Concursul "La multi ani YO"

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3by
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 20, 2010 5:55 pm
Contact:

Concursul "La multi ani YO"

Mesajde yo3by » Mie Dec 26, 2012 9:53 am

Nu peste mult timp vom trece in noul an, pe care, ca deobicei i-l vom
onora cu prima intalnire in eter concursul "La multi ani YO"
Personal ma aflu printre printre sustinatorii acestui concurs (NY) inca de la prima sa editie.
Am recitit regulamentul pentru concurs si constat ca este foarte subtire. Din acest motiv proun acest subiect sperand ca vom putea aduce cateva imbunatatiri acestui concurs devenit traditional.
Iata cateva din propunerile mele:
Cine sant sponsorii acestui concurs?
Propun deschiderea unei liste de sponsori astfel ca in ziua concursului acestia sa fie cunoscuti.
Cum sustin sponsorii concursul?
Se va stabili o suma minima cu care participantul care doreste sa sponsorizeze concursul sa participe in vederea sustinerii acestuia. Propun 10 Euro.
Cine sant castigatorii concursului si cum vor fi recompensati?
Daca este concurs va trebui sa avem si castigatorii acestuia nu numai un clasament.
Propun ca indiferent de pozitia in clasament sa fie recompensati din suma obtinuta prin sponsorizare cel mai tanar si cel mai varstinc concurent.
Locurile 1-3 vor primi diplome FRR eventual daca sponsorizarea este suficienta premii in bani sau materiale radio oferite de sponsori.
Cine va arbitra acest concurs ? Asteptam oferte!
Ce ziceti? Putem sa revigoram acest placut concurs la inceput de an?
Urez pe aceasta lcale tuturor radioamatorilor YO, familiilor acestora precum si simpatizantilor acestei activitati un calduros "La multi Ani!"
YO3BY

YO9HG
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iul 07, 2012 4:20 pm
Contact:

Re: Concursul "La multi ani YO"

Mesajde YO9HG » Mie Dec 26, 2012 11:34 am

In memoria celui care spunea despre concursul 'LA MULTI ANI YO' ca este concursul de aranjat sarmale;

In qsl.ro/yo9hg mai exista programul pentru efectuarea logului cabrillo si inca mai pastrez programul de 'arbitrare' (mai precis de 'prelucrare electronica a logurilor de participare in concurs').
Ma ofer sa fac eu 'prelucrarea electronica a logurilor', acceptarea din partea organizatorilor asi aprecia-o ca o onoare pentru mine.
YO9HG Margarit Ionescu

PS. Cu ani in urma, unul din cei care nici ei nu au facut nimic dar nu lasau nici pe altii sa faca ceva (in haos te poti ascunde foarte usor) mi-au contestat arbitrajul pentru ca nu aveam vizita medicala facuta. Declar ca am in calculator un antivirus puternic.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1008
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Concursul "La multi ani YO"

Mesajde n2yo » Mie Dec 26, 2012 5:37 pm

Calendarul competitional intern incepe in fiecare an cu stangul. In loc sa fie, asa cum de multe ori se declara, "un concurs de asezat sarmalele", vorba lui YO3APG, si un pretext de reintalnire prieteneasca pentru transmiterea traditionalelor urari, "La multi ani YO", un concurs organizat de FRR si sponsorizat de cativa radioamatori, nu face decat sa incurajeze contra-performanta si sa ingramadeasca in banda o sumedenie de radioamatori gata sa faca orice pentru cativa dolari. Am participat la prima editie (cred ca a fost acum vreo 15 ani) si mi-a fost suficient. M-a socat ardoarea cu care unii radioamatori si-au planificat participarea, dornici sa castige premiul cel mare, apoi spiritul combativ motivat de perspectiva premiului banesc. Promovand acest concurs cu regulament unicat, organizatorul uita ca serviciul de radioamator poate fi utilizat "numai în scop personal şi fără nici un interes pecuniar (Art 2, lit.d)". Mai mult, "La multi ani YO" este primul concurs romanesc, dupa stiinta mea, la care s-au acordat premii prin tragere la sorti. "Modelul" a fost preluat ulterior si de alte concursuri la care performanta este adjudecata la tombola. Ar fi oare greu ca organizatorul sa foloseasca sumele sponsorilor si sa tipareasca niste diplome de inalta calitate, sau sa investeasca banii in embleme, insigne, medalii, calendare, tricouri si sa previna ca radioamatorii sa se umileasca la inceput de an pentru o bruma de dolari sau euro?

73s de Ciprian N2YO

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Concursul "La multi ani YO"

Mesajde YO2DFA » Mie Ian 02, 2013 8:22 pm

LA MULŢI ANI!!!!!
A trecut concursul! Se pare ca au fost in jur de 60 de participanti! Faţă de primele ediţii despre care amintea Ciprian ... foarte puţini!
Nu am participat, deşi intenţionam! De ce? Regretatul Costi, YO8BAM, spunea în vremurile de glorie ale lui YO8KAE "De ce să merg pe jos dacă am ... bicicletă" Chiar înaintea începerii concursului am observat că o hotărâre a C.A. limitează puterea la 100W. Având bicicletă (P.A.) nu am vrut să plec pe jos în concurs, dar nici să încal hotărârea C.A., aşa că ... am ascultat!
Destule staţii veneau foarte bine pentru 100 W, dovadă că au antene ... competitive! Dar nu mai are rost să reaprind ... fitilul, HI!
Aşa cum am promis la un alt subiect pe acest forum, eu voi sponsoriza cu o plachetă pe cel (cea) mai tânăr(ă) concurent(ă)! Astfel nu voi încălca cu nimic regulamentul de radiocomunicaţii! :D Rog pe cei care se cred printre cei mai tineri să-şi treacă vârsta în fişele de concurs(sau mai bine data naşterii)! Se pare că alţi sponsori nu mai sunt întrucât nimeni nu a transmis NY (cel puţin eu nu am auzit)!
Doresc tuturor HAM-ilor YO, amatori de concursuri să onoreze în continuare Calendarul Competiţional al FRR, eu unul fiind convins că eventualele disfuncţionalităţi ce mai apar vor fi eliminate una câte una doar cu sprijinul "Contest-man-ilor"!
Încă o dată LA MUŢI ANI!
73! Ovidiu - YO2DFA

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Concursul "La multi ani YO"

Mesajde yo5ld » Mie Ian 02, 2013 8:52 pm

Bună seara Ovidiu,

În concurs au fost cel puţin 70 de participanţi..
Despre vârsta operatorului: conform regulamentului ea se regăseşte în nr. de concurs trimis la prima legătură. Cea mai mică "vârstă" pe care am primit-o a fost de 10 ani, mai exact "310".
Cât despre staţiile NY: Eu nu am reuşit să lucrez cu nici una. Am întrebat participanţii din BU dacă ei au auzit vreo staţie NY, răspunsul fiind negativ. Deci nu sunt eu de vină, hi.

73"
Dani
YO5LD ex. YO5PLD "518 MM"
Rezultat în concurs: 137 QSO, 64 de multiplicatori, 17536 puncte.

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Concursul "La multi ani YO"

Mesajde yo2mtg » Mie Ian 02, 2013 11:17 pm

YO2DFA scrie:LA MULŢI ANI!!!!!
A trecut concursul! Se pare ca au fost in jur de 60 de participanti! Faţă de primele ediţii despre care amintea Ciprian ... foarte puţini!


LA MULTI ANI !!
Multumesc de urare, asemeni si tie.
Am lucrat cu YP10KQT si prima etapa+ a doua = 117 indicative unice, sau cel putin asa m-a mintit e-QSL-ul cand am incarcat logul, numarul total de legaturi 151.
Cred ca destul de bine.

Toate gandurile de bine in noul an si sper ca vor fi ocazii cand ne vom intalni totusi in banda.
Calare pe biciclete.....desigur....

YO2MTGigi

YO2LGV
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 7:37 am
Contact:

Re: Concursul "La multi ani YO"

Mesajde YO2LGV » Mie Ian 02, 2013 11:34 pm

Buna seara si "LA MULTI ANI!" tuturor radioamatorilor! Dupa cum spunea si Ovidiu – YO2DFA, foarte multe statii au fost receptionate si de catre mine cu 59+30/35 dB sau chiar cap scala la S-metru, chit ca am o antena dublu bazooka la doar 9 metri de sol in oras. M-as mira ca aceste statii sa fi lucrat doar cu 100 W dupa cum cerea regulamentul… dar asta e… 73/HNY Leo, YO2LGV

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Concursul "La multi ani YO"

Mesajde yo5ajr » Joi Ian 03, 2013 7:08 am

La Multi ani tuturora. Prima data operam in acest concurs care pentru mine are o istorie.
La memorabilul simpozion de la Suior regretatul Vasile YO3APG la o bere Vasile mi a uitat in ochi si m-a rugat foarte serios : Miki - voi care din Maramures acum activati la YO5KLD din Zalau, va rog eu frumos sa participati la cat mai multe concursuri FRR, chiar si HNY pentru ca Salajul ani de zile a fost cenusareasa FRR. I-am promis. In drumul meu catre Zalau inaintea concurs HNY am avut o pana pentru cate am pierdut prima etapa. Seful clubului de acolo, inimosul YO5DAE Mitica a fost la Cluj pt. o investigatie medicala, fapt care prezenta mea "partizana" a fost necesar. Asa s-a intamplat ca am facut prezenta la a 2 - a etapa vanand judete ca sa pot da multiplicatori cat posibul in mod egal. Mi a placut ca multi s-au bucurat auzind "rara avis"....Salajul - SJ. La terminare imediat am expediat logul cu titlu de check log in Cabrillo, primind raspuns ca in loc de YO5KLD in log apare YO6KLD/p..... La repezeala nu am resetat bine programul Hamware, soft pe care consider deosebit de prietenos. Dupa atentionarea lui Ovidiu am corectat greseala de setare dupa care problema a fost rezolvata. Era pacat ca partenerii sa fi pierdut SJ. Multumesc tuturora pentru QSO - uri la acest contest de inima dar din care se pare au lipsit cei cu HNY. Pacat.
Un an bun 73 de yo5ajr.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori