Programul competitional A.R.R.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Programul competitional A.R.R.

Mesajde YO9FNP » Mar Oct 22, 2013 8:44 pm

Asociatia Radioclubul Romaniei (A.R.R.) invita cluburile si asociatiile de radioamatori din YO (sportive sau nu, afiliate FRR sau nu) sa ne trimita propuneri pentru Programul Competitional ARR 2014.
Radioclubul Romaniei doreste sa ajute cluburile si asociatiile de radioamatori din tara in demersurile acestora de organizare a concursurilor anului 2014.
Putem identifica impreuna modalitati concrete de sprijin si crestere a atractivitatii acestor concursuri si de incurajare a participarii in special prin:
- activitati de promovare a regulamentelor de concurs prin intermediul site-ului http://www.radioclubulromaniei.ro, prin forumurile de internet frecventate de radioamatori sau intalnirile organizate de ARR;
- asigurare de trofee, plachete, medalii, diplome pentru premierea participantilor, din fondurile special alocate de ARR acestui scop;
- suport tehnic in ceea ce priveste software-ul de arbitraj;
- alte activitati de sprijin (autorizare indicative speciale, instituirea de diplome, etc).
Sursele de finantare ale acestor actiuni sunt exclusiv private, mai multe firme (din diverse domenii de activitate) sau radioamatori individuali manifestandu-si intentia de a sprijini financiar activitatile ARR. Le multumim inca o data pentru increderea acordata!

Asteptam propunerile dumneavoastra pe adresa de email: radioclubul.romaniei@yahoo.ro

“Asociația Radioclubul României, creată pentru dezvoltarea radioamatorismului în România.”

73,
Dan Rabinca, YO9FNP
membru fondator A.R.R.

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde YO3JW » Mie Oct 23, 2013 7:39 pm

Am ajuns sa vad si asta:
"Asociatia Radioclubul Romaniei (A.R.R.) invita cluburile si asociatiile de radioamatori din YO (sportive sau nu, afiliate FRR sau nu) sa ne trimita propuneri pentru Programul Competitional ARR 2014."
Eu unul nu prea pricep. ARR doreste sa ia locul FRR-ului?
Daca acesta este scopul atunci s-a mai lamurit o enigma! FRR trebuie sa dispara ca ARR sa devina principalul motor al dezvoltarii radioamatorismului romanesc. Poate ca simbioza cu membru fondator-vicepresedinte va sapa si din afara, dar si dinauntru!!
Este nevoie ca ARR sa faca un program competitional cu ceea ce organizeaza alti sau normal ar fi sa-si faca propriul sau program?
Dupa mine ARR ar trebui sa aiba propriul sau program, nu preluat cu "promisiuni" pe cele organizate de altii.
Mi se pare ciudat ca toti cei trei membrii fondatori au fost(unul mai este!) in Consiliul de Administratie care atata timp cat au fost(mai este) nu au adus practic la o imbunatatire a activitatii FRR. Se plang ca nu au fost intelesi, ca ei a vrut, au incercat, dar.....
Acum vor sa preia activitatile cluburilor care organizeaza competitii si sa le prezinte ca (eventuale) realizari ale ARR.
Se pare ca se incearca de asemena sa se preia si unele drepturi de reprezentivitate in fata forurilor internationale!
Mi se pare ca este ciudat cum se prezinta treburile.
La intalnirea CEPT din Bucuresti au venit sa se intalneasca cu presedintele IARU regiunea 1 chiar vice presedintele FRR, dar nu in numele FRR-ului, ci a ARR-ului
Ciudat!
Vedeti pe mana cui dati activitatile voastre!

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde YO9FNP » Mie Oct 23, 2013 8:07 pm

Draga Pit, YO3JW... eu ma intrebam deja cand vor apare si carcotasii!
Inainte sa iti raspund la intrebari si nelamuriri, explica-ne te rog cum Concursul Bucuresti, dintr-un concurs de traditie al federatiei a ajuns sa fie organizat de SRR (nu in colaborare cu Radioclubul Municipal Bucuresti, ci in nume propriu!). Sau metoda este buna numai cand o aplici in interes propriu? Cred ca ai fi ultima persoana indreptatita sa strige "Hotul!" cand e vorba de "furat" concursuri de la FRR...
ARR nu vrea sa ia concursurile nimanui (asa cum ai facut tu, draga Pit), incercam doar sa dam o mana de ajutor acolo unde va fi nevoie si unde vom fi solicitati. E ceva rau in asta?
Uite exact din cauza asta nu merg lucrurile nici in FRR: atunci cand cineva vine cu o idee si vrea sa schimbe sau sa faca ceva, imediat altcineva se gaseste sa fie impotriva, fara a veni insa u vreo alta solutie... Vorba aia romaneasca, cu capra vecinului...
Si stai te rog linistit, ARR va avea si concursuri proprii!
73,
Dan YO9FNP

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde n2yo » Mie Oct 23, 2013 8:34 pm

M-am abtinut sa intervin, desi nu mi-am putut retine un zambet cand am citit postarea originala. Avand in vedere portofoliul binecunoscut, cred ca o alta forma de ajutor legata de concursuri ar fi aceea de servicii olimpice de arbitraj si de asemenea de intocmire de regulamente originale care au ca efect reducerea numarului de participanti. Pentru referinta se pot cita Campionatele nationale pe unde scurte ale Romaniei. Dupa o lunga perioada de pauza, ar putea sa reinceapa in forta popularele cursuri pentru obtinerea carnetului de arbitru. Astfel un vis mai vechi al radioamatorismului YO va putea deveni in sfarsit realitate, anume acela sa existe mai multi arbitri decat participanti si eventual in premiera sa se organizeze in jurul datei de 1 aprilie Cupa arbitrilor.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde YO6EX » Mie Oct 23, 2013 8:51 pm

Eu imi aduc aminte ca participam la concursul "Bucuresti" inainte de 1989 si era organizat de clubul "A.S. FILARET" nu de FRR :o

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde yo9rij » Mie Oct 23, 2013 9:46 pm

Pentru Ciprian,
Mai bine faceai un efort si te abtineai, pacat ca nu ai mai rezistat! Reincalzirea ciorbei cu vina comisiei de arbitrii care nu "inregimenteaza" radioamatorii sa participe la campionatele FRR este inutila. Poate e timpul sa intelegi ca numarul de participanti este proportional cu prestatia FRR. Daca prestatie nu e, nici participare nu e!! Am plecat prin demisie si am lasat pe cei care cunosc bine situatia, cum esti si domnia ta, sa reparati situatia. Deci prestatia domniilor voastre nu a avut nici un succes. Dupa un an constat ca lucrurile stau mai prost. Nu am pretentia ca as fi un atotstiutor, dar de la plecarea mea , comisia de arbitrii (care am vazut ca nu mai exista fizic) cat si FRR au performat spre dezastru. Oare de ce? Din cauza mea? Hi! Campionatele se arbitreaza fara arbitrii desemnati in mod legal, medaliile se acorda fara temei legal, etc. Daca intr-un an FRR nu a putut reorganiza o comisie, atunci ma intreb in cat timp va putea FRR sa se redreseze? Deci cui ii apartine vina? Eu sunt convins ca asta este realitatea radioamatorismului zilelor noastre in YO, chiar daca ne convine sau nu, iar o poleiala de dragul de a ne fura caciula singuri chiar nu isi are rostul. A arata cu degetul catre persoana mea cum ca ar fi vinovata pentru dezastrul FRR, e ca si cum m-ai injura! Multumesc! Eu totusi sunt sigur ca e ceva in neregula la felul de cum vezi lucrurile in FRR, si asta din cauza vechilor prietenii care iti incetoseaza privirea! Eu cel putin nu doresc sa particip la o minciuna continua. Din cate am discutat, nici IARU nu mai doreste!
Pentru ca vad ca ai tendinta sa indrepti discutia catre un subiect care nu are legatura cu propunerea A.R.R initiala, ci mai mult cu circul cu care ati obisnuit radioamatorii, nu voi mai interveni! Poate ceva constructiv de genul (http://radioclubulromaniei.ro/) ar fi mai nimerit de pus aici, dar vad ca nu prea aveti!! (Nici nu ma asteptam sincer!) 73! YO9RIJ!

YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde YO2MMO » Mie Oct 23, 2013 10:26 pm

Ce fain! Unde dai si...unde bubuie! :))))))))))))))))

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde n2yo » Mie Oct 23, 2013 10:58 pm

Domnule Stolnicu,

Nu am incercat sa deviez discutia nicaieri, am constatat doar cu legitima surprindere cum cei al caror nume a fost asociat cu dezastrul Campionatului national pe unde scurte al Romaniei (nu cu "dezastrul FRR", cum scrieti) vin dupa un an sa "dea o mana de ajutor" in domeniul concursurilor. Eu nu iau apararea FRR, asa cum insinuati. In nenumarate randuri am exprimat opinii critice la felul cum este condusa Federatia. Faptul ca dupa demisia dumneavoastra FRR nu s-a preocupat sa se redreseze si sa faca un efort sa readuca concursul la standardele pe care le merita este incontestabil, dar nu are legatura cu subiectul. In plus nu stiu daca sunteti la curent, dar astazi regulamentul la concurs este acelasi cu cel promovat de YO9FNP anul trecut. Modul meu "incetosat" de a privi lucrurile legate de acest concurs a fost similar cu opiniile covarsitoare expuse de participanti si alti radioamatori la sfarsitul anului trecut la Forum si in comentariile de la articole si sondaje, poate va mai amintiti. Acum ca ati starnit curiozitatea cititorilor si a mea in mod special, poate faceti totusi o exceptie si reveniti cu lista prietenilor mei vechi care imi incetoseaza privirea.

73s de Ciprian N2YO

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde yo2mtg » Mie Oct 23, 2013 11:12 pm

Am crezut ca fiecare are dreptul la o opinie..... ca ne place sau nu, trebuie acceptata si eventual respectata ca sa obtinem si noi la randul nostru respectul cuvenit.
Nu ne caracterizeaza tonul prin care totul devine un atac asupra celuilalt "club" de parca nu toti iubim acelasi hobby, scuze, pentru unii e sport.
Daca dorim sa facem ceva util cred ca prima data trebuie dovedit ca eu, cel in cauza, pot face ceva demn ca restul, sau mare parte sa doreasca sa ma urmeze
Daca tot timpul vom invoca.... diverse, nu cred ca se poate ajunge la o unitate in ceea ce privesc multe aspecte esentiale noua, radioamatorilor sportivi sau nu.

Parerea mea.....

73 de YO2MTGigi

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Programul competitional A.R.R.

Mesajde YO3JW » Joi Oct 24, 2013 8:46 am

Dragi ARR-isti
Se pare ca ceea ce am mai amintit ceva cu timp in urma s-a uitat.
Pentru un tanar orice lucru poate fi o noutate. Pentru unul mai in varsta, NU
La vremea cand erai la scoala draga Dan(si eventuali colegi) concursul Bucuresti se desfasura. Asta cu peste 30 si ceva ani in urma.
La vremea respectiva erau cateva concursuri, Campionat, cupa si ceva aniversare.
Ideea imi apartine si a fost materializata cu ajutorul AS Filaret DX unde am primit sprijin din partea asociatiei. Se pare ca dupa campionat are cam cea mai lunga longevitate!
La vremea respectiva exista numai FRR si era condus cu mana forte de YO3JP. Asa ca acest concurs a intrat in calendarul FRR. Dupa evenimentele din 1990 federatia a supravietuit ca for coordonator unic pana la reorganizarea dupa statutul actual. In aceste conditii o perioada Concursul Bucuresti am trecut-o in organizarea CSTA Bucuresti care a asigurat un sprijin financiar o perioada. Odata cu infiintarea SRR, de la care s-a inspirat statutul ARR, am considerat normal ca un concurs care a fost facut de la pregatire, desfasurare, arbitrare de catre mine sau prietenii mei sa o iau si sa o continui sub aripa SRR-ului.
Dece atata poveste! Simplu! Concursul exista, este trecut in calendarul sportiv al FRR si sper ca va continua si in viitor.
Spre deosebire de acest lucru ARR vine si vrea sa preia toate concursurile organizate de alti si sa le includa intr-un asa zis "calendar competitional al ARR" Drumul spre .... este pavat cu promisiuni frumoase....
Nu pot spune lucruri de lauda la adresa FRR in numeroase domenii, dar cel putin FRR nu "fura" concursurile propriilor membri. Pana ce va fi organizat primul concurs al ARR mi se pare penibil ca tocmai un membru fondator al ARR sa faca acuzati la adresa mea. Am eu propriile-mi pacate, dar ceea ce vreti voi se faceti este pur si simplu desfiintarea in totalitate a FRR. La inceput am inteles ca ARR va avea propriul ei drum, dar se pare ca ideea este de a prelua prerogativele FRR-ului. Daca doriti sa fiti recunoscuti ca un nou curent faceti-l pe al vostru, nu preluind ceea ce alti au facut in multi ani si cu multa daruire. Sper sa nu se adevereasca ca ARR vrea sa preea atributiile FRR.
Dar se pare ca se lucreaza si se sapa, sapa....
Ceva istorie din nou
Ideea Radioclubul Romaniei nu este una noua
Ea a aparut ca urmare a prevederilor prezentului statut care specifica ca un radioamator nu poate fi membru direct al federatiei, ci trebuie sa fie membru la o structura sportiva afiliata la FRR. In aceste conditii YO3APG, Vasile a avut ideea de a infiinta Radioclubul Romaniei care apoi sa se asocieze cu FRR. Vasile ne-a parasit. Cei ramasi au preluat ideea, dar in loc sa se asocieze cu federatia, ei vor sa includa federatia in ARR. Probabil de aici si ideea de a pregati un calendar competitional al ARR cu ceea ce organizeaza structurile federatiei ! ! ! !
Cine-i "hotul"?
Cat priveste link-ul catre site ARR. In afara de scrisoarea deschisa restul sunt acolo de multa vreme.....
Gigi, YO2MTG. Din pacate uni fac treaba si alti vor sa se laude cu ce fac altii. Vasile avea o vorba
Federatia este suma a ceea ce fac structurile ei!
Probabil ca si ARR doreste sa arate la fel.
Sa aveti o zi buna si atentie la >>>>>PROMISIUNILE cu caracter de carlig!
Oare dece acestea apar dupa iesirea onorabillilor din CA al FRR?
Ultima oară modificat Joi Oct 24, 2013 9:15 am de către YO3JW, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori