IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde YO2LEA » Mie Ian 25, 2023 9:38 am

Salutari la toata lumea,
Petrica de criticat suntem buni toti, de facut lucruri concrete e mai greu. Cei care au facut parte din echipa nationala ar trebui felicitati pentru ceea ce au facut, pentru eforturile depuse si cheltuielile pe care le-au facut cu concursul, curentul electric, deplasari, mancare etc. nimeni nu iti da nici un ban pentru aceasta activitate- stiu pentru ca am fost membru in echipa in ultimii 12-13 ani, mai putin anul trecut cand m-am retras si am lucrat individual cu YR2X.
Rugamintea mea este sa ne spui tu, din experienta ta ce rezultate ai obtinut cu YP0HQ cu statistici si unde te situezi in raport cu rezultatele echipei nationale. Cu siguranta avem de invatat din experienta voastra.
Va doresc numai bine!
73! Nelu - YO2LEA

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde yo9rij » Mie Ian 25, 2023 10:29 am

@YO2LEA
Aici sunt cateva observatii, privind participarea,
https://radioclubulromaniei.club/yp0k-w ... stributed/
https://radioclubulromaniei.club/iaru-hf-2020/
https://radioclubulromaniei.club
insa nu se poate compara participarea celor doua echipe intrucat nu sunt in aceeas categorie. Orice comparatie este inexacta si nu are relevanta! In schimb ca si experienta de participare in alte concursuri se poate trage cateva concluzii!
PS! Foarte interesanta eschiva> spune tu, ca noi... ! Hi!
73! YO9RIJ Petrica

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde YO2LEA » Mie Ian 25, 2023 12:47 pm

Nu cred ca este vorba de nici o eschiva, ti-am precizat foarte clar ca m-am retras din echipa nationala, deci nu ma asocia cu nimeni, am lucrat pentru mine si atat.Multumesc pentru link uri am vazut rezultatele. Interesant este ca ai reusit sa aduni tineri in echipa lucru pe care eu nu l-am reusit nici in US si nici in UUS, nu sunt interesati de concursuri din pacate. O alta rugaminte este catre cei care au reusit sa acceseze fonduri europene pentru a face baze de concurs sa impartaseasca si cu altii cum au facut. Am rugat acu cativa ani pe cineva din stafful FRR care a reusit dar am fost refuzat. Probabil se temea de concurenta, punand interesul personal mai presus de cel de grup, vorba aceea de ce sa mai aiba si altii, suficient ca am eu. Asta este.
Numai bine!
Nelu

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde yo3lw » Mie Ian 25, 2023 1:20 pm

Buna Nelu. Chesti asta cu atragerea de fonduri EU pentru radioamatorism este usor "obscura". Iti vorbesc de pe pozitia unuia care lucreaza pe proiecte nationale si internationale in cercetare. Eu unul nu cred ca fondurile Europene nu se pot castiga atat de simplu, daca clubul respectiv nu vine cu co-finantare sau/si cu un plan de afaceri. Deci cumva trebuie sa impaci mai multe chestii in toata aceasta poveste: Radioamatorismul si ceva ce-ti poate produce bani (e.g. o sala de antrenamente, o pensiune, etc.).
Daca cumva reusesti sa te informezi despre ce tip de fonduri EU este vorba, iti pot da eu o mana de ajutor la scrierea aplicatiei.

73 si numai bine,
Cristi

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde YO2LEA » Joi Ian 26, 2023 10:04 am

Multumesc frumos Cristi!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori