CN US CW 2014

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3APJ
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 06, 2013 2:01 pm
Contact:

CN US CW 2014

Mesajde YO3APJ » Lun Mar 03, 2014 11:03 am

Acest concurs este programat astazi. Ma intreb daca va mai participa cineva. Clasamentul la CN US SSB 2013 nu a fost publicat nici pana azi sau nu l-am vazut eu. A vazut cineva clasamentul la CN US SSB 2013 ?

yo7but
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:49 am
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde yo7but » Lun Mar 03, 2014 11:47 am

A fost publicat un clasament provizoriu dar se pare ca au uitat sa-l aprobe in CA, probabil ca acolo se discuta probleme mult mai importante pentru buna functionare a radioamatorismului YO.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde YO4SI » Lun Mar 03, 2014 4:22 pm

Salut Adrian ! Clasamentul pentru 2013 este chiar aici la ra.ro la concursuri-unde scurte-octombrie...Vad ca apare acum si la hamradio. Te aud si te vad mereu in concursuri si simt ca o faci din pura placere. Si asta ma bucura foarte mult. La fel sunt si eu. Si iti multumesc ca si tu si Radu-YO4HW, ati inteles atunci, in 2001, ca dupa acel infarct (mare), este mai bine sa stau linistit si nu m-ati mai solicitat in echipa HQ. Cu acest CN US al nostru eu sunt ingrijorat nu de controlul de 6 cifre, ci de faptul ca s-a facut departajarea participantilor doar ca juniori si seniori, venind deavalma cl.3-a si a 2-a cu cl.1-a, care mai are si posibilitatea de a cere extensie la 1000 Watti. Grija foarte mare a fost acordata celor in QRP : sa nu depaseasca 5 w out si 10 W input (inputul cui ? al finalului sau al intregului tcvr...). Parca cineva tine neaparat sa ne invrajbeasca ! Sa ne privim unii pe altii cu neincredere. Eu m-am hotarat sa lucrez astazi doar cu tcvr-ul, deci cu 100 watti si saptamana viitoare daca sunt sanatos cu toti cei 700 din GU74 al meu. Si cum YO9HG are desfasurator pe etape voi vedea cum a mers propagarea... 73s si sa ne simtim bine schimband controale in CN US CW 2014 ! Mircea = yo4si.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde YO6EX » Mar Mar 04, 2014 9:46 am

Am "participat" ca spectator...
Puţini participanţi.
În paralel mai era un concurs ceh.
La un moment dat toata lumea chema test dar nu făceau nici-un QSO...
Câţi-va operatori aveau mâna mai iute decât urechea...
Câţi-va se împiedicau în cheia de la bug... abia puteau să transmită numărul de control...
noroc cu urechea celuilalt... :?
Un bun amic pe la 3555 KHz chema de zor test dar fără prea mare succes... mă mir că n-a facut scurtă la mână... Hi...
Unii foloseau 100w sovietici... parcă erau dincolo de gard... ;)
Cam atât... :mrgreen:

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde YO2DFA » Mar Mar 04, 2014 1:36 pm

Eu eram unul dintre cei carora li s-a .... "impedicat bugul" în vre-o 3-4 reprize! (sau singurul???!!!)!
Am probleme cu cheia de manipulare. Îmi cer scuze celor care mi-au solicitat repetarea controlului de 2-3 ori! Cu categoriile de participare .... este o altă poveste! La C.A. de la Buzău am solicitat modificarea categoriilor! Nu am primit aprobarea! Mi s-a cerut să revin cu un raport motivat! Să vedem ce ne aduce .... viitorul!
Mult succes tuturor lunea viitoare!
73 Ovidiu - YO2DFA

YO9HG
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iul 07, 2012 4:20 pm
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde YO9HG » Mar Mar 04, 2014 3:46 pm

ROG si pe aceasta cale / se va anunta si maine la QTC / ca la trimiterea logurilor in SUBIECT sa se treaca NUMAI indicativul statiei iar fisierul log atasat sa aibe NUMAI indicativul statiei (bineinteles cu extensia .CBR, .LOG etc...).
Pentu transpaarenta totala, peridoc pe sit-ul Federatiei hamradio.ro, se va afisa situatia logurilor primite.
Toate logurile vor fi confirmate de robot, in maxim 24 e orde la primire.
Primul log deja a sosit !atasez tabelul logurilot sosite.
73! si succes in CN US CW

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde YO4SI » Mar Mar 04, 2014 4:11 pm

Daca as fi folosit cheia ar fi fost vai si amar. PC-ul ma face sa fiu prezent prin concursuri.
Am folosit programul lui George - YO9HSW. Ultima varianta. Si-i multumesc lui George. Pacat ca nu are timp sa se mai ocupe. Si sa-l mai "pieptene". Merge excelent. Dar daca se face o modificare la CONFIG CW-SSB, nu mai vrea sa logheze. Situatia se rezolva iesind din program si lansandu-l din nou. Incerc sa-l atasez aici arhivat. Sa vad daca reusesc... M-am simtit bine. Am uitat de toate. Sa vedem cum va fi saptamana viitoare. 73s ! Mircea = yo4si.
PS. Nu am reusit. Mi se spune ca fisierul este prea mare. Se accepta numai 256 KB...

yo8st
Mesaje: 19
Membru din: Vin Feb 10, 2012 9:59 am
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde yo8st » Mar Mar 04, 2014 6:33 pm

Am lucrat totul la mina, in stilul vechi, ceas, creion si hirtie :) . Aveam o versiune mai veche a programului DL5MHR log care nu stia noile modificari. Pe site-ul radioamator.ro nu s-au mai facut update-uri in legatura cu noile versiuni care pot fi gasite pe site-ul www.dl5mhr.de . Obisnuit si eu sa lucrez cu pc-ul am inceput sa imi intru in mina abia in a doua parte. La verificare am gasit vreo 2 duble facute la repezeala ... :) Saptamina viitoare cu softul de la DL5MHR sper sa fie mai relaxant.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde yo5ajr » Mar Mar 04, 2014 8:09 pm

Interesant - Mircea. Eu am pierdut Hamware cand am reconfigurat PC - ul dar 8CT Cristi mi a trimis si cand am deschis am vazut ca de la Tine provine. Am rulat si cand am introdus un indicativ nou nu mi a luat nici in ruptul capului. Am introdus cam 30 de indicative noi apoi in pre ziua concursului YO5OHC Dan din SM mi a trimis o versiune care nu facea urat daca am introdus un nou indicativ doar ca a afisat in loc de judet NA. Am introdus si in acesta peste 30 de indicative din evidenta ANCOM si nu am mai avut probleme. Fata de logul lui MHR consider ca Hamware este extrem de reusit pentru concursurile interne, este prietenos si docil, repede te deprinzi cu el. Pacat ca autorul talentat si pragmatic nu se mai ocupa de el. Pentru un "memento" general insa as spune o vb. veche...."nu sub deal se da abrac la cai inainte de urcare"....hi. Din pacate concurentii au fost relativ putini, apreciez cam 50 - 56 participanti. Eu am lucrat la YO5KLD Zalau si tnx tuturor cu cine am avut QSO. 73 de yo5ajr

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: CN US CW 2014

Mesajde yo7fb » Mar Mar 04, 2014 8:41 pm

Cum bine spune cineva inainte ,particip de placere. In prima etapa nu am putut sau parca nu am avut acea "chemare" . De ani buni in mai toate concursurile folosesc N1MM, stiind ca nu suporta tipul acesta de control nu mi-am batut capul sa mai caut alt software, aseara citind cele citeva postari pe tema m-am hotarit sa salut prietenii in etapa a doua. Am cautat si eu Hamware lui George dar cred ca nu am cautat foarte bine ,nu am gasit un link valabil pt "download",in concecinta rog pe cine are un "kit" bun sa faca un attachament si pe adresa mea de email,adresa valabila in call book Yo. Mutumesc anticipat si sper sa ne auzim luni in etapa doua.

73 de yo7fb,Marius


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori