Campionatul National de US CW 2013

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Campionatul National de US CW 2013

Mesajde yo9rij » Dum Mar 03, 2013 9:07 pm

FURTISAGURI de YO9XC&Co

"dupa chipul si asemanarea sa"!!

Radioamatorii YO sunteti invitati sa participati la un Campionat National de US al carui regulament a fost modificat fara aprobarea CA al FRR.

Dupa ce in octombrie 2012 am fost „facuti cu ou si cu otet” de catre toti cei carora le-am cerut sa fie corecti, acum asistam la o modificare a regulamentului CN US CW 2013 peste noapte, fara nici o notificare. Pentru a nu vorbi prostii, mai inainte de a scrie aceste randuri am stat de vorba cu membrii ai CA care au participat la ultima sedinta de si care mi-au confirmat ca nu sa aprobat nici o modificare a regulamentului CN US CW 2013. (Iar pe procesul verbal de sedinta nu s-a lasat loc pentru a introduce acest amendament dupa! Sic!)

Pe pagina oficiala a federatiei se gasesc in acest moment atat regulamentul oficial si legal, aprobat la 12 mai 2012 si modificat la 03 oct 2012:
http://www.hamradio.ro/media/Regulament ... N%20US.pdf
cat si un regulament "fantoma" ?!?
FRR prin comisia de arbitri YO9XC&YO9HG indeamna posibilii participanti sa inceapa concursul in baza unui regulament ilegal, neaprobat de CA si care, prin modificarea capitolului Arbitraj a regulamentului oficial nu face decat sa deschida drumul spre noi fraude!
https://docs.google.com/folder/d/0B3bR- ... lVYSS00Mms

Pentru ca mi s-a luat dreptul de a fi corect voi actiona in justitie „echipa de arbitrii” ai CN US CW 2013, dupa incheierea celor doua etape.

Intr-un fel gasesc scuzabil furtisagul,avand in vedere ca YO9XC nu stie telegrafie iar YO9HG nu mai poate urmari in concurs corectitudinea transmiterilor la vitezele la care se lucreaza, astfel incat sa poata face o raportare obiectiva dupa timpul regulamentar de particpare!

Dar mai bine modificam concursurile dupa posibilitatile noastre decat sa ne ridicam la nivelul cerintelor. Hi!
In acest fel s-a netezit drumul catre fraude in campionatul National US CW, validate de FRR!!
Bravo Ovidiu YO9XC, Maistru al Sportului (la furat!).
Pe viitor voi amenda orice ilegalitate facuta de mandrul CA al FRR.
Deoarece s-a renuntat la orice posibilitate de realiza un arbitraj corect, refuz sa particip la acest campionat pentru care m-am pregatit temeinic, sperand intr-o corectitudine amplificata a participarii, lucru din ce in ce mai departe de realitate, dupa cum vad!!!

73! YO9RIJ Petrica

YO5DNA
Mesaje: 24
Membru din: Joi Oct 18, 2012 7:43 pm
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde YO5DNA » Dum Mar 03, 2013 9:33 pm

YO9RIJ dacă ai cumva febră stai departe de tastatură, viruşi se propagă prin mediu virtual.

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde yo2aqb » Lun Mar 04, 2013 12:48 am

Batrane ce diferenta este intre campionatul SSB si CW.?.N-ai facut parte din CA a FRR?S-a schimbat totul de la demisie?!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde yo9rij » Lun Mar 04, 2013 6:15 am

@YO2AQB
Ca si controale schimbate nu sa schimbat nimic, ca si principii de arbitrare si raportare a fraudelor s-a schimbat TOTUL. Nu au fost in masura sa numeasca pe cineva in locul lasa liber in decembrie si nici nu au fost in masura sa numeasca in termenul specificat de 45 zile, inainte de data desfasurarii campionatului o echipa de arbitrii, asa cum era stipulat in regulament. Pentru a disimula incompetenta au recurs la modificarile "subtile" prezentate.73!

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde yo7sr » Lun Mar 04, 2013 9:56 am

Domnule Petrica Stolnicu , YO9RIJ,

Ma mira tupeul dumneavoastra de care dati dodava in continuare dupa ce, in urma cu ceva timp, ati facut praf Campionatul National de US - SSB prin arbitrajul preferential de care ati dat dovada. Pentru a ma justifica, tin sa va aduc aminte cum ati descalificat statii dupa bunul plac (vezi YO3KPA, YO9FLD, ETC.) si ati tinut ca in fruntea clasamentului, la toate categoriile, sa fie anumite statii doar de dragul de a obtine o medalie nemeritata. Tin va precizez ca nu tin partea nimanui si niciodata nu m-a interesat locul intr-un concurs ci dimpotriva am tinut foarte mult sa lucrez cu propriile puteri pentru a face performanta . NU pot sa trec cu vederea faptul ca de ceva ani, la categoria juniori, locurile sunt ocupate de statii ce lucreaza cu puteri > 100W impotriva oricaror prevederi atat de regulament cat si de legislatie, iar dumneavoastra continuati sa incurajati acest lucru. Vreau sa va mai precizez inca un lucru de care nu ati tinut cont si anume ca, la toate competitiile interne, atat la vecinii nostrii din Rusia, cat si peste ocean , USA, in aceste campionate se utilizeaza puteri de doar 100W. NU am vazut nici un demers al dumnevoastra, atata timp cat ati ocupat un loc in CA al FRR, prin care sa incurajati performanta . NU pot sa uit e-mailul primit de la dumneavoastra prin care mi-ati cerut fel de fel de documente in contextul in care nu ati discutat acest lucru la nivel de CA ci doar ati luat o decizie doar pentru ca asa ati vrut....
In inchiere tin sa va precizez ca nu doream sa scriu aceste randuri dar tupeul dumneavoastra depaseste orice limite ale bunului simt.

73 si toate bune
Stefan - yo7mgg

YO9HG
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iul 07, 2012 4:20 pm
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde YO9HG » Lun Mar 04, 2013 10:34 am

Dupa cum am mai spus, citind mesajul lui YO9RIJ imi vin in minte urmatoarele versuri:
Tristeti de goarna funerara,
Melancolii de catelusi
Uitati de cineva pe-afara
Sa schiaune pe langa usi...*)

YO9HG
*) G. Topirceanu "Balade vesele si triste" Editura Albatros 1968 p 94

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde yo9rij » Lun Mar 04, 2013 12:13 pm

@YO7MGG
Dr OM Stefan, este dreptul dumneavoastra sa considerati demersul meu "tupeu". Am avut doar curajul (tupeul) sa semnalez o ilegalitate. Tin sa mentionez ca toate demersurile facute pentru a penaliza aspectele pe care le-ati semnalat s-au izbit ca de un zid de cei care decid in continuare cine iese campion. Cat despre cei descalificati, mentionati de dumneavoastra, ma mira pozitia, pentru ca desi va stiu un impatimit al concursurilor si traiti pentru acestea, iar in atare context puteti trece cu vederea faptul ca intr-un campionat national, cu un regulament pe care il stim, puteti accepta ca o statie YO (fie ea si YO9FLD) poate face 6-7 QSO-uri pe minut si acelea in minutul de la sfarsitul campionatului. Vreau sa fim seriosi si sa vedem performanta acolo unde ea exista nu unde ne inchipuim noi ca este. Cat despre YO3KPA, acestia au fost descalificat pe baza declaratiei din logul CABRILLO, unde specifica un enunt care incalca regulamentul de radiocomunicatii... Demersul catre ANCOM de sanctionare inca asteapta in arhiva comisiei de arbitraj si asta pentru ca arbitrii campionatului au decis sa ne oprim aici cu sanctiunile. Sa nu credeti ca sunt un nebun, dar corectitudinea si mai ales respectul datorat concurentilor va avea nevoie de inca multi ani pentru a fi puse acolo unde ii este locul. Din pacate asta e realitatea concurentului din campionatele nationale YO. Colegi care au nevoie de medalii pentru a justifica banii cheltuiti de la buget iar alti colegi care mai spera in corectitudine an de an, dar care sunt transformati doar intr-un numar de ordine in clasament si nimic mai mult! Este trist dar adevarat.
Stiu ca ati fost foarte deranjat de solicitarea adresata de comisia de arbitrii din octombrie, dar din pacate asa am constatat ca statii care folosesc "declarat" >100w in campionat au realizat ca nici nu au notificare de putere catre ANCOM, apoi altii au realizat ca le-a expirat autorizatia de radioamator, etc. Am solicitat ca la modificarea regulamentului sa se introduca obligativitatea inscrierii prealabile in concurs astfel sa putem solicita la ANCOM sprijin tehnic pentru a monitoriza puterile folosite in concursuri. Ghiciti cine s-a opus? Hi!
Imi doresc in continuare ca regulamentul CN US sa ofere aceeasi unitate de masura pentru toti participantii, iar valoarea ca si operator, sa faca diferenta pe podium!! Faptul ca am pierdut batalia cu cei care mimeaza performanta a dus la demisia mea. Eu mai multa ipocrizie nu am vazut!
73! si succes in concurs!
YO9RIJ Petrica

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde yo8cln » Lun Mar 04, 2013 3:57 pm

Interesant mesajul din fabula citata de yo9hg ! Intrebarea este:daca exista si acei "dulai" care ar trebui bagati in seama ? Oare noi sintem tot "catelusi"? Nu cred ca doriti o demonstratie a contrariului ! Succesuri Domnilor "arbitrii" 73! de yo8cln

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde YO3JW » Lun Mar 11, 2013 12:47 pm

Poate pentru aducere aminte!
Azi luni 11 martie este etapa a II-a a Campionatului de US CW 2013
Sper sa ne auzim!

yo7awz
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 24, 2010 12:30 pm
Contact:

Re: Campionatul National de US CW 2013

Mesajde yo7awz » Lun Mar 11, 2013 4:31 pm

Nu am participat in etapa a-I-a si am vrut sa revad regulile. Din pacate nici
pe RadioAmator.ro, nici pe Hamradio.ro nu este acces! HI
73 si succes tuturor
Vasile, yo7awz


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori