezi nimanui nicio explicatie.

-to yo8rxp
Pe mine m-ai convins. Esti cu capul. Si tu si Morel si YO2LEA ...
CU CAPUL LIMPEDE. Felicitari si voua.

73 Mircea YO8RAA

ps- Pentru "apreciatorii dupa ureche" a mesajelor mele ...am rugamintea sa nu va repetati. Deja mi s-a spus ca sunt legendare, ironice, acide, subiective, nerelevante, insultatoare. mirositoare, etc.. Ce naiba baieti ... fiti si voi un pic mai inventivi. Valabil si pentru ghicitorii in mesaje, cafea, bobi, indicative sau suflete. :D :lol:
Fişiere ataşate
YU7CB_CQWW_1997_CW_certificate.pdf
(1.93 MiB) Descărcat de 127 ori
captured.jpg
captured.jpg (227.04 KiB) Vizualizat de 11199 ori

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo3fff » Mar Mai 25, 2021 11:25 pm

@YO8RAA,

Multumesc pentru clarificare cu privire la indicativul YO6LB. Nu il cunosc si nu imi spune nimic insa asta este ignoranta mea.
Cu privire la rezultatele lui YU7CB, iti atrag atentia ca eu vorbeam de QRP nu de catergoria LOW.
LOW = 100W
QRP = 5W
Daca cineva castiga WPX cu 100W nu ma mira, chiar si cu sarme. Insa da, ma mira atunci cand este o asa de mare diferenta intre primii clasati la categoria 5W! Aceasta mirare sunt de parere ca poate fi inteleasa doar de cei care au operat multe ore din zi si noapte cu numai 5W, inclusiv pile-up.

Si daca aceasta performanta se dovedeste autentica atunci...chiar ca este o mare exceptie!

Nu neg priceperea operatorului! L-am urmarit in mai multe concursuri si se vede ca este contest man serios insa...nu de putine ori am constatat...cu "stupoare" ca nu aude...sa fi fost oare de la zgomotul local sau...
Indiferent cat de bun operator ar fi cineva, daca nu este auzit pentru ca nu produce suficienta radiofrecventa in eter atunci nu are ce sa faca!

Altfel, la WPX cu 5W a iesit campion mondial si la...spre exemplu Memorial Tesla de anul asta a iesit pe locul 3. Si eu stiu cu ce am lucrat!
http://www.radiosport.yu1srs.org.rs/HFT ... ts/claimed

Oricum, pentru cei care il cunosc, ar fi interesant sa ne spuna cu ce antene lucreaza, cel putin in 7MHz. Pozele ar fi foarte apreciate.

Ma bucur sa invat de la cei cu performante autentice deci...daca are ceva de spus, nu sub forma de justificare, sa spuna!

Un test simplu 5W/100W ar rezolva misterul...insa probabil ca nu are rost deranjul pentru vox populi.
La fel a considerat si capionul "nostru", YO9FLD. Nu ca ar fi vreo legatura.

@YO2LEA
Draga Nelu, nu vreau sa intru in polemica. Nu incerc sa conving pe nimeni si nu dau cu noroi!
Ci doar ma intreb cum a fost posibila aceasta performanta respectand prevederea de putere din regulamentul concursului. Asta nu inseamna ca pana la proba contrarie nu este adevarat rezultatul ci doar ca eu am niste intrebari.
Cu siguranta motivatia intrebarilor mele nu este invidia :lol:
Cum spuneam mai sus, daca ai informatii sau poze cu antenele folosite de YO6LB in CQ WPX te rog sa le faci cunoscute. Eu am cautat in log-ul lui si nu era trecut nimic la TRX sau soupbox.

Respect pentru performanta autentica!

73 de YO3FFF
Cristi

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo8rxp » Mie Mai 26, 2021 12:23 am

Cristi te rog sa nu ma intelegi gresit.
Eu unul am 3 elementi flip Est/ West in 7 mhz schimbabili din comutator din casa. Directivitatea este asa de mare caci de multe ori am pierdut puncte pentru ca nu auzeam West fiind cu antena pe JA, si ma refer la faptul ca nu auzeam DL din Europa. Am avut 2 el Delta Loop unde gain era si mai mare dar instabil meteo.
Chiar daca 2020 mi-a adus multe diplome serioase nu pot contesta faptul ca in alte concursuri nu am avut chef efectiv. Am lucrat cateva ore, m-am culcat la 11 noaptea si am pierdut multe DX-uri.
Este bine cunoscut ca odata ce scoti un rezultat potent in X concurs, trebuie sa dai din coate ca sa mentii stacheta la acelasi nivel, de multe ori nu se intampla si aici o am in vedere pe Halep care concureza pe sume mari si de cele mai multe ori nu are chef.
Am scos locul 15 Eu / 28 World 40M HP in 2020, pe viitor imi voi da silinta sa scot mai bine dar sunt constient ca voi scoate si mai prost. Nu putem sa fim nr 1 in fiecare an. O antena Inverted V la distanta mica de sol are un gain mare dar cloud burner. Asta am incercat sa evit si poate YP6C asta a facut cu oarece 2 square sau cine stie, Long Wire. YO8SJM sta peste drum de blocul meu si cu long wire de la et 4 la et 10 sparge benzile cu doar 100 W la orce ora.
Acum cateva luni l-am lucrat pe un ham din Bacau plecat in Elvetia si avea QCX qrp 7 mhz 5 W, omul avea la 10 metri intre geamuri o sarma si inca una verticala amblele lipite de bloc, l-am auzit mai bine decat multe alte statii cu 100 W.
Ce vreau sa zic e ca nu puterea face marea diferenta ci cum zicea Morel omul potrivit in locul potrivit
Anul viitor cred ca insailez 3 camere HD una pe TCVR ,una pe QRO offline si una pe wattmetru sau mai multe wattmetre si voi lucra pur QRP si posibil cu 4 square in 40 metri dar timpul va decide.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo8rxp » Mie Mai 26, 2021 12:45 am

Erata 20 metri hp

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde YO2LEA » Mie Mai 26, 2021 8:04 am

Cristi nici eu nu doresc sa intru in polemici dar tu ai deschis acest topic exact pentru a arunca cu noroi in YO6LB pe care repet nu il cunosc si nu stiu ce set up are acolo.
Repet nu ai absolut nici o dovada si prin intrebarile tale nu faci altceva decat sa insinuezi ca omul a fraudat desi e foarte posibil sa nu fie asa.
Rog moderatorul sa inchida acest topic pe care il consider atac la persoana, topic care a fost deschis exact pentru acest scop si aduce grave prejudicii de imagine unui radioamator roman.
Multumesc


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori